Update cookies preferences BRaK Festival
SK
EN
Brak festival

PROGRAM

BRaK Konferencia 30. 05. 2024

Súčasťou 11. ročníka BRaK – Bratislavského knižného festivalu je aj konferencia o zákulisí vydávania kníh, ktorá pozýva do diskusie okrem vydavateľstiev a kníhkupectiev aj širokú verejnosť. Ako propagovať dobré knihy? Ako do vydávania kníh zasahuje rozvoj umelej inteligencie? Aká dôležitá je typografia a grafický dizajn? Ako vydávať inkluzívne? Paperback alebo tvrdá väzba? Každá z prednášok trvá 30 minút a o téme bude následne pokračovať diskusia. Moderuje Slavo Sochor z vydavateľstva Literárna bašta.


Harmonogram


Harmonogram

09:30 / spoločné raňajky
10:00 / Martin "Žltý" Jenča: Ako komunikovať dobré publikácie
11:00 / Gianpaolo Tucci: AI - the Co.creation era has begun.
12:00 / obedná prestávka
13:00 / Julia Kahl: Typographic Tomorrow: Shaping Editorial Design in the Digital Age
14:00 / Martin Groch: Art-Ride Redux
15:00 / Nakladatelství romské literatury Kher: vydáváme, prodáváme a veřejně čteme romskou literaturu v zemi, kde prý většina obyvatel nechce Roma za souseda. 

Lístky dostupné na: https://goout.net/sk/brak-konferencia-2024/szkngdx/ 

 

PREDAJNÁ VÝSTAVA KNÍH

Predaj kníh bude počas všetkých troch dní festivalu prebiehať na Františkánskom námestí v časoch:

PIATOK - 12:00 - 20:00

SOBOTA - 10:00 - 20:00

NEDEĽA - 10:00 - 17:00

Tešiť sa môžete na viac ako 60 predávajúcich. 

PIATOK 31. 5.

Galéria mesta Bratislavy

GMB ateliér

11:00
Europapier: Pripravené do tlače

11:00
Europapier: Pripravené do tlače

Pavel Kordoš sa od roku 1991 aktívne venuje predtlačovej príprave ako freelancer alebo spolupracovník niekoľkých grafických štúdií. Príležitostne prednáša o predtlačovej príprave, typografii či správe farieb. Na prednáške, ktorú môžete na BRaKu zažiť vďaka spoločnosti Europapier, bude hovoriť o vzťahoch medzi autormi, vydavateľmi a dizajnérmi, o dôležitosti ich vzájomnej komunikácie v záujme čo najlepšieho výsledku či nástrahách, ktoré číhajú na ceste za požadovaným tlačovým výsledkom.

GMB ateliér

14:30
Prednáška: Podoby knihy

14:30
Prednáška: Podoby knihy

Autorská kniha, kniha objekt, umelecká knižná väzba – vymedzenie, presahy a prelínanie žánrov v konkrétnych knižných projektoch. Počítač verzus ručné práce a niečo málo grafického designu navyše. Eliška Čabalová je známym menom v kníhviazačskom obore, v tvorbe kníh, grafickej príprave mimoriadnych autorských diel či väzieb bibliofílií. Naučila generácie autorov, ako sa postarať o svoju knižku a vy sa môžete zúčastniť jej prednášky na tému podoby kníh. Partnerom podujatia je České centrum Bratislava.

GMB nádvorie

16:00
Zbytočné pohyby Terezy Oľhovej

16:00
Zbytočné pohyby Terezy Oľhovej

Tereza Oľhová svojím debutovým románom Zbytočné pohyby vtiahne čitateľov a čitateľky do vnútorného sveta herečky Lucie a jej každodenného zápolenia s rodičovskými povinnosťami, pracovnou neistotou a jedným až dvoma mužmi. Novinku z vydavateľstva BRAK na festivale predstavia autorka Tereza Oľhová a redaktorka knihy Soňa Uriková, ukážku z knihy prečíta Barbora Andrešičová.

GMB ateliér

16:00
Nicolas Mahler (AT) : Kafka a komiks

16:00
Nicolas Mahler (AT) : Kafka a komiks

Nicolas Mahler žije a pracuje ako komiksový umelec a ilustrátor vo Viedni. Preslávil sa najmä spracovaním kultových literárnych diel od autorov ako James Joyce,
Kafka, Musil či Bernhard do formy grafických románov. V Bratislave sa v Rakúskom kultúrnom fóre do 14. júna 2024 koná výstava jeho prác k stému výročiu úmrtia Franza Kafku. Podujatie na BRaKu sa koná s podporou Rakúskeho kultúrneho fóra a Goetheho inštitútu.

GMB nádvorie

17:00
Petr Borkovec (CZ): Vzpomínky jedné sépie

17:00
Petr Borkovec (CZ): Vzpomínky jedné sépie

Prozaik a básnik Petr Borkovec predstaví prózy a básne o brehu talianskeho mora, lákaní hmyzu na svetlo a smútku, ktorý sprevádza výlety po turčianskych dolinách. Autor bude čítať z kníh Malé lodě či Křehká knížka, ale aj zo starších súborov próz ako Sebrat klacek či Petříček Sellier & Petříček Bellot. Moderuje Michal Tallo. Podujatie sa koná s podporou Českého literárneho centra.

GMB nádvorie

20:00
Koncerty: Amelie Siba (CZ) / Zabiť Františka

20:00
Koncerty: Amelie Siba (CZ) / Zabiť Františka

Amelie Siba je talentovaná speváčka z Prahy, predstaviteľka súčasnej českej nezávislej hudobnej scény, ktorá v textoch ponúka pohľad do svojho vnútra. Jej piesne reflektujú témy dospievania a vzťahov k sebe i k iným, pričom ich atmosféru dotvárajú jemné gitarové melódie a subtilná elektronika. Zabiť Františka je slovenský alt-folkový pesničkár, ktorý vo svojej tvorbe úspešne kĺbi folk, klasickú gitaru a indie-pop. Výraznou devízou jeho vystúpení je zaujímavý a pôsobivý hlas, v textoch prináša zaujímavú kombináciu popkultúrnych odkazov a intímnych vyznaní. Koncerty sa uskutočnia na nádvorí Galérie mesta Bratislavy a lístky si v predpredaji môžete zakúpiť na https://goout.net/sk/amelie-siba+zabit-frantiska/szpblex/ za 7 €. Vstupné na mieste bude 10 €.

Rómerov dom

RD izba

14:30
Vydavateľský workshop

14:30
Vydavateľský workshop

Pozvané vydavateľstvá pôvodnej slovenskej literatúry predstavia na uzavretom odborom podujatí trom zahraničným vydavateľkám (z Francúzska, Nemecka a Británie) svoje portfóliá, pričom sa zamerajú na tituly, ktoré by radi odporučili na preklad do cudzích jazykov. Úvodné krátke prezentácie doplnia neformálne rozhovory pri pohostení, počas ktorých sa vydavateľky Isabella Barber, Charlotte Groult a Janika Rüter budú môcť bližšie informovať o slovenskom knižnom trhu a jeho špecifikách či konkrétnych autoroch a dielach. Partnerom podujatia sú Slovenské literárne centrum, literárnyklub.sk a Národný Trust.

16:00
Kapitalks x revue Prostor: Neberte nám slovo! O slobode médií v krajinách V4

16:00
Kapitalks x revue Prostor: Neberte nám slovo! O slobode médií v krajinách V4

Slovenské médiá sú dlhodobo pod drobnohľadom verejnosti aj vládnej garnitúry, pričom sú často predmetom osočovania. S našimi kolegami a kolegyňami z Poľska, Maďarska a Českej republiky sa budeme rozprávať o tom, akým výzvam vo svojej novinárskej profesii čelia, a ako sa útokom zo strany moci brániť. Diskusiu Łukasza Grzesiczaka (PL), Attilu Horvátha (HU) a Mariny V. Šternovej (CZ) moderuje Tomáš Hučko. Partnermi podujatia sú literárnyklub.sk a Národný Trust.

RD izba

17:30
Vernisáž výstavy a diskusia: Joanna Concejo (PL)

17:30
Vernisáž výstavy a diskusia: Joanna Concejo (PL)

Poľská ilustrátorka Joanna Concejo vytvorila k dvom knihám nobelistky Olgy Tokarczukovej paralelný príbeh ukrytý v obrazoch. Na Slovensku vyšli tituly Stratená duša a Pán výrazný vo vydavateľstve Artforum, ktoré je partnerom podujatia. Navštívte Rómerovu izbu a ponorte sa do jej fiktívnych svetov - výstava bude dostupná počas celého festivalu a so špičkou poľskej ilustrácie sa môžete stretnúť počas vernisáže, kna ktorej ju o 17.30 uvedie Pero Le Kvet. Partnermi podujatia sú literárnyklub.sk a Národný Trust.

