Timur Vermes (DE) – ostrá politická satira
SOBOTA, 12. september 2020
19:00 / sála, diskusia
Nemecký spisovateľ, ktorého knižný debut "A je tu zas" sa stal svetovým bestsellerom dokonca úspešne sfilmovaný zavíta na BRAK do Bratislavy. Mimoriadny úspech dosiahol aj s druhou knihou "Hladní a sýti", satirou o európskej utečeneckej kríze. Jeho knižky do slovenčiny preložili Michal Hvorecky (A je tu zas) a Svetlana Žuchová (Hladní a sýti) a vyšli vo vydavateľstve Zelený Kocúr. Na BRaK-u ho čaká DISKUSIA s Michalom Hvoreckým v sobotu 12.9. o 19:00. Diskusia sa koná v spolupráci s Goethe-Institut Bratislava.
Mariusz Szczygieł (PL) – súčasná poľská reportáž
SOBOTA, 12. september 2020
17:00 / sála, diskusia
Mariusz Szczygieł držiteľ ocenení ako Európska literárna cena, Prix Amphi, prestížnej poľskej ceny Novinár roka či NIKE zaznamenal v našich zemepisných šírkach najväčší úspech knihami Gottland a Urob si raj o Čechoch a "češství". Dnes už patrí medzi najprekladanejších poľských spisovateľov a medzi jeho najväčšie prínosy patrí okrem siedmich výnimočných kníh aj zostavenie veľkej trojzväzkovej antológie poľskej reportáže 20. storočia.
Na festival BRAK príde uviesť knihu výnimočných reportáží NIE JE (Absynt, 2020), v ktorej si okrem iného "prečítate dojímavý príbeh pražskej Vily Müller od svetoznámeho funkcionalistického architekta Adolfa Loosa, omráči vás pozoruhodný príbeh českej poetky a emigrantky Violy Fischerovej a napokon možno stratíte vieru v ľudské dobro pri hrôzostrašnom príbehu utýraného šesťročného chlapčeka, ktorý z noci na ráno zmenil celé Poľsko." Podujatie moderuje Michal Hvorecký.
Hańba (PL)
SOBOTA, 12. september 2020
20:00 / koncert
Našlapaný mestský folk-punk so zmesou klezmeru, indie-rocku či elektroniky inšpirovaný priamo robotníckymi predmestiami Krakova v medzivojnovom Poľsku. Túto nevšednú žánrovú spleť produkujú štyria páni na bicích, banje, akordeóne, klarinete a tube, pričom traja z nich stoja aj za mikrofónom. Hudobníci sa predstavili na festivaloch OFF, SXSW, či Primavere, zaujali dokonca známu americkú stanicu KEXP, ktorá nimi začala svoju sériu videí o poľských kapelách.
Okrem vydanej energie pri tancovaní, sa dostaví dobrý pocit aj z toho, že sa zabávate na spoločensky angažovaných textoch.
SUTARI (PL)
PIATOK, 11. september 2020
20:00 / Sála, koncert
„This trio bring poetry, theatre and musicality together into one compelling and original package.Intoxicating and hypnotic. Just brilliant”. Lopa Kothari (BBC Radio 3)
„You won't need much convincing to realize that they are one of the most unique groups you've heard in a long time.“ KEXP, JIM BECKMANN
SUTARI sú tri podmanivé hlasy, nadväzujúce na tradíciu poľských ženských ľudových spevov, ktoré experimentovaním s hlasivkami posúvajú do nečakaných pozícii. Výsledný efekt si získal uznanie na medzinárodných festivaloch a rádiových staniciach.
V roku 2020 im vyšiel ostatný album River sisters, ktorý nadväzuje na ich predchádzajúcu tvorbu polyfonických dialógov z folklórnymi tradíciami vystavaných okolo tém – prírody, slobody, ženskosti a sesterstva.
Folklore not war
SOBOTA, 12. september 2020
16:30 / Park de Palma, divadlo
Tanečno-divadelná inscenácia vychádza zo spomienok Slovákov a Sloveniek na prvú svetovú vojnu. Folklórny materiál tu dostáva súčasný zvuk a pohyb nový tvar. Nie vždy sa vojna diala „im“ a „tam“. Akú správu nám zanechali naši pra-pra-prastarí rodičia?
Koncept, réžia: Alžbeta Vrzgula
Choreografia: Zuzana Sehnalová
Hudba: Stroon
Účinkujú: Kaťuša Gurová, Zuzana Sehnalová, Viera Šedá
Scéna, kostýmy: Alžbeta Kutliaková
Produkcia: Katarína Marková
Informácia pre alergikov a alergičky: v predstavení sa používa rašelina.
