Update cookies preferences BRaK Festival | Archív 2019
SK
EN

Šiesty ročník multižánrového Bratislavského knižného festivalu BRaK sa konal 14. – 16. júna 2019 v Novej Cvernovke.
Témou  festivalu bola Melanchólia. Nechýbala predajná výstava kníh malých vydavateľstiev a knižných projektov a časopisov. Program tvorili výstavy, stretnutia s autorkami a autormi, divadlo, tvorivé dielne a koncerty.

Literárnymi hosťami zo zahraničia boli napríklad Frant Westerman, G. M. Tamás, Ferenc Czinki, Aleksander Kaczorowski, Tibor Noé Kiss, Fatemeh Ekhtesari a Mehdi Mousavi.
Hudobnými hosťami boli Postman, Kittchen, Katarína Máliková a Mucha Quartet, Ankramu, Nina Rosa.

 

 

PROGRAM

VÝSTAVY


Magdalena Rutová – Všechno lino


Magdalena Rutová – Všechno lino

Magdalena Rutová vyštudovala ateliér ilustrácie a grafiky na Umprum. Zakladateľka a jediná zamestnankyňa prvej linoryteckej fotobanky Linostock (www.linostock.com). Najradšej portrétuje, kreslí a ryje, pripravuje výtvarku, píše, snová nezárobkové biznis plány. Je autorkou komiksových stripov o Expertovi a jeho obdivovateľoch. Tajomstvá kariérneho rastu nepravidelne zaznamenáva do Denníka podnikateľky.


Lucie Lučanská – Kniha klidu


Lucie Lučanská – Kniha klidu

Kreslí a sem tam prevádzkuje literárne diletantstvo. Po absolvovaní štúdia v ateliéri Juraja Horvátha na UMPRUMke exceluje ilustrovaním prác všetkého druhu. V prestávkach medzi freelancovaním je sama sebe zadávateľom i vydavateľom. Budúca vedecká pracovníčka v odbore risografickej postprodukcie. Amatérske nadšenie aj v ďalších odvetviach ako: alchýmia, kulinárstvo, hebraistika, mykológia. Lucie sa stala v roku 2018 držiteľkou BRaK award, v rámci ktorého sa zúčastnila rezidenčného pobytu v Novej Cvernovke, počas ktorého vytvorila Knihu klidu.


Veronika Klímová – Koniec sveta a čo je za ním


Veronika Klímová – Koniec sveta a čo je za ním

Vyrastala v rodine prírodovedcov, čo ju odmalička formovalo a cibrilo jej pozorovací talent. Vo svojej tvorbe uplatňuje klasickú grafiku, najmä sieťotlač a lino, ale rada experimentuje aj s inými technikami. Jej práce boli vybrané aj na medzinárodnú ilustrátorskú výstavu v rámci Bolonského veľtrhu detskej knihy a prezentovali sa aj v galériách v Japonsku. Na festivale vystavuje svoje ilustrácie z čerstvej knihy pre deti, ktorú vytvorila so spisovateľkou Monikou Kompaníkovou.


Nakladateľstvo Katedra Vizuálnej komunikácie VŠVU


Nakladateľstvo Katedra Vizuálnej komunikácie VŠVU

So zámerom založiť edíciu a knižne vydávať najlepšie záverečné práce študentov Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave prišiel grafický dizajnér a pedagóg Palo Bálik. Ak hovoríme najlepšie práce, tak máme na mysli nielen ich odbornú kvalitu a úroveň skúmania, ale predovšetkým ich originalitu, inovatívnosť, kreatívnosť či provokatívnosť, … a možno aj kontroverznosť. Sú to tvorivé študijné projekty, ktorých poznatky v rámci analytického a kritického myslenia v grafickom dizajne sú súčasťou progresu v mediálnom rozsahu študijného programu Vizuálna komunikácia.

PIATOK 14.6.