19:00
Dokumentárna fikcia Hervého Jakubowicza (FR)

19:00
Dokumentárna fikcia Hervého Jakubowicza (FR)

Autofikčný román francúzskeho spisovateľa, fotografa a filmára Hervého Jakubowicza Orel z Diyarbakiru je dokumentárny, ale i fiktívny príbeh vojnového fotografa. Dielo stojí aj na silných fotografiách, ktoré vytvoril sám Jakubowicz počas jeho pôsobenia v konfliktných zónach. Kniha vznikla v českej réžii pod kurátorským vedením Barbory Baronovej a v grafickej úprave Milana Nedvěda vo vydavateľstve wo-men. Ukážku z knihy prečíta v češtine Jan Lepšík.

21:00
Básne z balkóna

21:00
Básne z balkóna

Vo večerných hodinách zaznie na Braku slovensko-česko-poľská poézia - autorským čítaním sa predstavia tri výrazné mená, ktorých minuloročné básnické zbierky sa stretli s mimoriadne pozitívnou odozvou kritiky aj čitateľstva. Česko-poľská poetka Zofia Bałdyga prečíta zo svojej na Magnesiu literu nominovanej knihy Poslední cestopisy, slovenská poetka Juliana Sokolová z druhej zbierky Domáce práce, slovenský básnik Filip Németh z debutu Žitava. Partnermi podujatia sú literárnyklub.sk a Národný Trust.

Zichyho palác

15:30
Diskusia: Kniha je kniha je kniha

15:30
Diskusia: Kniha je kniha je kniha

Martin Kasarda, novinár, spisovateľ a autor publikácie Kniha, Viktória Marcinová popularizátorka kníh a čítania detí, ako aj spisovateľ a pedagóg Pavol Rankov sa s moderátorkou Tamarou Šimončíkovou Heribanovou pobavia o tom, čo vlastne v 21. storočí považujeme za knihu, prečo je čítanie dôležité, ako sa čítaniu učiť, a aké sú naše čitateľské zvyklosti i nezvyklosti.

17:00
Tomáš Forró: putovanie do srdca vojny

17:00
Tomáš Forró: putovanie do srdca vojny

Tomáš Forró je nezávislý reportér, ktorý sa zaoberá konfliktmi a krízovými oblasťami na celom svete. Vo svojej novinke z dielne vydavateľstva Absynt Spev sirén popisuje cestu do srdca vojny, ktorú v Ukrajine rozpútalo Rusko, a ktorá sa vymyká bežnému mediálnemu obrazu tejto agresie. Partnermi podujatia sú Bratislava - staré mesto a vydavateľstvo Absynt.

Detská zóna - Nádvorie Starej radnice

14:00
Zo sveta húb: rozprávanie o knihe Myko

14:00
Zo sveta húb: rozprávanie o knihe Myko

Huby o sebe vytvorili časopis, aby svoj svet predstavili ľudským čitateľom. Pomohli im s tým český autor Jiří Dvořák a slovenská ilustrátorka Daniela Olejníková, ktorí spolu prídu na BRaK. Tento kompletný spravodajca zo sveta húb získal mnoho ocenení (aj cenu Bologna Raggazi Award v kategórii non-fiction) a vy sa môžete dozvedieť niečo z jeho podhubia. Podujatie odmoderuje Peter Gärtner. 

15:00
Hľadá sa huba neznáma: workshop s Danielou Olejníkovou

15:00
Hľadá sa huba neznáma: workshop s Danielou Olejníkovou

Huby! Sú záhadné, inteligentné, krásne, a majú schopnosti, o ktorých si my ľudia môžeme nechať akurát snívať. Sú všade okolo nás a majú najneuveriteľnejšie podoby. Vedci však odhadujú, že doteraz sa nám podarilo objaviť a popísať iba malý zlomok z množstva týchto fascinujúcich stvorení na našej planéte. Šéfredaktor Fungus X. Imperfectus preto vyzýva verejnosť - vás - o vytvorenie a zaslanie príspevkov s vyobrazením a popisom novoobjavených druhov. Dielňa je vhodná pre každého, kto rád strihá a lepí.

16:00
Workshop grafickej dielne LiBRoRuM: Leporelo s Marekom Cinom

16:00
Workshop grafickej dielne LiBRoRuM: Leporelo s Marekom Cinom

Dostaň sa do knižnej formy! Do akej? No predsa do leporela, jedna z prvých knižných foriem ktorá ti prejde cez ruky. Deti si budú môcť na workshope vymyslieť a vyrobiť vlastné leporelo. Za pomoci Mareka Cinu a jeho knižnej a grafickej dielne LiBRoRuM. Takže lepenka, páska, papier a lepidlo a tvoje ruky plus hlava. Vhodné od 7 rokov.
Kapacita: 20 osôb

17:00
Panáčik, kôstka, slivka, poleno a zase panáčik: Zážitkové čítanie s Janou Oľhovou

17:00
Panáčik, kôstka, slivka, poleno a zase panáčik: Zážitkové čítanie s Janou Oľhovou

Dobrodružné a komické rozprávanie jedného hovoriaceho polena sleduje životný príbeh slivkovej kôstky plný zvratov a eskapád. Na podujatí budú mať deti k dispozícii knihu Chrudoša Valouška a Vojtěcha Maška - budú tak môcť spolu s herečkou Janou Oľhovou sledovať text aj pôsobivé ilustrácie.

18:00
Kazizubkovské divadielko

18:00
Kazizubkovské divadielko

Kazizúbkovia sa vedia šikovne skryť do medzierok medzi zúbkami. Detský chrup je ich obľúbené ihrisko, hlavne keď ich deti zásobujú sladkosťami. Našťastie prichádzajú dvaja obávaní čističi Lili a Lolo so svoju výbavou kefiek, šablí a nití, aby zúbky pred Kazizúbkami zachránili. Interaktívna klauniáda o záchrane zubnej skloviny pre celú rodinu, po ktorej vám zostane svieži pocit na jazyku. Partnerom podujatia je spoločnosť Curaprox. Účinkuje Peter Gärtner.

Biela 6

17:00
A2: Milena Jesenská a jej lekcia vzdoru

17:00
A2: Milena Jesenská a jej lekcia vzdoru

Osud Mileny Jesenskej, najvýznamnejšej českej novinárky, sa uzavrel pred osemdesiatimi rokmi v nacistickom koncentračnom tábore. Jej životopis je už po desiatky rokov vnímaný ako príbeh ženy, ktorá viedla permanentnú vzburu – proti spoločnosti, morálke a niekedy aj svojim priateľom. Treba tento obraz meniť? O Milene Jesenskej bude rozprávať literárny kritik Jakub Vaníček. Tematické číslo kultúrneho dvojtýždenníka A2 predstaví redaktor Michal Špína.

Mestská knižnica Bratislava, Kapucínska

16:00
Roth číta Štrpku

16:00
Roth číta Štrpku

Robo Roth v rámci festivalu BRaK číta texty zo zbierky Kŕč roztvorenej dlane a iné eseje od Ivana Štrpku. Partnerom podujatia je Mestská knižnica Bratislava.

Martinus Obchodná

17:00
Beseda s Júliou Marcinovou

17:00
Beseda s Júliou Marcinovou

Pozývame vás na besedu o knihe Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj. Román z prelomu 19. a 20. storočia prináša príbeh rodiny autorky Júlie Marcinovej a mnohých ďalších z malej obce, ktorá je dnes súčasťou Rajeckých Teplíc. Príbeh knihy, ktorú vydalo vydavateľstvo Artis Omnis, sa vinie viacerými generáciami bez prikrášlenia, tak ako sa stal.

Teatro Colorato

19:00
Divadlo: Tento pokoj se nedá sníst (CZ)

19:00
Divadlo: Tento pokoj se nedá sníst (CZ)

Súčasťou festivalu je aj divadelné predstavenie v podaní divadla Kam jdeš?. Dramatizácia knihy, ktorú v roku 2021 vydalo vydavateľstvo KK Bagala, prináša osobnú, šokujúcu výpoveď dospievajúceho dievčaťa o tom, ako bolo zneužívané učiteľom výtvarnej výchovy. Lístky na predstavenie v Teatro Colorato si môžete kúpiť na: https://goout.net/sk/tato-izba-sa-neda-zjest/szjblex Hrajú: Kateřina Liďáková a Yuliia Yabletska, dramaturgická spolupráca: Karel František Tománek, preklad: Irena Steinerová, dramaturgia: Iva Mikulová, úprava, scéna, zvuk, svetlá a réžia: Petr Michálek

Letná čitáreň u Červeného raka

10:00 - 20:00
Knižnica BRaKu

10:00 - 20:00
Knižnica BRaKu

Bratislavský knižný festival BRaK predstaví výber kníh malých a stredných vydavateľstiev, ktoré počas tohto víkendu nájdete na Františkánskom námestí. V Letnej čitárni sa s nimi môžete schovať do tieňa, ponoriť sa do príbehov či ilustrácií a nabrať silu na ďalší bohatý festivalový program a na prechádzky po mestských záhradách. Partnermi podujatia sú Mestská knižnica v Bratislave a Národný Trust. Podujatie je zároveň súčasťou Víkendu otvorených parkov a záhrad (viac informácií o projekte: https://www.vopz.sk/). 

