Update cookies preferences BRaK Festival | Archív 2020
SK
EN

BRaK - Bratislavský knižný festival 2020 sa uskutočnil v posunutom termíne 11. - 13.9.2020 v priestoroch kultúrneho centra Nová Cvernovka. Témou 7. ročníka festivalu bol "Nový folklór". Medzi hlavných zahraničných literárnych hostí patrili György Dragomán, Anna Szabó T., Timur Vermes, Mariusz Szczygieł, či Alfie Bown. Úvodnú diskusiu „Dedina- Dom- Pec“ otvorili 4 spisovateľky Werona Gogola (PL), Petra Soukupová (CZ), Katarína Kucbelová a Soňa Uriková. Diskusný program už tradične dopĺňali divadelné predstavenia, workshopy, program pre deti, či hudobní hostia: poľské ženské trio Sutari, Nina Pixel s projektom Ancestral archeology, Roman Radkovič collective, Mucha Quartet, Džumelec a iní... Predajnej výstavy kníh sa na siedmom ročníku BRaK-u zúčastnilo viac ako 40 malých a stredných vydavateľstiev zo Slovenska a Čiech.

 

PROGRAM

VÝSTAVY

výstava

11. - 13. 09. 2020 / 17:00
Mitríková & Demjanovič: Silné hrdinky a silní hrdinovia v Dobšinského rozprávkach

11. - 13. 09. 2020 / 17:00
Mitríková & Demjanovič: Silné hrdinky a silní hrdinovia v Dobšinského rozprávkach

Mitríková & Demjanovič  - Silné hrdinky a silní hrdinovia v Dobšinského rozprávkach

Slovenské ľudové rozprávky, ktoré zbierala skupina vedcov a nadšencov pod vedením Pavla Dobšinského v minulosti ilustrovali ikony slovenskej vizuálnej kultúry a sú nám všetkým notoricky známe. Stačí spomenúť umelcov ako Martin Benka, Ľudovít Fulla, Albín Brunovský či Vincent Hložník.  So všetkou pokorou k predchádzajúcim zobrazeniam a popritom veľmi sebavedomo a s rozpoznateľným rukopisom sa rozhodla zaradiť medzi nich umelecká dvojica Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič známa na výtvarnej scéne predovšetkým prostredníctvom malieb vytváraných s použitím techniky pyrografie.

Na festivale vystavíme niekoľko ilustrácii z pripravovaného výberu z Dobšinského rozprávok, ktoré vo vydavateľstve BRAK vychádzajú pod editorským vedením Zuzany Liškovej s názvom Silné hrdinky, silní hrdinovia. Sama editorka k tomu dodáva:  „Rozprávky patria k výbave nášho vnútorného sveta, k nášmu prvotnému nastaveniu. Dávajú nám morálny kompas, návody, nádeje a poskytujú drámy, ktoré za nás odžije niekto iný. Za pomoci rozprávky posielame do sveta hrdinky a hrdinov, ktorí zliezajú z pece či sa vydávajú na cestu z rodnej dediny, aby obstáli v skúškach, získavali odmeny za dobré skutky a boli potrestaní za zlé.  V tomto výbere sa snažíme predstaviť osem príbehov, kde sú hlavnými hrdinkami ženy, a osem príbehov, kde sú hrdinami muži.“

Mitríková & Demjanovič  vo svojich dielach pracujú s viacerými motívmi spojenými s našim geopolitickým priestorom: kresťanské a pohanské tradície, mysticismus, poverčivosť a poverové rozprávanie, história a jej mystifikácie, verejné masové spoločenské udalosti, folklór a folklorizmus, nacionalismus… Pri tvorbe svojich obrazov často využívajú naratívne postupy z historických figurálnych kompozícií a krajinomalieb. Pravidelne vystavujú na Slovensku aj v zahraničí a absolvovali rezidencie vo Švajčiarsku či Holandsku. Sú zastúpení vo viacerých zbierkach, napr. v zbierkach Slovenskej národnej galérie, Nitrianskej galérie, Novohradského múzea a ďalších.

Ateliér Svetlík

výstava

11. - 13. 09 / 17:00
Martina Matlovičová - Mačky letia do Kanady

11. - 13. 09 / 17:00
Martina Matlovičová - Mačky letia do Kanady

Výstava ilustrácií ilustrátorky Martiny Matlovičovej z knihy Jaroslavy Blažkovej. 