17:00
Nové miesto, nový dátum, Nová Cvernovka

17:00
Nové miesto, nový dátum, Nová Cvernovka

otvorenie brán festivalu a výstav v priestoroch Novej Cvernovky

diskusia

18:00
Anatómia spoločenskej melanchólie krajín V4 alebo únava zo slobody

18:00
Anatómia spoločenskej melanchólie krajín V4 alebo únava zo slobody

Sme vyčerpaní dejinami, tak, ako to už naznačoval Sándor Márai a Stefan Zweig? Stredná Európa si pestuje literárny žáner melancholie. Súvisi to s krajinou a ľuďmi, ktorí boli príliš dlho vystavovaní toxickým ideológiam. Lenže únava nie je občianskou a ani literárnou cnosťou. Mala by nám vždy nechať trochu síl na to, aby sme sa dokázali pomenovať a artikulovať- hovoriť o našom civilizačnom smútku. O tom, či to tak vždy bolo, o silách, čo nás ťahajú dole a odhodlaní vrátiť sa medzi zápasníkov s dejinami bude diskutovať Michal Havran s hosťami: Jana Beňová SK, Radka Denemarková CZ, Aleksander Kaczorowski PL, Ferenc Czinki HU

Klub Cverna

koncert

20:00
Nina Rosa

20:00
Nina Rosa

Trio, ktoré založila speváčka a huslistka Nina Marinová. Po kratších i dlhších cestách sa Nina vrátila do Prahy, kde spolu s muzikantmi, ktorých obdivovala, dala dokopy kapelu a pomenovala ju po svojom najväčšom fanúšikovi – svojej babke. Po roku a pol hrania majú za sebou koncerty a festivaly v Čechách, na Slovensku a v Rakúsku, živé vystúpenie v rámci Pražského jara pre Český rozhlas, vydanie dvoch singlov a nomináciu na Objav roka v Radio Head Awards. V pesničkách je cítiť láska k hudbe a cestovaniu. Prelínajú sa tu reálne i vymyslené jazyky spolu s reálnymi i vymyslenými štýlmi. V súčasnosti kapela dokončuje svoje debutové CD, ktoré vyjde na jeseň. Husle a spev: Nina Marinová, akordeón: Michal Mihok, gitara: Štefan Szabó.

Park de Palma

film

20:00
Začať odznova (2016, Francúzsko / Nemecko, L'Avenir), Mia Hansen-Løve

20:00
Začať odznova (2016, Francúzsko / Nemecko, L'Avenir), Mia Hansen-Løve

Dráma o žene, ktorej sa v jednom okamihu zrúti celý život a musí prísť na spôsob, ako začať odznova. Nathalie (Isabelle Huppert) je učiteľkou filozofie na parížskej strednej škole. Prácu miluje a najmä sa veľmi rada delí so svojimi študentmi o pôžitok z premýšľania. Svoj čas delí medzi svojho manžela, dve deti, bývalých študentov a majetnícku matku. Jedného dňa jej dlhoročný životný partner oznámi, že ju opúšťa kvôli inej žene. Nathalii neostáva nič iné, ako sa vysporiadať s doteraz nepoznanou samotou… i opäť získanou slobodou. Nathalie sa s novou situáciou vyrovnáva instrospektívnou akceptáciou straty. Isté bezpečie jej poskytuje práve filozofia.

Všetky filmy francúzskej režisérky Mia Hansen-Løve tematizujú motívy straty a melanchólie. V sujetoch, ktoré nám Hansen-Løve predkladá, sa vyskytujú postavy v medzných situáciách, proti tendencii afektívnej dramatizácie v nich ale stojí dramatická subtílnosť, rytmus filmového sveta akoby kopíroval rytmus reality. „Som posadnutá plynutím času a presiaknutá strachom z toho, že život prejde akosi mimo mňa. Mám pocit, že je ako voda, ktorá mi pretečie cez prsty. Uteká tak rýchlo a ja ho nemám kedy uchopiť," povedala Hansen-Løve.

Projekciu uvedie filmový kritik Matej Sotník.