Jazztikot

19:30
koncert: Roberto Bossard New Group

19:30
koncert: Roberto Bossard New Group

Švajčiarsky gitarista Roberto Bossard koncertuje už viac ako 40 rokov po boku hudobníkov ako napríklad Albert Mangelsdorf, Sal Nistico, Simon Nabatov, Vince Benedetti, Reggie Johnson, Gene Perla, Mark Soskin, William Evans, etc.
S novou zostavou a novými skladbami nám skupina piatich skúsených, prvotriednych protagonistov ponúka vybrúsený, harmonický súzvuk, ktorý prináša swingujúce, elektrizujúce momenty a atmosféru.
Ďalšiu zvláštnu lahôdku nájdeme vo zvuku Gibsonu ES 5 Roberta Bossarda, ktorý, hoci pochádza z roku 1949, nestratil nič zo svojho hrejivého a bohatého šarmu.
Nie je to žiadne prekvapenie, keď naň hrá majster jeho kalibru! FB event: https://www.facebook.com/events/455605366993872

FUGA

21:30
PLNKA w/ DJ K (Nyege Nyege, BR) + Gemstonemario + TRANSmisia x Kodiki + wyme x Krishpin + VLZQUES

21:30
PLNKA w/ DJ K (Nyege Nyege, BR) + Gemstonemario + TRANSmisia x Kodiki + wyme x Krishpin + VLZQUES

Event zo série Plnka predstaví 31. mája vo Fuge brazílskeho DJ-a K. Vystúpia tiež gemstonemario, wyme B2B Krishpin, Transmisia B2B Kodiki či VLZQUES. Lístky na sprievodné podujatie festivalu BRAK kúpite tu: https://goout.net/sk/plnka-dj-k%2Bgemstonemario%2Bdalsi/szlkgex/

Rakúske kultúrne fórum

17:00
Výstava k jubilejnému roku Franza Kafku 2024: Komplet Kafka. Komiksový životopis

17:00
Výstava k jubilejnému roku Franza Kafku 2024: Komplet Kafka. Komiksový životopis

Franz Kafka nepísal len prózu, ale aj vášnivo rád kreslil: „Ty, ja som bol kedysi veľký kresliar,“ napísal v roku 1913 svojej dlhoročnej snúbenici Felice Bauer napoly ironicky, napoly hrdo o svojich umeleckých ambíciách. Kreslenie mu dakedy prinášalo „väčšie uspokojenie ako čokoľvek iné“. Ako lepšie by sme si preto mohli Kafku uctiť v jeho jubilejnom roku než komiksovou biografiou? Ktorej autorom je navyše Nicolas Mahler so svojím podobne minimalistickým kresliarskym štýlom?

Mahler predstavuje Kafkov život a dielo nenapodobiteľne vtipným a vypointovaným spôsobom a nevyhýba sa ani skutočne veľkým otázkam: Prečo Kafkov plán napísať sériu lacných cestovných sprievodcov zlyhal? Kto napísal pokračovanie jedného z jeho najvýznamnejších diel Premena Gregora Samsu? A aký bol príbeh „bielej otrokyne“? Odpovede na tieto otázky a ešte oveľa viac prináša výstava Komplet Kafka.

Výstava k jubilejnému roku Franza Kafku 2024 sa uskutoční v spolupráci s Goetheho inštitútom Bratislava a Literaturhaus Stuttgart.

SOBOTA 1. 6.

Galéria mesta Bratislavy

GMB ateliér

11:00
Zen bez majstra Frenka Meeuwsena (NL)

11:00
Zen bez majstra Frenka Meeuwsena (NL)

Frenk Meeuwsen je holandský autor, ktorý sa dlhodobo zaujíma o učenie Ďalekého východu a bojové umenia; sám má čierny pás v karate. V polovici 90. rokov žil v Japonsku. Skice z tohto obdobia neskôr použil vo svojom prvom grafickom románe Zen bez majstra. Kniha formou koláže spája autorove spomienky na detstvo v Holandsku, výjavy z japonskej každodennosti, históriu budhizmu, postupy meditačnej praxe či úvahy nad kresbou ako umeleckým žánrom. Partnerom podujatia je vydavateľstvo Centrála.

GMB ateliér

12:30
Prednáška: Pekne hnusné knihy

12:30
Prednáška: Pekne hnusné knihy

Prednáška o súčasnom knižnom dizajne a problematike jeho krásy. Knižný dizajnér a pedagóg z Katedry vizuálnej komunikácie na VŠVU Pavol Bálik bude publiku klásť otázky: Musia byť knihy vôbec krásne? Aké sú kvalitatívne kritériá pre „krásnu“ knihu? Je to výber dobre čitateľného písma, veľkosť a proporcia formátu, vhodná typografická úprava, kvalitná tlač a knihárske spracovanie? A čo obsah? Je vôbec dôležitý na to, aby bola kniha krásna? Ak vôbec existuje niečo ako krásna kniha, prečo nevyzerajú všetky knihy rovnako? 

GMB ateliér

14:00
Štěpánka Jislová (CZ): komiksová odvaha

14:00
Štěpánka Jislová (CZ): komiksová odvaha

Štěpánka Jislová je česká ilustrátorka a oceňovaná komiksová autorka. Jej najnovší komiks Srdcovka bol ocenený cenou Muriel za najlepšiu komiksovú knihu, najlepší scénár a Cenou Českaj akadémie komiksu. V tomto diele vás autorka vezme na divokú intímnu jazdu svojimi spomienkami a zážitkami s láskou, vzťahmi a všetkým medzi tým. Rozprávať sa s ňou bude Marek Hudec. Podujatie sa koná s podporou Českého literárneho centra.

GMB nádvorie

14:30
Vystúpenie finalistov ceny za poéziu Zlatá vlna 2024

14:30
Vystúpenie finalistov ceny za poéziu Zlatá vlna 2024

Tohtoročný 6. ročník ceny za poéziu Zlatá vlna pozná svojich finalistov a finalistky. Tí sa prídu spoločne predstaviť aj na festival BRaK. Zlatá vlna sa udeľuje raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské básnické dielo vydané v predchádzajúcom roku. Vystúpia: Veronika Dianišková, Mila Haugová, Dušan Šutarík. Moderuje Peter Šulej.  

GMB ateliér

15:00
Slovenské knihy v zahraničí

15:00
Slovenské knihy v zahraničí

Slovenské literárne centrum pozvalo na Slovensko tri vydavateľky z Francúzska, Nemecka a Británie, ktoré sa zaujímajú o pôvodnú slovenskú literatúru. Na verejnej diskusii prezradia, čo motivuje ich záujem objavovať aj literatúru menších jazykov. Opýtame sa ich, aké témy zo slovenskej literatúry by mohli zaujať zahraničné publikum a tiež to, ako sa im darí presadzovať knihy z malej krajiny na veľkých knižných trhoch. Moderuje Dado Nagy. Podujatie sa uskutoční v anglickom jazyku. Prípadné otázky z publika budú pretlmočené moderátorom.

GMB ateliér

16:00
Komiksová ikona Ulli Lust (AT)

16:00
Komiksová ikona Ulli Lust (AT)

Ulli Lust je jednou z najvýznamnejších súčasných autoriek komiksov. Tvorkyňa grafického románu Hlasy bez ozveny a držiteľka najvýznamnejších ocenení (Cena Ignatz, nominácia na cenu Eisner, Cena Maxa a Moritza, Cena ICOM, Prix de Révélation) je známa svojím odvážnym a provokatívnym prístupom k vizuálnemu naratívu. Jej diela odkrývajú temné stránky ľudskej psychiky a spoločnosti. Komiks o príbehu zvukára nacistov predstaví v diskusii s Marekom Hudecom v Galérii mesta Bratislavy. Partnerom podujatia je Rakúske kultúrne fórum.