Martina Matlovičová patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej výtvarnej scény. Vyštudovala odbor výstavníctva a propagačnej grafiky na Strednej umelecko-priemyselnej škole, vysokoškolské vzdelanie získala na Katedre animovanej tvorby FTF VŠMU v Bratislave. Venuje sa voľnej tvorbe, koláži na dreve v kombinácii s textilom, knižnej ilustrácii, grafickému dizajnu a scénografii. Ilustrovala množstvo úspešných knižných titulov - Ohňostroj pre deduška, Mačky vo vreci (Jaroslava Blažková), Všetky moje zvieratá (Kveta Dašková), Mojka, Jojka, Komínová striga a baranček Albert (Rudolf Dobiáš), Keď lietame na veľrybe (František Rojček), Lienky z piatej B (Dagmar Pokorná), Drevený tato (Tomáš Janovic), Denis a jeho sestry (Toňa Revajová), Dokonalá Klára (Gabriela Futová), Tracyho tiger (William Saroyan), Čauko, bengoši (Ján Navrátil), A pak se to stalo!, Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (Ester Stará), Žirafia mama a iné príšery (Alexandra Salmela), Leonardo kocúr z ulice (Ján Uličiansky), Gorila a já (Frida Nilsson) a najnovšie knihu Hravo čítame s Osmijankom o školských záhadách. Je autorkou ilustrácií k dvom maľovankám o Piešťanoch - Vymaľuj si Piešťany a Kocúr Leonardo v Piešťanoch.

Za knižnú tvorbu získala niekoľko ocenení v súťaži o Najkrajšie knihy Slovenska, Cenu Ministerstva kultúry SR za vynikajúce ilustrácie, Zlaté jablko BIB 2009 za knihy Tracyho tiger a Drevený tato a naposledy Cenu Ľudovíta Fullu 2015 za vynikajúce dielo významne prispievajúce k rozvoju slovenského ilustračného umenia pre deti a mládež. V Českej republike získala prestížne ocenenie Zlatá stuha a výročnú cenu vydavateľstva Albatros za knihu A pak se to stalo! Zlatú stuhu jej vyniesla aj ďalšia spolupráca s českou autorkou Ester Starou – kniha Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem. Ilustrácie vystavovala na kolektívnych výstavách na Slovensku, v Českej republike, Slovinsku, Poľsku, Taliansku a Japonsku. Žije a tvorí  v obci Doľany pri Modre.

Zborovňa

výstava

11. — 13. 09. 2020 / 17:00
Suvenir _ contemporary art & craft

11. — 13. 09. 2020 / 17:00
Suvenir _ contemporary art & craft

Vitajte, welcome, wilkommen, bienvenuti na výstave SUVENIR!

Suvenir contemporary art&craft je platforma s cieľom podporiť tvorbu súčasných slovenských suvenírov s umeleckou hodnotou.

Veríme, že suvenír, ako spomienkový predmet z ciest, dar do zahraničia zo Slovenska alebo umelecký predmet v interiéri môže a má mať hodnotu – vizuálnu, príbehovú, umeleckú. A dúfame, že tento svet potrebuje viac umenia a krásy, a menej masovo vyrábaných magnetiek a lacného textilu.

Suveníry tak vznikajú v spolupráci so súčasnými slovenskými umelcami a dizajnérmi od roku 2015, a to vrámci umeleckých rezidencií v rôznych regiónoch Slovenska (Čičmany, Ružomberok, Trenčín, Orava, Spiš). Oslovení umelci pri ich tvorbe vychádzajú z ľudových tradícií, regionálnych špecifík a zbierok slovenských galérií. Výber z týchto ručne vytvorených umeleckých suvenírov navrhnuté v priebehu obdobia 2015 - 2020 v limitovanom počte nájdete aj na tejto výstave.

Potešte svoje oči a ducha na tvorivej dielni a ak máte záujem, možete nás podporiť kúpou “suveniru” v príslušnom “merch obchode festivalu BRAK”.

Zborovňa

PIATOK 11.9

Otvorenie festivalu

17:00
Škola nie je zajac, knižka nie líška

17:00
Škola nie je zajac, knižka nie líška

Otvorenie brán festivalu a výstav v priestoroch Novej Cvernovky

Priestory Novej Cvernovky

diskusia

18:00
Dedina- Dom- Pec 2020

18:00
Dedina- Dom- Pec 2020

Werona Gogola (PL), Katarína Kucbelová, Petra Soukupová (CZ) // Moderuje Soňa Uriková

Vo svojich krajinách sú považované za najvýraznejšie autorky svojej generácie, laureátky najvýznamnejších literárnych cien, prekladané do viacerých jazykov. Ich tvorba sa rozprestiera v celej škále literárnych žánrov a nájdeme tam reportáže, básne, filmové scenáre, poviedky či romány. Napriek tomu, že ich tematický záber je ešte bohatší, v nejakom momente ich tvorby sa objavuje priestor dediny ako integrálna súčasť knihy - niekedy vytvára dedina kulisy, inokedy tvorí významný dynamický prvok príbehu. S autorkami sa nie len o tejto zložke ich tvorby bude zhovárať slovenská spisovateľka Soňa Uriková.

Sála

koncert

20:00
SUTARI (PL)

20:00
SUTARI (PL)

„This trio bring poetry, theatre and musicality together into one compelling and original package.Intoxicating and hypnotic. Just brilliant”. Lopa Kothari (BBC Radio 3)

„You won't need much convincing to realize that they are one of the most unique groups you've heard in a long time.“ KEXP, JIM BECKMANN

 

SUTARI sú tri podmanivé hlasy, nadväzujúce na tradíciu poľských ženských ľudových spevov, ktoré experimentovaním s hlasivkami posúvajú do nečakaných pozícii. Výsledný efekt si získal uznanie na medzinárodných festivaloch a rádiových staniciach. 