 

Film na BRaK prináša distribučná spoločnosť Film Europe Media Company.

Desant Film Hub

koncert

21:00
Ankramu

21:00
Ankramu

Groovujúci psychadelický postrock s poetickými textami a príchuťou ambientu. Slovensko-česká kapela Ankramu je zoskupením pozoruhodných muzikantov z rôznych hudobných projektov, ktorého prednosťou sú živé koncerty obohatené o experimentálnu improvizáciu. Aktuálny album Si teraz skôr ako zem je prepracovanou nahrávkou plnou piesňových a inštrumentálnych prúdov, štruktúr a vrstiev sprevádzaných precíteným spevom neusilujúcim sa dominovať nad nástrojmi. Piesne Ankramu očaria svojou šírkou, citom a hutnosťou. Formáciu Ankramu tvoria spevák a autor textov Michal Kramár, bubeník Jozef Krupa (Stroon), basgitarista Lukáš Mutňanský (Katarzia, Fallgrapp), gitarista Michal Matejka (Cluster ensemble).

Klub Cverna

SOBOTA 15.6.

10:00 - 18:00
Predajná výstava vydavateľstiev

10:00 - 18:00
Predajná výstava vydavateľstiev

35 malých a stredných vydavateľov, ktorí prijali pozvanie na BRaK ponúka to najlepšie a najnovšie zo svojej knižnej produkcie

priestory Novej Cvernovky

divadlo pre deti

10:00
Útek – dobrodružná činoherná inscenácia na tému migrácie určená pre žiakov základných škôl

10:00
Útek – dobrodružná činoherná inscenácia na tému migrácie určená pre žiakov základných škôl

Rovnomenná divadelná adaptácia knižky Mareka Vadasa Útek je veselým príbehom putovania malého dievčatka, ktoré vo svete zažíva nové, častokrát bizarné až absurdné situácie. Chuť naučiť sa rýchlo behať a potom túto schopnosť naplno využívať na potulkách je hlavným motívom inscenácie. Vďaka rýchlemu behu unikne naša hrdinka z mnohých nebezpečných situácií. Na pôdoryse vtipného a zábavného rozprávania o rýchlom behu sa však v knižnej i divadelnej podobe skrývajú aktuálne trpké otázky dneška. Príbeh je vlastne cestou malej utečenkyne, ktorá sa naivnými detskými očami pozerá na smiešny svet dospelých, na nezmyselné pravidlá, smiešne príkazy a zákony, na nepochopiteľné vlastnosti.

Tvorcovia a obsadenie:

ilustrácie: DANIELA OLEJNÍKOVÁ

videoart: MILAN ONDRUCH

kostýmy a rekvizity: DÁŠA KRIŠTOFOVIČOVÁ

hrajú: MILOŠ KUSENDA, ANDREJ ŠOLTÉS, HEŇA VIRÁGOVÁ

réžia a hudba: RÓBERT MANKOVECKÝ

Túto inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Klub Cverna

masterclass

11:30
Osudy dobrého ilustrátora Chrudoša Valouška

11:30
Osudy dobrého ilustrátora Chrudoša Valouška

Chrudoš Valoušek sa na svetovú mapu ilustrácie dostal už dvakrát - v roku 2010 získal ocenenie Najkrajšia kniha sveta na knižnom veľtrhu v Lipsku a tento rok si odniesol hlavnú cenu Bologna Ragazzi z talianskeho knižného veľtrhu. K svojskému a rozpoznateľnéu štýlu, ako sám tvrdí, potrebuje len “kúsok lina a vreckový nôž”. Na scéne sa k nemu pripojí jeho vydavateľ, grafik, pedagóg Juraj Horváth a scenárista Vojtěch Mašek, ktorí spolu pracovali na českej verzii Pinoccia - Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček.