GMB nádvorie

16:00
O emigrácii, ľudských právach a literatúre: diskusia s Irenou Brežnou a Júliou Sherwood

16:00
O emigrácii, ľudských právach a literatúre: diskusia s Irenou Brežnou a Júliou Sherwood

Spisovateľka Irena Brežná píšuca v nemčine a prekladateľka do angličtiny Júlia Sherwood (rod. Kalinová) sú v našom literárnom svete dobre známe. Menej známe je, že ich spájajú rôzne podoby emigrácie z pookupačného Československa, literárna tvorba v takto získaných jazykoch, skúsenosti s tlmočením aj obhajobou ľudských práv. V 80. rokoch dokonca obe pôsobili v Amnesty International – Brežná vo Švajčiarsku, Sherwood vo Veľkej Británii. Zvedavé otázky bude klásť Jana Cviková a vy. Podujatie organizujeme v spolupráci s ASPEKTOM.

GMB nádvorie

17:30
Marek Torčík (CZ): o dôležitosti spomienok

17:30
Marek Torčík (CZ): o dôležitosti spomienok

Čerstvý držiteľ ceny Magnesia Litera za prózu Marek Torčík svojím prozaickým debutom Rozložís paměť vzbudil záujem nielen vo svojej domovskej krajine, ale aj u nás. Fanúšikom slovenskej literatúry je však známy už zo súťaže Básne, kde sa v rokoch 2018 a 2020 stal jedným z desiatky finalistov. Rozprávať sa s ním bude slovenský autor Marek Hudec. Podujatie sa koná s podporou Českého literárneho centra.

GMB nádvorie

20:00
Koncerty: Dominik Prok / Krstní otcovia

20:00
Koncerty: Dominik Prok / Krstní otcovia

Druhý deň programu na nádvorí Mirbachovho paláca zakončíme koncertom Dominika Proka a Krstných otcov. Dominik Prok (52 Hertz Whale) vydal sólovú platňu, ktorá je vyvrcholením jeho dlhodobejšieho sna o samostatnej umeleckej realizácii. Album There is no rescue mission, we are safe je slovenskou odpoveďou na tradíciu amerického či britského pesničkárstva. Krstní otcovia je kapela poskladaná zo štyroch krstných otcov, ktorí ešte nikoho nekrstili. Tvrdia, že im k sláve stačí pentatonika, 25 efektov a cover na Where is my mind. Lístky si v predpredaji môžete zakúpiť na https://goout.net/sk/dominik-prok+krstni-otcovia/szsblex/ za 7 €. Vstupné na mieste bude 10 €.

Biela 6

11:30
Folklór a folklorizmus v súčasnej literatúre

11:30
Folklór a folklorizmus v súčasnej literatúre

Súčasná literatúra v Česku aj na Slovensku je plná liečiteľiek, bylín, zázrakov, zaklínadiel, lokálneho koloritu, rodnej krajiny i kolektívnej pamäte. Hľadáme opäť dušu národa? Nachádzame novú podobu ušľachtilého divošstva a slovanskú obdobu magického realizmu? Vrátil sa folklór naozaj k ľuďom? A ako fungujú folklórne odkazy vo verejnom priestore? Aspoň na niektoré z týchto otázok sa pokúsia odpovedať v diskusii kultúrneho časopisu A2 hostky a hosť: komparatistky a publicistky Kamila Schewczuková a Tímea Zvoláneková, hungarista Matúš Guziar. Moderuje Blanka Činátlová.

13:00
Klára Vlasáková (CZ): ženy a telá

13:00
Klára Vlasáková (CZ): ženy a telá

Klára Vlasáková je česká spisovatelka, scenáristka a publicistka. Za románový debut Praskliny bola nominovaná na Cenu Jiřího Ortena. V roku 2023 jej vyšiel román Těla, v ktorom cez príbeh matky a dcéry ilustruje odlišné fázy prežívania ženskej telesnej skúsenosti. Kniha práve vychádza v slovenskom preklade vo vydavateľstve Literárna bašta.

14:30
Udržateľnosť dizajnu

14:30
Udržateľnosť dizajnu

V čase klimatickej zmeny mnohí výrobcovia a tvorcovia čoraz viac premýšľajú o produkcii, ktorá by bola šetrná k životnému prostrediu. Je možné vydať knihu v princípe udržateľnosti? Čo to obnáša a na čo všetko treba myslieť? Moderátorka Zuzana Mitošinková sa bude rozprávať s ľuďmi, ktorí sa témami ako udržateľnosť a knižná produkcia zaoberajú profesne — Petra Csefalvayová z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, Jana Rakúsová zo spoločnosti Artic Paper, knižný dizajnér, typograf a vedúci Katedry vizuálnej komunikácie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave Michal Tornyai a zástupcovia vydavateľstva Slovart.
 

16:00
Autorské čítanie Medziriadkov: Katarína Vargová, Gregor Bugri

16:00
Autorské čítanie Medziriadkov: Katarína Vargová, Gregor Bugri

Autorské čítania Medziriadkov sa konajú po celom Slovensku a spájajú mladých začínajúcich autorov s etablovanými spisovateľmi a spisovateľkami. Pomáhajú tak prezentovať mladú literatúru a vytvárajú kontakty medzi začínajúcimi a profesionálnymi autormi. Medziriadky ako platforma mladej literatúry vzdelávajú a spájajú začínajúcich autorov už 15 rokov. Na podujatí sa predstaví autorka Katarína Vargová, ktorej nedávno vyšla druhá prozaická kniha Severné more (2024, Albatros media) a Medziriadkar Gregor Bugri. Rozprávať sa s nimi bude Emma Vičanová.
 

Rómerov dom

10:00 - 11:30
Nahrávanie podcastu: TL;DR feat. BRaK

10:00 - 11:30
Nahrávanie podcastu: TL;DR feat. BRaK

Živé nahrávanie známeho literárneho podcastu. TL;DR sa nebojí zatvoriť príliš dlhé a nudné knihy. Eva Klíčová a Jan Bělíček diskutujú o knižných novinkách zo svetovej aj českej a slovenskej literatúry – bez žánrových a štýlových obmedzení. Podcast vychádza v internetovom denníku Alarm. Partnermi podujatia sú literárnyklub.sk a Národný Trust.

13:00
Férová spolupráca pri vydávaní prekladov umeleckej literatúry (2. časť)

13:00
Férová spolupráca pri vydávaní prekladov umeleckej literatúry (2. časť)

Na druhom ročníku festivalu literárneho prekladu TRANZ v Banskej Bystrici sa v máji 2024 otvorila koncepčná diskusiu o problémoch, ktoré pri vzájomnej spolupráci trápia prekladateľsko-redaktorskú komunitu a vydavateľstvá umeleckej literatúry. Pilotný panel zároveň predstavil ekonomické východiská vydávania umeleckej prekladovej literatúry. Aké sú spoločné záujmy zúčastnených strán a akými spôsobmi môžu participovať na zlepšení? Pokračovanie panelu na BRaKu bude o návrhoch praktických riešení a nástrojov, ktoré by mohli pomôcť systematizovať podmienky spolupráce a zároveň upevniť postavenie kvalitnej prekladovej literatúry na slovenskom trhu.

Diskusiu na platforme festivalu TRANZ spoločne iniciuje a organizuje OZ DoSlov a vydavateľstvo Literárna bašta. Partnermi podujatia sú literárnyklub.sk a Národný Trust.

15:00
Alena Machoninová (CZ): Hella - česká kniha roka

15:00
Alena Machoninová (CZ): Hella - česká kniha roka

Alena Machoninová je česká spisovateľka, prekladateľka a rusistka. Titul Hella je jej literárna prvotina a v cene Magnesia Litera sa stala knihou roku. Machoninová sa snaží rekonštruovať osudy aj vnútorný život českej Židovky Helly Frischerovej. Používa pritom svojbytnú prozaickú formu, ktorá reflektuje širšie súvislosti, minulosť i súčasnosť Ruska, vzťah literatúry a reality. Podujatie sa koná s podporou Českého literárneho centra. Partnermi podujatia sú literárnyklub.sk a Národný Trust.

17:00 - 18:30
Enrico Ippolito (DE): malá veľká história

17:00 - 18:30
Enrico Ippolito (DE): malá veľká história

Nemecký prozaik Enrico Ippolito bude na podujatí prezentovať aj svoj posledný román Čo bolo červené. Ten vyšiel vo vydavateľstve Literárna bašta a rozpráva o osude dvoch žien, ktoré v 70. rokoch osudovo spojili komunistické ideály. V texte strieda minulosť s prítomnosťou, rozpráva o feministických snahách, homofóbii, kritizuje tradičné koncepty a prostredníctvom pátrania hlavného hrdinu po politickom živote jeho rodičov prináša aj pohľad na vybrané momenty taliansko-nemeckej histórie. Podujatie na BRaKu sa koná s podporou Goetheho inštitútu. Partnermi podujatia sú literárnyklub.sk a Národný Trust.