Martina Matlovičová - Mačky letia do Kanady
11. — 13. 09. 2020 / 17:00 Zborovňa, výstava
Výstava ilustrácií ilustrátorky Martiny Matlovičovej z knihy Jaroslavy Blažkovej.
Martina Matlovičová patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej výtvarnej scény. Vyštudovala odbor výstavníctva a propagačnej grafiky na Strednej umelecko-priemyselnej škole, vysokoškolské vzdelanie získala na Katedre animovanej tvorby FTF VŠMU v Bratislave. Venuje sa voľnej tvorbe, koláži na dreve v kombinácii s textilom, knižnej ilustrácii, grafickému dizajnu a scénografii. Ilustrovala množstvo úspešných knižných titulov - Ohňostroj pre deduška, Mačky vo vreci (Jaroslava Blažková), Všetky moje zvieratá (Kveta Dašková), Mojka, Jojka, Komínová striga a baranček Albert (Rudolf Dobiáš), Keď lietame na veľrybe (František Rojček), Lienky z piatej B (Dagmar Pokorná), Drevený tato (Tomáš Janovic), Denis a jeho sestry (Toňa Revajová), Dokonalá Klára (Gabriela Futová), Tracyho tiger (William Saroyan), Čauko, bengoši (Ján Navrátil), A pak se to stalo!, Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (Ester Stará), Žirafia mama a iné príšery (Alexandra Salmela), Leonardo kocúr z ulice (Ján Uličiansky), Gorila a já (Frida Nilsson) a najnovšie knihu Hravo čítame s Osmijankom o školských záhadách. Je autorkou ilustrácií k dvom maľovankám o Piešťanoch - Vymaľuj si Piešťany a Kocúr Leonardo v Piešťanoch.
Za knižnú tvorbu získala niekoľko ocenení v súťaži o Najkrajšie knihy Slovenska, Cenu Ministerstva kultúry SR za vynikajúce ilustrácie, Zlaté jablko BIB 2009 za knihy Tracyho tiger a Drevený tato a naposledy Cenu Ľudovíta Fullu 2015 za vynikajúce dielo významne prispievajúce k rozvoju slovenského ilustračného umenia pre deti a mládež. V Českej republike získala prestížne ocenenie Zlatá stuha a výročnú cenu vydavateľstva Albatros za knihu A pak se to stalo! Zlatú stuhu jej vyniesla aj ďalšia spolupráca s českou autorkou Ester Starou – kniha Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem. Ilustrácie vystavovala na kolektívnych výstavách na Slovensku, v Českej republike, Slovinsku, Poľsku, Taliansku a Japonsku. Žije a tvorí v obci Doľany pri Modre.
Nina Pixel - ANCESTRAL ARCHEOLOGY
PIATOK, 11. september 2020
21:00 / Sála, koncert
ANCESTRAL ARCHEOLOGY je audiovizuálny koncept postavený na osobnej archeológii, spomienkach - stavebných kameňoch pre vytvorenie identity a budovaní príbehu, ktorý chceme povedať sami o sebe.
Ide tiež o pozorovanie kultúrnych vzorcov slovenských tradičných piesní pretvorených do básní a zvuku na základe terénnych nahrávok a upravených nástrojov, ktoré niektoré pochádzajú zo slovenského tradičného prostredia. Folklór bez starých rozprávaní. Čarodejníctvo, príroda, nostalgia, vôňa miest, ktoré sa bojíte objavovať, divné a feministické formy zakomponované do nového príbehu našich identít.
Predstavte si vrstvy pôdy. Prvky špiny naskladané na predchádzajúcu epochu. Múdrosť, spomienky, história, mýty, básne, piesne, obavy, všetko spojené prostredníctvom hlbokých koreňov spoločného vedomia.
György Dragomán, Anna Szabó T. – autorské stretnutie
NEDEĽA, 13. september 2020
17:00 / sála, diskusia
On patrí medzi najvýznamnejších maďarských autorov súčasnosti. Ona do maďarčiny preložila diela od autorov ako James Joyce, Sylvia Plath, W. B. Yeats, John Updike, Stuart Parker. Jemu vyšli dve knihy po slovensky - Hranica a román Biely kráľ (A fehér király, 2005), ktorý sa sa stal medzinárodným bestsellerom a bol preložený do takmer 30 jazykov. Ona je poetka a za debutovú zbierku získala Petőfiho cenu za najlepší básnický debut. Oboch spája jedna domácnosť.