V roku 2020 im vyšiel ostatný album River sisters, ktorý nadväzuje na ich predchádzajúcu tvorbu polyfonických dialógov z folklórnymi tradíciami vystavaných okolo tém – prírody, slobody, ženskosti a sesterstva.

Sála

DJ Set

21:00
DJ Flying horse

21:00
DJ Flying horse

DJ Flying Horse vás zoberie na leteckú prehliadku zvukomalebných krajín, kde sa rytmus reči stretáva s melódiou nezvyčajných hudobných nástrojov.

koncert

21:00
Nina Pixel - ANCESTRAL ARCHEOLOGY

21:00
Nina Pixel - ANCESTRAL ARCHEOLOGY

ANCESTRAL ARCHEOLOGY je audiovizuálny koncept postavený na osobnej archeológii, spomienkach - stavebných kameňoch pre vytvorenie identity a budovaní príbehu, ktorý chceme povedať sami o sebe.

Ide tiež o pozorovanie kultúrnych vzorcov slovenských tradičných piesní pretvorených do básní a zvuku na základe terénnych nahrávok a upravených nástrojov, ktoré niektoré pochádzajú zo slovenského tradičného prostredia. Folklór bez starých rozprávaní. Čarodejníctvo, príroda, nostalgia, vôňa miest, ktoré sa bojíte objavovať, divné a feministické formy zakomponované do nového príbehu našich identít.

Predstavte si vrstvy pôdy. Prvky špiny naskladané na predchádzajúcu epochu. Múdrosť, spomienky, história, mýty, básne, piesne, obavy, všetko spojené prostredníctvom hlbokých koreňov spoločného vedomia.

Sála

SOBOTA 12.9

10:00 - 19:00
Predajná výstava vydavateľstiev

10:00 - 19:00
Predajná výstava vydavateľstiev

Vyše 50 malých a stredných vydavateľov, ktorí prijali pozvanie na BRaK ponúka to najlepšie a najnovšie zo svojej knižnej produkcie.

priestory Novej Cvernovky

detský program

11:00
Nové divadlo - Kocúr v čižmách

11:00
Nové divadlo - Kocúr v čižmách

Punkovo-animálno-maňuškovo-komediálny thriller pre divákov od 4 rokov.

Réžia a koncept inscenácie – Šimon Spišák
Dramaturgia a koncept inscenácie – Veronika Gabčíková
Scéna, kostýmy a bábky – Daša Krištofovičová
Text – Šimon Spišák a kolelektív
Hrajú – Agáta Spišáková, Lucia Korená, Ľuba Dušaničová alebo Miloš Kusenda.

Nie je všetko striebro, čo sa blyští, účel nesvätí prostriedky a pravda, láska a dobro bývajú po zásluhe odmenené. Priatelia, príďte sa presvedčiť, že Kocúr v čižmách nie je len príbeh pre deti. Neobanujete! Inscenácia je o tom, že nie je všetko striebro, čo sa blyští, o tom, že karma je zdarma, a o tom, že dobro nakoniec cti netratí. A ešte o tom, že Kočner a Kocúr nie sú len príbuzné mená ...

Park de Palma

diskusia

13:00
Sprievodca redakciou kníh

13:00
Sprievodca redakciou kníh

Čo by sa malo udiať s prekladom knihy, kým odíde do tlače? Aké kompetencie majú editor, štylistický redaktor a jazykový redaktor? Do akej miery je potrebná ich komunikácia s prekladateľom? Aká je budúcnosť redaktorskej profesie a ako by mala vyzerať príprava novej generácie literárnych redaktorov? Odpovede na tieto otázky budú hľadať zástupkyne OZ DoSlov v diskusii s Evou Mládekovou, Igorom Hochelom, Tatianou Búbelovou a Dominikou Petríkovou, ktorou zahájime sériu vzdelávacích podujatí pre literárnych redaktorov a prekladateľov
„Redakčné soboty“. https://www.doslov.sk/redakcne-soboty/

Ateliér Svetlík

diskusia

13:00
Bartók – Slovenské ľudové piesne

13:00
Bartók – Slovenské ľudové piesne

Súborné vydanie Slovenských ľudových piesní Bélu Bartóka v štyroch zväzkoch má ambíciu ukončiť takmer storočný proces prípravy, edície (Hudobné centrum 2020) a kompletného publikovania jednej z najväčších individuálnych zbierok slovenských ľudových piesní v histórii, ktorú vytvoril etnomuzikológ a skladateľ Béla Bartók. Predstaviť trojzväzkové súborné dielo, ktoré tento rok vyšlo v hudobnom centre prídu zostavovatelia publikáce  muzikológovia Alica Elscheková a Oskár Elschek spolu s  Vladimírom Godárom, ktorý je autorom úprav vybraných Bartókových slovenských ľudových piesní pre spev a sláčikove kvarteto.