19:00
Kapitalks: Uvedenie knihy Joanny Ostrowskej (PL) Oni

19:00
Kapitalks: Uvedenie knihy Joanny Ostrowskej (PL) Oni

Dnes, keď naša spoločnosť čelí ďalším vlnám homofóbie, a to aj z najvyšších vládnych miest, sú knihy, mapujúce históriu kvír ľudí dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Za knihu Oni získala Joanna Ostrowska v roku 2022 najprestížnejšiu poľskú literárnu cenu Nike. Diskusiu s poľskou autorkou Joannou Ostrowskou bude moderovať Marek Hudec a bude prebiehať v angličtine bez tlmočenia. Partnermi podujatia sú literárnyklub.sk a Národný Trust.

22:00
Afterparty po škole / Krishpin + Seafur

22:00
Afterparty po škole / Krishpin + Seafur

Krishpin a Seafur sú hudobní soulmates od momentu, kedy zistili, že ich playlisty sú takmer identické. Ich selekcie sú eklektické, hravé, goofy, ale so silným dôrazom na vokály, perkusie & booty-shaking zvuky. Hyperpop a afrobeats, batida a r'n'b, merengue a footwork, salsa a amapiano. Harmonické, no zároveň chaotické blendy dekád. K napineniu sa, aj odstaveniu sa, k skákaniu do vzduchu, aj lepeniu sa k zemi. Sped-up tanec, high-pitched cringe. Partnermi podujatia sú literarnyklub.sk a Národný Trust.

Zichyho palác

17:00
Pál Závada (HU): Deň na trhu v strednej Európe

17:00
Pál Závada (HU): Deň na trhu v strednej Európe

Maďarský spisovateľ Pál Závada je známy svojimi introspektívnymi dielami, ktoré skúmajú ľudské vzťahy a historické udalosti. Závada bude na BRaKu rozprávať aj o románe, ktorý v slovenskom preklade vyšiel vo vydavateľstve Slovart - Deň na trhu opisuje židovské pogromy a masovú hystériu na maďarskom vidieku po druhej svetovej vojne. Autor v ňom rozoberá náročnú tému návratu židovského občana do rodného kraja a jeho (ne)prijatie okolím. Podujatie bude moderovať Denis Mačor. 

18:00
Dušan Dušek v rozhovore s Veronikou Šikulovou: z minulosti do budúcnosti

18:00
Dušan Dušek v rozhovore s Veronikou Šikulovou: z minulosti do budúcnosti

Dušan Dušek vydal desiatky kníh pre dospelých i deti, vytvoril mnoho filmových scenárov a rozhlasových hier. Vo vydavateľstve Slovart mu v roku 2023 vyšla kniha Deti v daždi s podtitulom Kalendár na roky 2020 - 2021 po narodení Krista. Titul je svojským kalendárom minulého času a je aj v desiatke tohtoročnej ceny Anasoft litera. S Dušanom Dušekom sa bude rozprávať Veronika Šikulová.

19:30
Andrij Ľubka (UA) : humor a beznádej

19:30
Andrij Ľubka (UA) : humor a beznádej

Andrij Ľubka je ukrajinský spisovateľ, básnik a prekladateľ. Debutoval básnickými zbierkami a v roku 2015 vydal svoj prvý román Karbid. Na pozadí zdanlivo fiktívneho príbehu v ňom opisuje, ako funguje pašeráctvo na ukrajinsko-slovenskej a ukrajinsko-maďarskej hranici. V jeho knihe nájdete slivovicu, rybárov, hrobára, sedemnásť kapitol, zvodnú a žiadostivú ženu, niekoľko vrahov, skorumpovaného starostu aj humor či beznádej. S Andrijom Ľubkom sa bude rozprávať Michal Hvorecký, ktorý v Goethe Inštitúte organizuje Ukrajinský knižný klub.

Detská zóna - Nádvorie Starej radnice

9:00
Medvedie raňajky s Tami

9:00
Medvedie raňajky s Tami

Poznáte najznámejších medvedích šéfkuchárov Nedveďa a Miška? Nepoznáte? Nevadí! Zoznámi vás s nimi Tami - Tamara Šimončíková Heribanová. Vytvorí si s vami masky maškrtných medveďov, pripravíte si mňamózne raňajky, prečítate príbeh a snáď nič nezbrumíte. Dovidenia a dobrú chuť! Vhodné pre deti od 4 rokov. Kapacita 20 osôb.

10:00
Divadlo houže: Vlk na mesiaci

10:00
Divadlo houže: Vlk na mesiaci

Hlavný hrdina - Vlk, je posadnutý túžbou dostať sa na Mesiac. Opustí preto svoju svorku a vydáva sa na strastiplnú cestu do neznáma. Po ceste stretáva mnoho zvláštnych bytostí, nápadne sa podobajúcich na staré známe Kozliatka či Červenú čiapočku. Predstavenie nabúrava ilúziu a stereotypné interpretácie rozprávkových bytostí, ktoré musia v tomto príbehu čeliť závažným problémom. Tvorcovia inscenácie vyrobili scénu aj bábky z materiálov, určených na vyhodenie (staré oblečenie, PET fľaše, starý nábytok). Účinkujú: Lukáš Takáč, Matej Truban
Scenár a réžia: Matej Truban
Dramaturgia: Hana Launerová
Bábky a scéna: Michaela Zajačková
Produkcia: Matej Truban, Zuzana Bilská
 

11:00
Workshop so Šimonom Pisárom Ondrušom

11:00
Workshop so Šimonom Pisárom Ondrušom

Deti si vyskúšajú napísať svoju vlastnú báseň. Naučia sa čosi o inšpirácii, nechajú rozkvitnúť nápad a napokon si svoje verše naklepú na písacom stroji. Sprevádzať ich bude básnik ulice Šimon Ondruš Pisár. Kapacita: 20 osôb. Vhodné pre deti od 7 rokov. 

13:00
Workshop: Vymýšľance s časopisom Slniečko

13:00
Workshop: Vymýšľance s časopisom Slniečko

Ponorte sa do sveta fantázie s legendárnym časopisom Slniečko. Špeciálne čítanie a workshop z časopisu Slniečko zapojí všetky vaše zmysly – najmä zmysel pre fantáziu a vymýšľanie. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že Slniečko prebúdza detskú zvedavosť! Vymýšľaním sprevádzajú šéfredaktorka Kristína Soboň a redaktorka Soňa Púček Balážová. Pre deti od 5 rokov. Slniečko je umelecký časopis pre deti bez reklám. Prináša kvalitné literárne texty a hravé ilustrácie slovenských autorov a autoriek. Je určené na spoločné čítanie v škole i doma. Vychádza už takmer sto rokov a radí sa medzi to najlepšie, čo literárny trh ponúka pre mladších čitateľov. Kapacita: 20 osôb. Vhodné pre deti od 5 rokov. 

14:15
Dobrodružný OFFroad

14:15
Dobrodružný OFFroad

Keď dvaja strážcovia národného parku Gerhard a Frenky objavia v lese staré zhrdzavené auto, ešte netušia, ako veľmi zmení ich životy. Knižka Zuzana Líškovej prináša divokú jazdu krásnou prírodou, pri takmer nemožnej oprave tédvojky, ale najmä pri hľadaní kamarátstva a pochopenia. Vydajte sa spolu s nimi na parádny OFFroad!

15:00
Workshop dievčaťa bez hranostaja: O Katke, ktorá chcela byť deduškom

15:00
Workshop dievčaťa bez hranostaja: O Katke, ktorá chcela byť deduškom

Aj vás sa dospeláci pýtajú, čím budete, keď vyrastiete? Katka má na to jasnú odpoveď. Bude deduško. Lebo Deduško má na ňu vždy čas, počúva staré hity z rádia, kŕmi holuby a vo vrecku má vždy cukríky. A najlepší je ten jeho obláčikový účes.

Príďte si vypočuť príbeh o Katke a Dedkovi, bude v ňom aj hudba a nakoniec si každý vyrobí malého deduška do vrecka. Lebo mať dobrého dedka vždy so sebou, to je paráda.
Pozývame malé aj veľké deti, bude to bžunda.

Vhodné pre: všetky deti
Kapacita: 20 osôb
 

17:00
Diskusia: Je čítanie brokolicou alebo luxusnou čokoládou?

17:00
Diskusia: Je čítanie brokolicou alebo luxusnou čokoládou?

Dieťa sa čitateľom nerodí. Stáva sa ním: najprv doma, potom u babi v obývačke, neskôr v škole, a potom medzi rovesníkmi - no iba ak má okolo seba veľa kníh (a tiež nejakého čítajúceho dospelého).
Čitateľské sebavedomie slovenských detí patrí medzi najnižšie z krajín EU. Ani tých kníh doma (a dokonca ani v školách) nie je až tak veľa ako by sa zdalo. Ako teda pomôcť deťom zaľúbiť sa do kníh? Ako ich naučiť čítať a zároveň naučiť knihy vyhľadávať a užívať si ich?
A čo s tým povinným čítaním?