DRŤ
SOBOTA, 12. september 2020
20:00 / koncert
Autorom medzinárodného hudobného projektu je skladateľ Miro Tóth, známy aj vďaka spolupráci aj s Kronos Quartet. Okrem neho sú súčasťou projektu ďalší známi muzikanti: skladateľka Lucia Chuťková, Marek Buranovský (Vojdi), Márton Csernovszky (The Best Bad Trip), Áron Porteleki (Thisnis) a Michal Kaščák (Bez ladu a skladu). Ich piesne sú prebásnením a zhudobnením rozhovoru bývalého šéfa ŠTB Alojza Lorenca. O ich štylizáciu sa postaral Marek Kundlák.
Jan Urban (CZ), Andrej Bán
NEDEĽA, 13. september 2020
13:00 / sála, diskusia
Jan Urban je český novinár a politik. Pred rokom 1989 patril do okruhu československých disidentov. Signatár Charty 77. Andrej Bán je fotograf a reportér. Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti, kam sa opakovane vracia.
Ich knihy podávajú citlivé a pravdivé svedectvá z nebezpečných konfliktných zón. Spája ich záujem o Balkán - obaja sa tam istý čas vracali, obaja majú skúsenosti zo zakladaním a vedením humanitárnych organizácii, obaja vydávajú knihy vo vydavateľstve Absynt.
Jáchym Topol
SOBOTA, 12. september 2020
16:00 / Kabinet pomalosti, diskusia
„Hej Nedory, Kiliáne Nedory, ty stvůro, kterou miluju“
Jáchym Topol a Pavel Hájek predstavia doteraz nepublikované texty frontmana Psích Vojákov Filipa Topola o jeho legendárnom a tajomnom priateľovi Kilánovi Nedoryml. Kniha vychádza vo vydavateľskej edícii Knihovny Václava Havla ako prvý zväzok zamýšlanej trojzväzkovej edície Archiv Filipa Topola.
Andrej Bán
NEDEĽA, 13. september 2020
13:00 / Sála, diskusia
Jan Urban je český novinár a politik. Pred rokom 1989 patril do okruhu československých disidentov. Signatár Charty 77. Andrej Bán je fotograf a reportér. Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti, kam sa opakovane vracia.
Ich knihy podávajú citlivé a pravdivé svedectvá z nebezpečných konfliktných zón. Spája ich záujem o Balkán - obaja sa tam istý čas vracali, obaja majú skúsenosti zo zakladaním a vedením humanitárnych organizácii, obaja vydávajú knihy vo vydavateľstve Absynt.
Suvenir _ contemporary art & craft
11. — 13. september 2020 / 17:00
Zborovňa
Vitajte, welcome, wilkommen, bienvenuti na výstave SUVENIR!
Suvenir contemporary art&craft je platforma s cieľom podporiť tvorbu súčasných slovenských suvenírov s umeleckou hodnotou.
Veríme, že suvenír, ako spomienkový predmet z ciest, dar do zahraničia zo Slovenska alebo umelecký predmet v interiéri môže a má mať hodnotu – vizuálnu, príbehovú, umeleckú. A dúfame, že tento svet potrebuje viac umenia a krásy, a menej masovo vyrábaných magnetiek a lacného textilu.
Suveníry tak vznikajú v spolupráci so súčasnými slovenskými umelcami a dizajnérmi od roku 2015, a to vrámci umeleckých rezidencií v rôznych regiónoch Slovenska (Čičmany, Ružomberok, Trenčín, Orava, Spiš). Oslovení umelci pri ich tvorbe vychádzajú z ľudových tradícií, regionálnych špecifík a zbierok slovenských galérií. Výber z týchto ručne vytvorených umeleckých suvenírov navrhnuté v priebehu obdobia 2015 - 2020 v limitovanom počte nájdete aj na tejto výstave.
Potešte svoje oči a ducha na tvorivej dielni a ak máte záujem, možete nás podporiť kúpou “suveniru” v príslušnom “merch obchode festivalu BRAK”.
Anna Szabó T. – autorské stretnutie
NEDEĽA, 13. september 2020
17:00 / sála, diskusia
On patrí medzi najvýznamnejších maďarských autorov súčasnosti. Ona do maďarčiny preložila diela od autorov ako James Joyce, Sylvia Plath, W. B. Yeats, John Updike, Stuart Parker. Jemu vyšli dve knihy po slovensky - Hranica a román Biely kráľ (A fehér király, 2005), ktorý sa sa stal medzinárodným bestsellerom a bol preložený do takmer 30 jazykov. Ona je poetka a za debutovú zbierku získala Petőfiho cenu za najlepší básnický debut. Oboch spája jedna domácnosť.