Klub Cverna

workshopy a vedomostný kvíz

11:30
Do zborovne s E.J. Publishing

11:30
Do zborovne s E.J. Publishing

Nežný kvíz

Súťaží celá rodina

Príďte kvízovať! Pridajte sa do akéhokoľvek tímu alebo si vytvorte vlastný a zaspomínajte si na rok 1989. Čo všetko si ešte pamätáte? Čo všetko už vedia aj deti? Ako prebehla nežná revolúcia na Slovensku? Kto to boli jej hlavní hrdinovia? Kvíz o nežnej revolúcii pripravuje Soňa Balážová & Ján Púček v spolupráci s E.J. Publishing. Výhra: Jeden člen víťazného tímu sa stane kreslenou postavičkou v jednom komikse zo série Nežný komiks, ktorú tento rok vydáva E.J.Publishing. Pozor! Každý tím by mal mať v zostave aspoň jedno dieťa a jedného dospelého. Na veku nezáleží. Tešíme sa na vás!

Workshop: Môj obľúbený príbeh komiksom

Svoje obľúbené príbehy si na komiksovom workshope pretvoríte do podoby krátkych komiksov a ilustrácií. Počas workshopu vám taktiež scenáristka Soňa Balážová a ilustrátor Dávid Marcin povedia niečo o tom, čo to ten komiks vlastne je a aké rôzne druhy komiksu poznáme. Ak vás však nebaví kresliť, ale radi čítate, bude pre Vás pripravená kopa komiksov na listovanie.

Workshop vedú Soňa Balážová a Dávid Marcin.

Pre deti 10+, ale zapojiť sa môžu pokojne aj dospelí.

Workshop: Ja ako komiksový hrdina

Workshop je určený pre tých, ktorí by si radi vytvorili svoj vlastný komiks. Scenáristka Tereza Oľhová a animátorka Mária Kralovič povedia niečo o tom, ako sa komiks tvorí, aké sú pravidlá, a zároveň aj čosi o tom, že pravidlá neexistujú a komiks sa dá urobiť aj z obyčajnej cesty do školy. Fantázii sa medze nekladú. Každý účastník si s pomocou lektoriek vytvorí jednu stranu komiksu podľa vlastného námetu.

Workshop vedú Tereza Oľhová a Mária Kralovič. Pre deti 10+, ale zapojiť sa môžu pokojne aj dospelí.

Zborovňa

diskusia

12:30
Kde sú hranice detskej literatúry, alebo súčasná scéna young adult

12:30
Kde sú hranice detskej literatúry, alebo súčasná scéna young adult

Tajomná štvrť uprostred Prahy, v ktorej nefunguje elektrina, vtiahla masy čitateľov. Kniha Prašina sa rýchlo stala hitom v Česku aj na Slovensku - chystá sa už aj jej filmová adaptácia. Zároveň však otvára otázky: aká literatúra je určená deťom, aká tínedžerom a aká dospelým? Existuje hranica toho, čo je vhodné pre jedných alebo druhých? Mali by knihy pre násťročné publikum poúčať a vychovávať? Aj o tomto budú diskutovať Vojtěch Matocha, autor Prašiny, ktorý bol nominovaný na cenu Magnesia Litera v kategórii literatúra pre deti a mládež, ďalej autorka populárnych young adult románov Miroslava Varáčková, nebudú chýbať ani knižný redaktor Erik Fazekaš a prekladateľka Zuzana Trstenská. Moderuje Peter F. 'Rius Jílek.

Klub Cverna

diskusia

14:00
Focus - súčasná maďarská literatúra

14:00
Focus - súčasná maďarská literatúra

Sándor Márai, Péter Esterházy, Imre Kertész, László Krasznahorkai – aj tento krátky výpočet maďarských autorov je dôkazom, že maďarská spisba patrí už dlhodobo ku kánonu európskej literatúry. Hlásia sa k tejto tradícii aj súčasní maďarskí autori? Správu o stave maďarskej literatúry v 21. storočí nám bezprostredne podajú prozaik Benedek Totth, autor knihy prirovnávanej k Trainspottingu, slamerka a spisovateľka Zsófi Kemény a transrodová poetka Kiss Tibor Noé.