O tomto všetkom sa budeme zhovárať s Michalom Rehušom z Centra vzdelávacích analýz, s Miriam Halamičkovou, liečebnou pedagogičkou a lektorkou zážitkového čítania, a možno príde aj Učiteľská osobnosť Slovenska. Diskusiou vás prevedie Viki Marcinová z OZ Krajina čitateľov.


 

18:00
Bublina: Workshop a prezentácia knihy Správa z planéty Romanesco

18:00
Bublina: Workshop a prezentácia knihy Správa z planéty Romanesco

Workshop a krst nového picturebooku z vydavateľstva Bublina: "Správa z planéty Romanesco". Workshop povedie Miriam Halamíčková a deti sa prostredníctvom interaktívnych aktivít oboznámia s ekologickými témami a naučia sa, ako môžu prispieť k ochrane našej planéty. Následne spolu oslávime oficiálne uvedenie knižky na trh a spolu s deťmi ju pokrstíme, pričom nebude chýbať ani autorka knižkyTereza Oľhová. Tešíme sa na Vás a na spoločné dobrodružstvo na planéte Romanesco!

Moderovať bude Vanda Gábrišová a Broňa Schragge.

Martinus Obchodná

16:30
Beseda s Evou Borušovičovou

16:30
Beseda s Evou Borušovičovou

Eva Borušovičová je autorkou kníh pre deti aj dospelých. O knižne Dokonalé dieťa z dielne vydavateľstva Slovart či o ďalších dielach sa bude s Evou Borušovičovou rozprávať autorka podcastu V ženskom rode. Kniha predstavuje príbeh pre deti aj pre dospelých o tom, že dokonalé je nepriateľom dobrého, ale kým to nevyskúšame, nevieme tomu uveriť. Beseda sa bude konať v Martinuse na Obchodnej ulici.
 

Literárne prechádzky Bratislavou III:: Cintorín – stanica – kaviareň

16:00

16:00

PRÓZY ĽUBOŠA JURÍKA A PAVLA VILIKOVSKÉHO AKO MÉDIUM PAMÄTI NIEKDAJŠEJ PERIFÉRIE
Anotácia: Trasa exkurzie bude viesť miestami, ktoré sú stvárnené v debutovej poviedkovej knihe Ľuboša Juríka Na Poľnej ulici a v sérii biografizujúcich próz Pavla Vilikovského. Účastníci sa stretnú pri vyústení Poľnej ulici do Ulice 29. augusta, prejdú na Ondrejský cintorín k hrobu Jána Vilikovského, cez Malý trh na Karadžičovu, kde stála tzv. Malá stanica (Železničná stanica Bratislava – Nivy), potom sa Poľnou ulicou z druhej strany a cez Medickú záhradu presunú k bývalej kaviarni Metropol. Budú môcť porovnať, čo sa z hmotnej minulosti mesta zachovalo do súčasnosti, čo zmizlo a ostalo len v literatúre, a ako sa zmenila funkcia jednej mestskej časti. Keďže kapacita je obmedzená, vstupné vy výške 5€ si môžete zakúpiť tu: https://goout.net/sk/bratislavou-po-stopach-proz-lubosa-jurika-a-pavla-vilikovskeho/szmhuex/

Letná čitáreň u Červeného raka

10:00 - 18:00
Knižnica BRaKu

10:00 - 18:00
Knižnica BRaKu

Bratislavský knižný festival BRaK predstaví výber kníh malých a stredných vydavateľstiev, ktoré počas tohto víkendu nájdete na Františkánskom námestí. V Letnej čitárni sa s nimi môžete schovať do tieňa, ponoriť sa do príbehov či ilustrácií a nabrať silu na ďalší bohatý festivalový program a na prechádzky po mestských záhradách. Partnermi podujatia sú Mestská knižnica v Bratislave a Národný Trust. Podujatie je zároveň súčasťou Víkendu otvorených parkov a záhrad (viac informácií o projekte: https://www.vopz.sk/). 

Jazztikot

19:30
Koncert: F.O.A. - Friends of Asia (Asia Smolková & Stano Počaji)

19:30
Koncert: F.O.A. - Friends of Asia (Asia Smolková & Stano Počaji)

Friends of Asia je duo jazzového gitaristu Stanislava Počajiho a mladej talentovanej speváčky Asie Smolkovej.
Jej zvučný a tvárny hlas v kombinácii so schopnosťou vyjadrovať emócie prostredníctvom piesne robia z Asie jednu z najnádejnejších jazzových speváčok našej scény.
Repertoár tvoria džezové, popové a bluesové štandardy, ale aj pôvodné piesne Asie, či Stanislava. FB event: https://www.facebook.com/events/746450994309498/

České centrum Bratislava

10:00 - 18:00
výstava Franz Kafka: člověk své i naší doby

10:00 - 18:00
výstava Franz Kafka: člověk své i naší doby

V centre Prahy narazíte na Kafku takmer na kažom kroku - prenikova sa na vás pozerá z pohľadníc, hrnčekov či knižiek, objavíte ho aj v názvoch kaviarní či ako chlapíka, ktorý si navliekol obrovský kabát, alebo ho nájdete vo forme obrovskej striebornej pohyblivej busty. Zdá sa, že Praha mu leží pri nohách. Alebo mu spláca dlh za to, že ju preslávil? Franz Kafka či kafkovský fenomén už sto rokov inšpiruje nielen čitateľstvo, ale aj literárnych vedcov a umelcov. Ako vyzeral jeho život v období, keď bola Praha jeho domovom? A čo všetko sa z tohto prostredia premietlo do jeho tvorby? Odpovede na tieto a Ďalšie otázky nájdete na výstave v Českom dome na Prepoštskej 6 v Bratislave.

Rakúske kultúrne fórum

17:00
Výstava k jubilejnému roku Franza Kafku 2024: Komplet Kafka. Komiksový životopis

17:00
Výstava k jubilejnému roku Franza Kafku 2024: Komplet Kafka. Komiksový životopis

Franz Kafka nepísal len prózu, ale aj vášnivo rád kreslil: „Ty, ja som bol kedysi veľký kresliar,“ napísal v roku 1913 svojej dlhoročnej snúbenici Felice Bauer napoly ironicky, napoly hrdo o svojich umeleckých ambíciách. Kreslenie mu dakedy prinášalo „väčšie uspokojenie ako čokoľvek iné“. Ako lepšie by sme si preto mohli Kafku uctiť v jeho jubilejnom roku než komiksovou biografiou? Ktorej autorom je navyše Nicolas Mahler so svojím podobne minimalistickým kresliarskym štýlom?

Mahler predstavuje Kafkov život a dielo nenapodobiteľne vtipným a vypointovaným spôsobom a nevyhýba sa ani skutočne veľkým otázkam: Prečo Kafkov plán napísať sériu lacných cestovných sprievodcov zlyhal? Kto napísal pokračovanie jedného z jeho najvýznamnejších diel Premena Gregora Samsu? A aký bol príbeh „bielej otrokyne“? Odpovede na tieto otázky a ešte oveľa viac prináša výstava Komplet Kafka.

Výstava k jubilejnému roku Franza Kafku 2024 sa uskutoční v spolupráci s Goetheho inštitútom Bratislava a Literaturhaus Stuttgart.

NEDEĽA 2. 6.

Galéria mesta Bratislavy

GMB nádvorie

11:00
Pohľad na Pétra Esterházyho

11:00
Pohľad na Pétra Esterházyho

Pri príležitosti vydania knihy Pétera Esterházyho (1950–2016) Pohľad grófky Hahn-Hahn (2024, BRAK) sa porozpráme s prekladateľkou diela Renatou Deákovou, spisovateľkou a čitateľkou Veronou Šikulovou a hungaristkou a literárnou historičkou Judit Görözdi o význame tohto diela v kontexte tvorby tohto významného európskeho autora. Kniha vyšla, keď v maďarskej literatúre silnela búrka postmodernizmu a pojem stredná Európa sa skloňoval v rôznych kontextoch. Rozprávač diela prechádza od ústia Dunaja až po jeho deltu ako profesionálny cestovateľ. Text však nie je len blúdením popri rieke, ale aj medzi možnosťami, ktoré žáner románu ponúka. Podujatie bude moderovať Michal Tallo.

GMB ateliér

13:00
Prečo sme (znovu) vydali knihu o Cvernovke?

13:00
Prečo sme (znovu) vydali knihu o Cvernovke?

Po 10 rokov vyšlo druhé vydanie knihy, ktoré sa pokúša dopovedať príbej jednej kultovej budovy a jednej kreatívnej komunity. O knihe, ale aj o fenoméne starej a Novej Cvernovky sa budú rozprávať Paula Poštolková, Vilo Csino a Laco Oravec.