Kabinet pomalosti

workshop

13:00
Zborovňa Pop-up workshop Marek Cina: Postav dom

13:00
Zborovňa Pop-up workshop Marek Cina: Postav dom

Papierový Pop-up workshop, zameraný na praktickú geometriu a prácu s papierom, nožničkami, fixkami a farbičkami. S pomocou lektora si vytvoríte vlastnú pop-up dvojstranu. Hlavným motívom bude dom.

Pop-up workshop pre deti od 5 do 10  rokov.

Zborovňa

Kapacita workshopu je obmedzená, prosím registrujte sa na marketing@brakfestival.sk.

diskusia

14:00
Medziriadky: Viktorie Hanišová, Magdaléna Martišková

14:00
Medziriadky: Viktorie Hanišová, Magdaléna Martišková

Medziriadky sú platforma pre mladú literatúru, ktorá organizuje literárnu súťaž, letnú školu literatúry a autorské čítania. Na nich sa vždy predstaví jeden etablovaný autor/jedna etablovaná autorka v tandeme s mladým začínajúcim autorom/mladou začínajúcou autorkou. Na BRAKu sa takto spolu predstavia česká prozaička Viktorie Hanišová a Medziriadkarka Magdaléna Martišková.

Magdaléna Martišková (2001) je dlhoročná účastníčka Medziriadkov, má však mnohé ocenenia aj z ďalších súťaží za svoju prózu aj poéziu.

Viktorie Hanišová (1980) vyštudovala anglistiku a germanistiku a venuje sa aj prekladom. Vyšli jej tri romány, ktoré tvoria voľnú trilógiu s témou traumy a materstva: Anežka (2015), Houbařka (2018), Rekonstrukce (2019).

Kabinet pomalosti

workshop letterpresu

14:00
Každé nech sa sádže, ako vládze

14:00
Každé nech sa sádže, ako vládze

Pre deti od 12 rokov a dospelých.
Pressink je unikátne štúdio sídliace v Novej Cvernovke, ktoré sa venuje letterpressu. Pracuje s tlačiarenskými strojmi staršími viac ako 100 rokov. Poď s nami tlačiť ako Gutenberg a vytlač si vlastný plagát na starom nemeckom obťahováku značky FAG Standard. V rámci workshopu si budú môcť deti sami vysádzať riekanku pod dozorom profesionálnej grafickej dizajnérky Kristíny Uhrákovej.

PRESSink

Kapacita workshopu je obmedzená, prosím registrujte sa na marketing@brakfestival.sk.

koncert

14:00
Béla Bartók – Slovenské spevy / Slávka Horváthová a Mucha Quartet

14:00
Béla Bartók – Slovenské spevy / Slávka Horváthová a Mucha Quartet

Transkripcie Vladimíra Godára Slovenských piesní od Bélu Bartóka umožňujú preniknúť do hudobného sveta folklóru. Mucha Quartet nahral oceňovaný album s Ivou Bittovou. Nový interpretačný pohľad na Godárove transkripcie Bartóka prináša sólistka programu, známa speváčka ľudovej hudby Slávka Horváthová.

sála

diskusia

15:00
Kapitalks: Playstation - Svet snov (diskusia s autorom)

15:00
Kapitalks: Playstation - Svet snov (diskusia s autorom)

Ak chceme pochopiť, ako funguje naša spoločnosť, musíme poznať videohry. Britský autor Alfie Bown analyzuje kultúru mobilov, herných konzol a počítačov – čo hovoria o našej súčasnosti a kapitalizme?
„Keď ju raz začnete čítať, stanete sa na nej závislý, tak, ako na dobrej počítačovej hre,“ povedal o knihe slávny filozof Slavoj Žižek.
Bown pôsobí na londýnskej univerzite Royal Holloway, predtým prednášal na univerzite Hang Seng v Hongkongu. Venuje sa výskumu digitálnych médií, videohier. Okrem toho je publicistom, články vydal napríklad v Guardian, The Paris Review alebo The Independent.
Diskusiu s Bownom moderuje Tomáš Hučko, šéfredaktor mesačníka Kapitál, pod ktorého značkou kniha Playstation – Svet snov vyšla v slovenčine. Diskusia bude v anglickom jazyku

Sála

prezentácia

15:00
Útočisko horolezcov

15:00
Útočisko horolezcov

Prezentácia vydavateľstva IB o tatranských chatách.

Ateliér Svetllík

prezentácia

15:30
2x vydavateľské príbehy - Bylo nebylo (CZ), Centrála (PL,UK)

15:30
2x vydavateľské príbehy - Bylo nebylo (CZ), Centrála (PL,UK)

2x vydavateľské príbehy - Bylo nebylo (CZ), Centrála (PL,UK)

Bylo nebylo – oceňované české vydavateľstvo, vraví, že viac ako žáner, ktorý vydáva, ho charakterizuje poetický jazyk, hravá forma a túžba zdieľať a zdeľovať. Publikujú knižky pre deti, autorské knihy, beletriu pre dospelých, dokonca si ich často sami zväzujú.