Klub Cverna

autorské čítanie

14:00
Medziriadky: Petr Borkovec a Lucia Čurillová

14:00
Medziriadky: Petr Borkovec a Lucia Čurillová

Literárne čítania Medziriadkov prezentujú súčasných slovenských autorov a autorky spojením etablovaného autora s mladým autorom – medziriadkarom. Na BRaKu sa vám v tomto koncepte predstavia básnik, prozaik a porotca Medziriadkov Petr Borkovec a ocenená autorka Lucia Čurillová.

Kabinet pomalosti

workshop pre deti

14:00
Rychlolino s Magdalenou Rutovou

14:00
Rychlolino s Magdalenou Rutovou

Vyjdi von, nakresli, vyry a vytlač. Linorytová reportáž.

pre deti od 7 rokov

Zborovňa

diskusia

15:30
O koňoch a ľuďoch s Frankom Westermanom

15:30
O koňoch a ľuďoch s Frankom Westermanom

Diskusia o genetike, rase, no predovšetkým o ľuďoch, ktorí boli z nepochopiteľných príčin vyhlásení za korunu všetkého tvorstva. Známy holandský reportér Frank Westerman predstaví osobnú historickú reportáž Čistá biela rasa, v ktorej cestuje po Európe a rozpráva nám fascinujúci príbeh lipicanských koní. Na jeho pozadí sa zrkadlí moderná história Európy - vojny, etnické konflikty, história konskej drezúry, ale aj otázky rasy, genetiky a príbehy najväčších objavov v týchto odboroch. Westerman sa necháva viesť históriou lipicanského plemena a rozpletá pri tom nečakané súvislosti európskych dejín. Keď si prečítate knihu Čistá biela rasa, na biele žrebce v Topoľčiankach sa budete pozerať celkom inak.

Moderuje Samo Marec.

Klub Cverna

stretnutie s autorom

17:00
Erik Jakub Groch: melanchólia neviem

17:00
Erik Jakub Groch: melanchólia neviem

Keď mu pred rokom po dlhšej odmlke vyšla nečakane v českom vydavateľstve Fra útla knižka níl, úvod, bola to básnická senzácia. Erik Jakub Groch je básnik jedinečného výskytu. Už roky žije takpovediac v ústraní civilizácie. Organizátori festivalu preto nemohli ani len tušiť, že sa im naskytne možnosť vydať druhé pokračovanie očakávanej básnickej tetralógie, a dokonca s názvom priliehajúcim k téme festivalu. Zbierka melanchólia neviem vyjde v limitovanej sérii na BRaK-u. EJG okrem iného predstaví aj edíciu kníh, ktoré vydáva v spolupráci s Jurajom Kuniakom.

Moderuje Viktor Suchý

Kabinet pomalosti

koncert

17:00
Postman

17:00
Postman

Postman je ukrajinský muzikant, multi-inštrumentalista, spevák a pesničkár. Hudbu 60-tych rokov, najmä Donovana, Nicka Drakea, či Gena Clarka, považuje spolu s literatúrou Hermana Hesseho za svoje najväčšie vplyvy. Postman minulý rok vydal svoj druhý album Everything Is New, ktorý je príkladom hudobnej transformácie folku smerujúceho z periférie do veľkých miest. Na jednej strane cítiť vplyvy Boba Dylana či Donovana, ktoré sa miešajú s moderným urbánnym zvukom, ale v jeho hudbe stále cítiť aj ducha východnej Európy.

Postman má za sebou účinkovanie na najväčších ukrajinských festivaloch, s rockovou kapelou 5 Vymir vydal album Novi Imena, ktorý bol označený za jeden z najlepších albumov roka. So spoluhráčmi koncertovali napríklad s kapelou Franz Ferdinand či Balthazar.