GMB nádvorie

13:00
„Ako sme žili v rokoch normalizácie“ – príspevok k herstory?

13:00
„Ako sme žili v rokoch normalizácie“ – príspevok k herstory?

Ako „skupinový portrét a zároveň čiastkový obraz doby“ označila sociologička Oľga Gyárfášová výsledok svojich rozhovorov s desiatimi ženami, ktoré boli rovnako ako ona v rokoch normalizácie súčasťou neformálneho spoločenstva vzdoru v Bratislave. Na diskusiu o knihe Ako sme žili v rokoch normalizácie (ASPEKT 2023) prijali okrem autorky pozvanie aj dve respondentky, ktoré už od druhej polovice 70. rokov žijú v emigrácii: Marta Botta, sociálna vedkyňa z Austrálie, a Júlia Sherwood, rod. Kalinová, prekladateľka a propagátorka slovenskej literatúry z Veľkej Británie. Podujatie organizujeme v spolupráci s ASPEKTOM.

GMB ateliér

14:00
Celok je menší ako súčet jeho častí

14:00
Celok je menší ako súčet jeho častí

Prednáška k predstavovanej publikácii Celok je menší ako súčet jeho častí vychádza z výskumu diela neoavantgardného umelca generácie 60. rokov Petra Bartoša. Z umeleckohistorických a súčasných kurátorských pozícií skúma koncepty krajinotvorby. Jeho poňatia mestských prostredí, ktorými sa konceptuálne zaoberal od 70. rokov 20. storočia v rámci svojho programu tzv. ekologickej kultúry, v ktorom sa sústredil na ekológiu konkrétnych prostredí, ich vzťahovosť a regeneráciu. Kriticky zhodnocuje Bartošovu umeleckú prax z pohľadu vzťahovej etiky a súčasných klima-aktivistických transdisciplinárnych prístupov, je rámcovaná súčasnými feministickými teóriami etiky starostlivosti i základným umeleckohistorickým výskumom umelcovho archívu. Prednáša Mira Keratová.

GMB ateliér

15:00
Dušan Taragel o Petrovi Pišťankovi

15:00
Dušan Taragel o Petrovi Pišťankovi

Dušan Taragel pripravuje zbierku poviedok Petra Pišťanka, ktoré sa dlho považovali za navždy stratené. Vynorili sa štyri roky po jeho smrti, aby poskytli svedectvo o jeho spisovateľských začiatkoch. Dvadsaťdvaročný Peter Pišťanek ich posielal vo svojich listoch z vojenčiny Dušanovi Taragelovi a parodoval v nich postupy schematického socialistického realizmu. Dušan Taragel ich doplnil o ďalšie zachované rukopisy a napísal k nim biografický doslov, ktorý zaznamenáva život Petra Pišťanka v rokoch 1979 až 1982, jeho cestu k písaniu, životné peripetie po vyhodení z gymnázia a odchod na vojenčinu, ktorej sa snažil vyhnúť. Knihu od vydavateľstva Slovart budú dopĺňať Danglárove ilustrácie, fotografie z daného obdobia, faksimile listov a rukopisov uverejnených poviedok. O knihe, ktorá vyjde tesne po festivale, a o tvorbe i živote Petra Pišťánka sa bude s Dušanom Taragelom rozprávať Dado Nagy. Partnerom podujatia je vydavateľstvo Slovart.

Biela 6

11:00
V4: literatúra v stredoeurópskom priestore

11:00
V4: literatúra v stredoeurópskom priestore

Na besede o literatúre v stredoeurópskom priestore privítame českého prozaika Karela Kunu, poľského historika a esejistu Konrada Niemiru, maďarského spisovateľa Sándora Neszslára a tlmočníčku a prekladateľku umeleckej literatúry Lenku Nagyovú, ktorí v rámci Vyšehradského literárneho štipendia momentálne žijú a tvoria v Bratislave. Autori predstavia svoju tvorbu a prečítajú ukážky zo svojich diel. Moderuje Monika Nagyová. Partnerom podujatia je Slovenské literárne centrum.

13:00
Spomienka na Dominiku Madro

13:00
Spomienka na Dominiku Madro

Spisovateľka, scenáristka a redaktorka časopisu Knižná revue Dominika Madro nás opustila po dlhej chorobe 27. apríla 2024. Či ste ju poznali osobne alebo cez jej tvorbu, môžete sa pridať k spomienke na túto talentovanú autorku. Zaznejú aj ukážky z jej tvorby či spomienky priateľov. Spieva Ildikó Kali, číta Lucia Vráblicová.

15:00
Ako robiť na Slovensku kultúrny časopis?

15:00
Ako robiť na Slovensku kultúrny časopis?

Print alebo online? Granty, sponzori, predplatné? Od najstaršieho po najmladší, súčasné umenie, vizuálne umenie, kultúra a spoločnosť, alebo architektúra. Ako sú reflektované tieto odvetvia vo flexibilných, ale stále klasických médiách časopisov? Odkiaľ a kam smerujú slovenské časopisy a čo ich (ešte) drží pri živote?

Rómerov dom

12:00
Vlastní pokoje českých autoriek

12:00
Vlastní pokoje českých autoriek

Virginia Woolf priniesla už pred sto rokmi tému svojej vlastnej izby, a teda možnosti žien umelecky tvoriť a realizovať sa v kontexte vtedajších spoločenských očakávaní. Ako sa píše a žije českým spisovateľkám v roku 2024? Pozvlanie do diskusie o knihe Vlastní pokoje Jany Poncarovej prijali poetka a prekladateľka Ažběta Stančáková a literárna dokumentaristka, spisovateľka a vydavateľka Barbora Baronová. Podujatie bude moderovať Michal Tallo.

13:30
Kapitalks: Literatúra a trieda

13:30
Kapitalks: Literatúra a trieda

Prekladateľ a kurátor čísla časopisu Kapitál s témou Literatúra a trieda Martin Makara bude spolu s hosťami diskutovať o literatúre, ktorá zobrazuje a kriticky nahliada na triedne aspekty života, generačnú chudobu, neschopnosť vymaniť sa zo svojej triedy a socio-ekonomického zázemia. Hosťami budú český sociológ Ján Váňa a literárny historik a publicista Viliam Nádaskay. Partnermi podujatia sú literárnyklub.sk a Národný Trust.

15:00
Ilona Wiśniewska (PL): severný vietor je krutý

15:00
Ilona Wiśniewska (PL): severný vietor je krutý

Ilona Wiśniewska je poľská reportérka a fotografka. Je autorkou niekoľkých reportážnych kníh. Žiadna severská krajina nie je taká mrazivá, aby ju autorka neskúsila spoznať a pochopiť. V knihe Ľad, ktorú vydalo vydavateľstvo Absynt, vďaka nej zistíte, že srdce grónskych ľudí vôbec nie je tvrdé ani ľadové. Podujatie moderuje Rudi Rus. Partnermi podujatia sú literárnyklub.sk a Národný Trust.

Detská zóna - Nádvorie Starej radnice

10:00
Divadlo TUŠ - Opice z našej police

10:00
Divadlo TUŠ - Opice z našej police

Barborka dostala plyšovú opicu, no ona chcela zvieratko – naozajstné. No aj plyšová opica sa môže stať naozajstným kamarátom a Barborka s ňou zažije veľa dobrodružstiev. Inscenácia vznikla na motívy rovnomennej knihy od Kristy Bendovej. V predstavení Divadla TUŠ hrajú: Kristína Sviteková a Barbora Zamišková. Inscenácia vznikla v spolupráci s vydavateľstvom Buvik.
 

11:30
Richard Stanke číta knihu Traja kamoši a fakticky fantastický výlet

11:30
Richard Stanke číta knihu Traja kamoši a fakticky fantastický výlet

Herec Slovenského národného divadla Richard Stanke prečíta z knihy Traja kamoši a fakticky fantastický výlet. Autorka série kníh Traja kamoši Barbora Babča Kardošová v štvrtej časti potvrdzuje, že zázraky existujú a vďaka dobrým priateľom sa aj tie najzložitejšie chvíle v živote dajú zvládnuť ľahšie. Podujatie organizujeme v spolupráci s vydavateľstvom Wisteriabooks, ktoré titul vydalo ako audioknihu. 

15:00
Z knihy do časopisu, z časopisu do knihy.

15:00
Z knihy do časopisu, z časopisu do knihy.

Časopis Slniečko vznikol pred takmer 100 rokmi so zámerom ponúknuť kvalitné čítanie všetkým deťom. Snažil sa vynahradiť malým čitateľom často finančne nedostupné knihy. Dnes pracuje Slniečko ako kompas tých najlepších slovenských detských kníh a zároveň ako literárne a ilustrátorské laboratórium pre začínajúcich ale aj etablovaných autorov. Kristína Soboň a Soňa Púček Balážová Vám priblížia, ako sa s láskou tvorí legenda najstaršieho slovenského časopisu pre deti.