Centrála -  vzniklo v roku 2007 v Poľsku a od roku 2014 pôsobí tiež vo Veľkej Británii. Od jesene 2017 začali vydávať komiksy a picture-booky aj v Česku. Vydateľstvo chce osloviť čitateľov a čitateľky, ktorí vedia oceniť dobre vyrozprávaný príbeh. Centrala má tri hlavné edičné rady: Love (knihy a komiksy pre deti), Life (komiksy) a Death (art-booky).

Ateliér Svetllík

detský program, workshop a premietanie

15:30
Tresky plesky: Sopka

15:30
Tresky plesky: Sopka

Tresky plesky: Sopka

Workshop a premietanie pre deti od 6 do 10 rokov.

Veronika Kocourková a Simona Hrušovská

Bláznivá a neohrozená reportérka Kata Strofová z večerníčka Tresky plesky zavíta medzi deti. Na BRAKu si s ňou a jej kamarátmi budete môcť vyskúšať na vlastnej koži výbuch sopky a pozrieť si jej reportáž z džungle, kde výbuch sopky zažila na vlastnej koži.

Seriál Tresky plesky vyrába produkčná firma Superfilm. V roku 2015 ju v Bratislave založili producentka Simona Hrušovská a režisérka Veronika Kocourková. Primárne sa venujú produkcii animovaných filmov pre deti a mládež a edukačným formátom. www.treskyplesky.sk

Dĺžka 45 minút.

Zborovňa

Workshop

15:30
Prístupy k redakčnej práci v premenách času

15:30
Prístupy k redakčnej práci v premenách času

DoSlov pozýva na seminár redakcie literárneho prekladu pod vedením Kataríny Strelkovej a Alexandry Strelkovej.

„Preklad obyčajne nie je pekný, keď je verný, a nie je verný, keď je pekný.“ William Somerset Maugham

Sme matka a dcéra, obe prekladáme i redigujeme, pracujeme spolu a navzájom sa ovplyvňujeme, často polemizujeme. Jednu formovali „staré zlaté časy“ Obzoru a Tatranu, druhá zas do profesie „vhupla“ v dnešných moderných časoch. No obe sa zhodujeme v tom, že preklad môže (musí!) byť verný aj pekný. Nie sme teoretičky, skôr chceme hovoriť o praktickej práci s textom.

Katarína sa podelí o skúsenosti zo začiatkov svojej prekladateľskej činnosti a o to, ako na ňu vplývali skúsení redaktori, porovná niektoré opakované preklady diel a preberie aj vybrané jazykové problémy, s ktorými sa prekladatelia a redaktori pasujú dodnes.

Alexandra zas vyberie praktické príklady zo svojich prekladov a redigovaných textov – v čom sa jej práca odlišuje od maminej, aké chyby sama robí i nachádza u iných, ako pracuje s dnešnými modernými zdrojmi, aká dôležitá je kvalitná rešerš a ako treba skutočne overovať aj to, či „stôl je stôl“.

Ak máte nejaké texty, s ktorými sa pasujete, pošlite nám ich vopred a môžeme sa spoločne na ne pozrieť.
Seminár má obmedzenú kapacitu 20 účastníkov, preto sa naň treba prihlásiť vopred na adrese halova@doslov.sk. Registrácia bude záväzná až po pripísaní účastníckeho poplatku na účet OZ DoSlov.

Viac informácii na FB evente:  
https://www.facebook.com/events/347447426286991

Co-working

diskusia

16:00
„Hej Nedory, Kiliáne Nedory, ty stvůro, kterou miluju“

16:00
„Hej Nedory, Kiliáne Nedory, ty stvůro, kterou miluju“

Jáchym Topol a Pavel Hájek predstavia doteraz nepublikované texty frontmana Psích vojakov Filipa Topola o jeho legendárnom a tajomnom priateľovi Kilánovi Nedory Ml. Kniha vychádza vo vydavateľskej edícii Knihovny Václava Havla ako prvý zväzok zamýšľanej trojzväzkovej edície Archiv Filipa Topola. Súčasťou podujatia je aj projekcia obľúbeného Filipovho videoklipu ku skladbe Kilián Nedory od Víta Pancířa z roku 1996, ktorý ste zrejme ešte nevideli. Diskusia je súčasťou série podujatí Czecho Mecho.

Kabinet pomalosti

workshop

16:30
Workshop Vytvor si svojho 2D Kompánka z edicie Orava

16:30
Workshop Vytvor si svojho 2D Kompánka z edicie Orava

Vytvoríme si umelecký obraz orámovaný paspartou, na ktorý budeme ukladať podľa vopred pripravené talizmany z dreva (v tvare turóňa, kozáka, gazdu, koníka, bodky či krížika, sliepočky či mesiačika atakďalej). Naučíme sa, čo je pasparta, naučíme sa orámovať obraz, naučíme sa opracovať drevo, pracovať s farbami a čo je najdôležitejšie, naučíme sa pracovať s tvaroslovím majstra Kompánka.
Kapacita workshopu je obmedzená, prosím, registrujte sa na marketing@brakfestival.sk.