Teatro Colorato

11:00
Od Antigony po Lasicu a Satinského

11:00
Od Antigony po Lasicu a Satinského

Inscenácia prináša netradičné spojenie zábavy, humoru, literatúry a divadelnej histórie a je dokonalým ťahákom k maturite zo slovenského jazyka. Koľko divadla sa zmestí do jednej inscenácie? Originálne formy zobrazenia jednotlivých divadelných hier, ktoré sú súčasťou povinného stredoškolského čítania, ponúkajú nevšedný zážitok. Antigona ako ukážkový horor, Hamlet sa nápadne podobá nejednému autorovi severského krimi, Statky - Zmätky si vyslúžili svoje miesto v súdnej sieni a nezabudli sme ani ďalšie na klasiky ako Kým kohút nezaspieva, Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch či Soiree.
Tvorivý tím:
Text a réžia: Pavol Viecha
Dramaturgia: Michaela Hriňová
Scéna: Michaela Zajačková
Kostýmy: Dáša Kinik
Účinkujú: Tomáš Grega, Juliána Brutovská, Jaroslav Kysel

Listký dostupné na: https://goout.net/sk/od-antigony-po-lasicu-a-satinskeho/szqibfx/

 

Letná čitáreň u Červeného raka

10:00 - 18:00
Knižnica BRaKu

10:00 - 18:00
Knižnica BRaKu

Bratislavský knižný festival BRaK predstaví výber kníh malých a stredných vydavateľstiev, ktoré počas tohto víkendu nájdete na Františkánskom námestí. V Letnej čitárni sa s nimi môžete schovať do tieňa, ponoriť sa do príbehov či ilustrácií a nabrať silu na ďalší bohatý festivalový program a na prechádzky po mestských záhradách. Partnermi podujatia sú Mestská knižnica v Bratislave a Národný Trust. Podujatie je zároveň súčasťou Víkendu otvorených parkov a záhrad (viac informácií o projekte: https://www.vopz.sk/). 

Lisztova záhrada

14:00
Do slova zaľúbení

14:00
Do slova zaľúbení

Do slova zaľúbení je literárny sit-down; formát, pri ktorom účinkujúci rozpráva o knihách, pre ktoré má nadšenie a číta z nich. Zväčša tieto knihy spájajú téma, autor, žáner, forma alebo čokoľvek. Môže to byť napríklad jedna kniha a z nej viac prečítaných strán alebo aj desať kníh a z každej z nich prečítaná len jedna veta. Záleží na konkrétnom človeku, ako to vymyslí. Najdôležitejšie je, aby bol pre tieto slová nadchnutý, aby bol do slova zaľúbený. Hosťami sú ľudia známi aj neznámi, slávni aj neslávni, smutní aj veselí, ale všetci sú do slova zaľúbení. Partnerom podujatia je Národný Trust.Podujatie je zároveň súčasťou Víkendu otvorených parkov a záhrad (viac informácií o projekte: https://www.vopz.sk/). 

České centrum Bratislava

10:00 - 18:00
výstava Franz Kafka: člověk své i naší doby

10:00 - 18:00
výstava Franz Kafka: člověk své i naší doby

V centre Prahy narazíte na Kafku takmer na kažom kroku - prenikova sa na vás pozerá z pohľadníc, hrnčekov či knižiek, objavíte ho aj v názvoch kaviarní či ako chlapíka, ktorý si navliekol obrovský kabát, alebo ho nájdete vo forme obrovskej striebornej pohyblivej busty. Zdá sa, že Praha mu leží pri nohách. Alebo mu spláca dlh za to, že ju preslávil? Franz Kafka či kafkovský fenomén už sto rokov inšpiruje nielen čitateľstvo, ale aj literárnych vedcov a umelcov. Ako vyzeral jeho život v období, keď bola Praha jeho domovom? A čo všetko sa z tohto prostredia premietlo do jeho tvorby? Odpovede na tieto a Ďalšie otázky nájdete na výstave v Českom dome na Prepoštskej 6 v Bratislave.

Rakúske kultúrne fórum

17:00
Výstava k jubilejnému roku Franza Kafku 2024: Komplet Kafka. Komiksový životopis

17:00
Výstava k jubilejnému roku Franza Kafku 2024: Komplet Kafka. Komiksový životopis

Franz Kafka nepísal len prózu, ale aj vášnivo rád kreslil: „Ty, ja som bol kedysi veľký kresliar,“ napísal v roku 1913 svojej dlhoročnej snúbenici Felice Bauer napoly ironicky, napoly hrdo o svojich umeleckých ambíciách. Kreslenie mu dakedy prinášalo „väčšie uspokojenie ako čokoľvek iné“. Ako lepšie by sme si preto mohli Kafku uctiť v jeho jubilejnom roku než komiksovou biografiou? Ktorej autorom je navyše Nicolas Mahler so svojím podobne minimalistickým kresliarskym štýlom?

Mahler predstavuje Kafkov život a dielo nenapodobiteľne vtipným a vypointovaným spôsobom a nevyhýba sa ani skutočne veľkým otázkam: Prečo Kafkov plán napísať sériu lacných cestovných sprievodcov zlyhal? Kto napísal pokračovanie jedného z jeho najvýznamnejších diel Premena Gregora Samsu? A aký bol príbeh „bielej otrokyne“? Odpovede na tieto otázky a ešte oveľa viac prináša výstava Komplet Kafka.

Výstava k jubilejnému roku Franza Kafku 2024 sa uskutoční v spolupráci s Goetheho inštitútom Bratislava a Literaturhaus Stuttgart.

O FESTIVALE

BRaK - Bratislavský knižný festival
est. 2013

BRaK – Bratislavský knižný festival vznikol v roku 2013 s cieľom vytvoriť priestor najmä pre malých, nezávislých knižných tvorcov a ich diela a jeho súčasťou je od začiatku tzn. predajná výstava kníh z malých a stredných vydavateľstiev. Ambíciou festivalu je podávať hodnoverný obraz o dianí v knižnom priestore, s dôrazom na tú časť vydavateľskej produkcie, ktorej východiskom nie sú výhradne nároky a očakávania spotrebiteľského trhu. V centre jeho pozornosti stojí záujem o aktuálne podoby, premeny a funkcie knižného média. BRaK je v rovnakej miere festivalom spisovateľov, vydavateľov, prekladateľov, knižných grafikov, ilustrátorov, typografov a ďalších profesií spojených s knižnou tvorbou.

Medzinárodný knižný festival BRaK prepája knižnú kultúru s inými oblasťami umenia a každý rok prináša v rámci festivalu multižánrový program, ktorý sa skladá z diskusných panelov, autorských stretnutí, prednášok, tvorivých dielní, filmových a divadelných produkcií, performance a koncertov. BRaK poukazuje na pestrosť slovenského vydavateľského prostredia, podnecuje inovatívne knižné projekty a medzinárodné spolupráce, napomáha rozvoju kultúrnej infraštruktúry a zvyšuje citlivosť na kvalitu knižnej produkcie. Vo vzťahu k slovenskej kultúrnej verejnosti plní festival zároveň úlohu najväčšej medzinárodnej prehliadky literatúry a knižného umenia, postavenej na princípe originality a jedinečnosti. Medzinárodný rozmer podujatia je zároveň predpokladom intenzívnej tvorivej a informačnej výmeny medzi domácimi a zahraničnými účastníkmi.

Pod svojou hlavičkou vykonáva BRAK od roku 2015 neperiodickú publikačnú činnosť, spojenú s hlavnou festivalovou agendou: propagovať súčasnú knižnú kultúru spoločne cez jej literárne, vizuálne a materiálne kvality. 

www.brak.sk

1
88
86
93
105
90
106
107
108
83
109
110
92
104
111
112
70
73
71
72
113
114
115
116
117
67
66
65
60
6
55
75
74
118
119
120
102
124

Podujatie vzniká pod záštitou prezidentky SR pani Zuzany Čaputovej.

Podujatie vzniká pod záštitou hlavného mesta SR Bratislavy.

Kontakty

dramaturgia festivalu a vydavateľstvo BRAK:
František Malík
malik@brakfestival.sk
00421 915 497 445

manažment festivalu, hlavná produkcia
Eva Ilievska
produkcia@brakfestival.sk

PR festivalu:
Soňa Uriková
pr@brakfestival.sk
 

Kontakt pre vydavateľstvá
Marek Hudec
kontakt@brakfestival.sk
00421 910 176 527

festivalový tím:
Zuzana Bujačková
bujackova@brak.sk

Veronika Kovacs
kovacs@brak.sk