Zborovňa

divadlo

16:30
Folklore not war

16:30
Folklore not war

Tanečno-divadelná inscenácia vychádza zo spomienok Slovákov a Sloveniek na prvú svetovú vojnu. Folklórny materiál tu dostáva súčasný zvuk a pohyb nový tvar. Nie vždy sa vojna diala „im“ a „tam“. Akú správu nám zanechali naši pra-pra-prastarí rodičia?

Koncept, réžia: Alžbeta Vrzgula
Choreografia: Zuzana Sehnalová
Hudba: Stroon
Účinkujú: Kaťuša Gurová, Zuzana Sehnalová, Viera Šedá
Scéna, kostýmy: Alžbeta Kutliaková
Produkcia: Katarína Marková
Informácia pre alergikov a alergičky: v predstavení sa používa rašelina.

Park de Palma

diskusia

17:00
Mariusz Szczygieł (PL) – súčasná poľská reportáž

17:00
Mariusz Szczygieł (PL) – súčasná poľská reportáž

Mariusz Szczygieł držiteľ ocenení ako Európska literárna cena, Prix Amphi, prestížnej poľskej ceny Novinár roka či NIKE zaznamenal v našich zemepisných šírkach najväčší úspech knihami Gottland a Urob si raj o Čechoch a "češství". Dnes už patrí medzi najprekladanejších poľských spisovateľov a medzi jeho najväčšie prínosy patrí okrem siedmich výnimočných kníh aj zostavenie veľkej trojzväzkovej antológie poľskej reportáže 20. storočia.

Na festival BRAK príde uviesť knihu výnimočných reportáží NIE JE (Absynt, 2020), v ktorej si okrem iného "prečítate dojímavý príbeh pražskej Vily Müller od svetoznámeho funkcionalistického architekta Adolfa Loosa, omráči vás pozoruhodný príbeh českej poetky a emigrantky Violy Fischerovej a napokon možno stratíte vieru v ľudské dobro pri hrôzostrašnom príbehu utýraného šesťročného chlapčeka, ktorý z noci na ráno zmenil celé Poľsko."  Podujatie moderuje Michal Hvorecký.

Park de Palma

hudba

18:00
Džumelec

18:00
Džumelec

Hudobný projekt Erika Sikoru, aktuálneho laureáta Ceny Oskára Čepana, vznikol po návrate do rodných Košíc v roku 2012. Manifestom je video Tešenie (https://youtu.be/S3bpeeNh-a8), a hlavným motívom je propagácia písmena DŽ a potreba jeho šťavnatosti. Hudobne jednoduché ba až naivné podomácky vyrobené pesničky v garáži alebo kúpeľni, hrané so španielkou alebo basou, a jemne korenené lúskaním, domácimi či lesnými šumami, alebo naivnými klávesovými sólkami. Hudba prenecháva všetok exhibicionizmus textom.Textovo sú nadšeným pozorovaním sveta a jeho bizarných detailov, hrajúce sa so svetom a so slovami, experimentujúce s východoslovenskou rytmickosťou jazyka a spievané na hranici s hovoreným slovom.

Park de Palma

diskusia

19:00
Timur Vermes (DE) – ostrá politická satira

19:00
Timur Vermes (DE) – ostrá politická satira

Nemecký spisovateľ, ktorého knižný debut "A je tu zas" sa stal svetovým bestsellerom dokonca úspešne sfilmovaný zavíta na BRAK do Bratislavy. Mimoriadny úspech dosiahol aj s druhou knihou "Hladní a sýti", satirou o európskej utečeneckej kríze. Jeho knižky do slovenčiny preložili Michal Hvorecky (A je tu zas) a Svetlana Žuchová (Hladní a sýti) a vyšli vo vydavateľstve Zelený Kocúr. Na BRaK-u ho čaká DISKUSIA s Michalom Hvoreckým v sobotu 12.9. o 19:00. Diskusia sa koná v spolupráci s Goethe-Institut Bratislava.

sála

koncert

20:00
Roman Radkovič Collective

20:00
Roman Radkovič Collective

„Heslem budiž: proroctví, radost, hluk, jen dobré s dobrým, vše se vším a hlavně ztělesněná hutnost. Hutnost opojná jak Koulelo se koulelo červené jablíčko. Všeho musí být moc a musí to být naplno a nikdy jinak. Toto album je trychtýř světa. Televize vás zahltí a uhrane. Všechnu moc imaginaci! Nehledejte idiomy, vyhlaste smrt virtuozitě, pusťte k sobě proud z proražených stavidel radosti i vědomí.“ Lukáš Jiřička

„Je to folklór v najautentickejšej možnej podobe. Ďalej sa už pravdepodobne zájsť nedá.“ Jakub Juhás

 Kapela improvizuje, experimentuje s možnosťami zvukov a tvorí akúsi netradičnú hlukovú koláž hranú na tradičných nástrojoch ako  akordeón, kontrabas či klávesy.

NEDEĽA 13.9

10:00 - 17:00
Predajná výstava vydavateľstiev

10:00 - 17:00
Predajná výstava vydavateľstiev

Vyše 50 malých a stredných vydavateľov, ktorí prijali pozvanie na BRaK ponúka to najlepšie a najnovšie zo svojej knižnej produkcie.

priestory Novej Cvernovky

detský program

10:00
Detské scénické čítanie z knihy Jaroslavy Blažkovej Mačky letia do Kanady

10:00
Detské scénické čítanie z knihy Jaroslavy Blažkovej Mačky letia do Kanady

Princezka a Lízička ďaleko za morom
Mestská knižnica mesta Piešťany pripravila pre rodiny s deťmi zábavné stretnutie s mačičkami Lízičkou a Princezkou. Divadlo TUŠ pre divákov pripravilo bábkovú dramatizáciu o cestovaní a jeho nástrahách.

Po podujatí na vás čaká výtvarný workshop a autogramiáda knižky, ktorú vydalo vydavateľstvo Buvik.

Zborovňa

detský program

11:00
Divadlo Spielraum Kollektiv: Papírrrr

11:00
Divadlo Spielraum Kollektiv: Papírrrr

Interaktívne divadelné predstavenie pre deti od 5 do 10 rokov.

Performeri – Radim Klásek, Linda Straub / Michaela Stará
Hudobníci – Matěj Heinzl, Šimon Janák, David Lomič

Pa Pa Pa šuch, Pa fííí, Pa bum, Pí pá, šklb! Pa pí šup, Pa píííííRRRR! Tadááááá! Papírrrr! Papier nepapám, s papierom nepapierujem! Jeden papier pre všetkých, všetci na papier! Strihneme si? Trhni si papierom! Obrie kotúče papiera, kopa hudobných nástrojov, dvaja herci a traja hudobníci. Papier žije vlastným životom. Ale čo, ak sa k nemu pridajú ďalší spoluhráči, roztočia ho a učarujú nám svojou hudbou? Čo budeš robiť s papierom, ktorý je väčší ako ty? Necháš sa zabalit?

Park de Palma

divadlo

detský program

12:00 a 15:00
Herňa Thé-a-Tér

12:00 a 15:00
Herňa Thé-a-Tér

Papír! Papír! Papírrrr!
Herňa pre rodičov s deťmi 1,5 do 5 rokov Národnej galérie Praha voľne inšpirovaná predstavením Papírrrr a vybranými umelcami 20. storočia. Oslavuje papier a skúma jeho možnosti. Vylezieme na papier, schováme sa doňho, môžeme hľadieť na svet cez diery a poskladať si aj svoj vlastný! Papierohry s Dagmar Chocholáčovou, lektorkou NGP, a Lindou Straub zo Spielraum Kollektiv. Herňa vznikla v spolupráci s festivalom Malá inventura.

Zborovňa

diskusia

12:00
Vráťte folklór ľuďom! / J. Feinberg, D. Moravčíková

12:00
Vráťte folklór ľuďom! / J. Feinberg, D. Moravčíková

“Folklór je vždy už inde, ale tu okolo nás je spoločná snaha o sprítomnenie toho neprítomného. Folklór ako spoločný prejav túžby – a teda ako prejav zdieľaného nedostatku, po ktorom túžime – sprostredkuje obraz ľudu, do ktorého sa môžeme vcítiť,“ píše vo festivalovom katalógu J. Feinberg, ktorého kniha Vrátiť folklór ľuďom do veľkej miery

Ateliér Svetlík

diskusia

13:00
Jan Urban (CZ), Andrej Bán

13:00
Jan Urban (CZ), Andrej Bán

Jan Urban je český novinár a politik. Pred rokom 1989 patril do okruhu československých disidentov. Signatár Charty 77. Andrej Bán je fotograf a reportér. Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti, kam sa opakovane vracia.

Ich knihy podávajú citlivé a pravdivé svedectvá z nebezpečných konfliktných zón. Spája ich záujem o Balkán - obaja sa tam istý čas vracali, obaja majú skúsenosti zo zakladaním a vedením humanitárnych organizácii, obaja vydávajú knihy vo vydavateľstve Absynt.

Sála

workshop

13:00
Kundy crew

13:00
Kundy crew

Sme štvorica cynických žien, ktoré ukradli svojim starým mamám ich poslednú zábavku a začali vyšívať. Toť ponúkame svetu radikálne výšivky s tematikou feministickou, zábavnou, antifašistickou, fekálnou, sexuálnou, vegetariánskou a takou podobnou. Spolu s Kundami si na našom festivale môžete vyšiť nieco z ich alebo zo svojej vlastnej hlavy. Workshop je vhodný pre všetkých od 13 do 100 rokov.

Park de Palma, ( v prípade zlého počasia v Skrytom Bare)

diskusia

14:00
Ľudové liečiteľstvo v Afrike a Podlasí / M.Vadas, A. Sabuchová

14:00
Ľudové liečiteľstvo v Afrike a Podlasí / M.Vadas, A. Sabuchová

Už niekoľko rokov sa knihy s témou ľudového liečiteľstva, šamanizmu, obradných slávností či bylinkárstva nenachádzajú v kníhkupectvách iba v regáloch s ezoterikou, ale nájdeme ich aj medzi najoceňovanejšími beletristickými publikáciami. Dôkazom toho sú v Česku Kateřina Tučková či Anna Bolavá a na Slovensku jednoznačne Marek Vadas, ktorý o.i. aj zážitky s africkým ľudovým liečiteľstvom zúročil v knihe Liečiteľ (Víťaz Anasoft litera 2007) a Alena Sabúchová, ktorá rozhovory s ľudovými liečiteľkami z Podlasia zúročila v knihe Šeptuchy (vo finálovej päťke Anasoft litera 2020).

Kabinet pomalosti

workshop letterpresu

14:00
Každé nech sa sádže, ako vládze

14:00
Každé nech sa sádže, ako vládze

Pre deti od 12 rokov a dospelých.
Pressink je unikátne štúdio sídliace v Novej Cvernovke, ktoré sa venuje letterpressu. Pracuje s tlačiarenskými strojmi staršími viac ako 100 rokov. Poď s nami tlačiť ako Gutenberg a vytlač si vlastný plagát na starom nemeckom obťahováku značky FAG Standard. V rámci workshopu si budú môcť deti sami vysádzať riekanku pod dozorom profesionálnej grafickej dizajnérky Kristíny Uhrákovej.

PRESSink

Kapacita workshopu je obmedzená, prosím registrujte sa na marketing@brakfestival.sk.

14:00
Alena Sabúchová, Marek Vadas

14:00
Alena Sabúchová, Marek Vadas

 

Kabinet Pomalosti

koncert

14:00
Spectrum Quartett / I. Zeljenka, E. Suchoň, V. Šarišský

14:00
Spectrum Quartett / I. Zeljenka, E. Suchoň, V. Šarišský

Spectrum Quartett je profesionálne sláčikové kvarteto, venujúce sa predovšetkým klasickej a súčasnej vážnej hudbe. Z množstva slovenských autorov, ktorých inšpiroval slovenský folklór sa rozhodli si vybrali osvedčených a takisto súčasných autorov. Okrem iného zaznie aj Musica slovaca Ilju Zeljenku.
Je autorom množstva diel, z ktorých viaceré vznikli inšpiráciou slovenským folklórom. Z nich najpopulárnejšou je práve Musica slovaca. Veľmi často je uvádzaná v autorovej úprave pre sláčikové kvarteto pochádzajúcej z roku 1986. Zeljenka sa inšpiroval ľudovými motívmi z Čičmian a Dolného Vadičova. Ústredná téma sa prelína celým dielom v rôznych melodických, rytmických aj tempických obmenách, ktoré prebiehajú formou dialógu medzi sólovými husľami a ansámblom.

Park de Palma

diskusia

15:00
Czech this comics/ Tomáš Motal (CZ), Marek Rubec (CZ), Eva Ondová (SK)

15:00
Czech this comics/ Tomáš Motal (CZ), Marek Rubec (CZ), Eva Ondová (SK)

Poslednou knihou, ktorú stihol veľmajster amerického komiksu a priekopník žánru grafickej novely Will Eisner dokončiť boli Protokoly sionských mudrcov, aby ako vravel, zasadil poslednú ranu tejto konšpiračnej teórii. Grafické novely sa vzdialili zábavnému účelu už dávno. Teoretik popkultúry Juraj Malíček vyspovedá Evu Ondovú z nezávislej komiskovej platformy POMIMO, Tomáša Motala, ktorý debutovou trilógiou TRAUM zaradil medzi najoriginálnejších českých komiksových ilustrátorov a Mareka Rubeca, autora úspešného komiksu Jarmil. Diskusia je súčasťou série podujatí Czecho Mecho.

Kabinet pomalosti

diskusia

17:00
György Dragomán, Anna Szabó T. – autorské stretnutie

17:00
György Dragomán, Anna Szabó T. – autorské stretnutie

On patrí medzi najvýznamnejších maďarských autorov súčasnosti. Ona do maďarčiny preložila diela od autorov ako James Joyce, Sylvia Plath, W. B. Yeats, John Updike, Stuart Parker. Jemu vyšli dve knihy po slovensky - Hranica a román Biely kráľ (A fehér király, 2005), ktorý sa sa stal medzinárodným bestsellerom a bol preložený do takmer 30 jazykov. Ona je poetka a za debutovú zbierku získala Petőfiho cenu za najlepší básnický debut. Oboch spája jedna domácnosť.

sála

FOTOGALÉRIA BRaK 2020

Autori fotografií: Mišenka, Nina Pacherová