Park de Palma (v prípade nepriaznivého počasia sa koná v Klube Cverna)

diskusia a autorské čítanie

18:00
99 rán bičom Fatemeh Ekhtesari a Mehdi Mousavi

18:00
99 rán bičom Fatemeh Ekhtesari a Mehdi Mousavi

Keď iránsku poetku Fatemeh Ekhtesari a básnika Mehdi Mousaviho odsúdil iránsky súd na 99 rán bičom za potrasenie si rukou s osobou opačného pohlavia a dokopy na 20 rokov väzenia za „urážku posvätných symbolov islamu“, podpísalo viac ako 100 básnikov a poetiek petíciu za ich prepustenie. Z Iránu sa im napokon podarilo ilegálne utiecť do Turecka, kde sa ich po roku ujala Medzinárodná organizácia ICORN (The International Cities of Refuge Network), poskytujúca ochranu umelcom, ktorým v ich krajinách hrozí bezprostredné nebezpečenstvo.

Pred núteným odchodom z Iránu boli obaja uznávanými umelcami s niekoľkými básnickými zbierkami. Aký bol ich (umelecký) život v krajine, ktorá sa ich vzdala, a aké je to vydávať knihy a časopis pod hrozbou väzenia?

Moderuje Rado Sloboda (Amnesty International)

Klub Cverna

film

19:00
Marseille (2004, Nemecko / Francúzsko), Angela Schanelec

19:00
Marseille (2004, Nemecko / Francúzsko), Angela Schanelec

Priesečníkom filmov Angely Schanelec je často príchod hrdinky do nového mesta. Pripomínajú princíp stroho písaného, informačne hutného denníka, z ktorého pisateľ s odstupom času vyškrtne všetko, čo sa mu zdá v rámci subjektívneho prežitia navyše. Mohli to byť naratívne podstatné časti. Vznikne z toho film s mnohými elipsami, zdanlivo neberie do úvahy ani diváka. Je to skoro také, ako keby sme potajomky čítali/pozerali niečie zápisky/obrazy, ktoré nemusia nevyhnutne dávať zmysel. Udržiavajú moju pozornosť, hoci nie všetkému rozumiem.

Skoky v priestore (Francúzsko, Nemecko, Francúzsko), v čase, ktorý sa preťahuje aj drasticky kráti, odskoky postavy k zdanlivo vedľajšej, od čechovovských hrdinov k tým, ktorých stretávame denne na ulici bez toho, aby sme si ich všimli. Umenie všímať si – prvá podmienka pre diváka filmu, vďaka ktorému Angela Schanelec pred pätnástimi rokmi definitívne prerazila medzi špičku európskych filmových minimalistov. Projekciu uvedie filmová kritička Alexandra Gabrižová z Kinečka.

Projekciu uvedie filmová kritička Alexandra Gabrižová z Kinečka.

Film na BRaK prináša Goethe Inštitút a Deutsche Kinemathek.

Desant Film Hub

koncert

20:00
Mucha Quartet a Katarína Máliková: Melanchólia v Záhrade

20:00
Mucha Quartet a Katarína Máliková: Melanchólia v Záhrade

Mucha Quartet patrí k najvýznamnejším komorným telesám na Slovensku. Uznanie sa mu dostalo doma i vo svete. Od r. 2013 takmer pravidelne účinkujú na Bratislavských hudobných slávnostiach. V roku 2018 mali možnosť na tomto festivale premiérovať dielo Vladimíra Godára s názvom Hudba pre Martina Šulíka, ktoré pozostávalo zo skladieb z filmov tohto významného slovenského režiséra. Jeho filmy Neha, Záhrada, či Krajinka sú sondami do duše obyčajného človeka, ktorý sa ocitá v náročných životných situáciách. Hudba Vladimíra Godára podčiarkuje psychické rozpoloženie hrdinov alebo ho niekedy paradoxne ironizuje, čím spochybňuje domnelú vážnosť udalostí a dodáva filmom melancholický ráz. Na koncerte jeho skladby zaznejú v podaní Mucha Quartet, spolu s dielami od neskororomantického skladateľa Jána Levoslava Bellu – Nocturno, 2. časť Melanchólia a skladbou Kóda od Martina Burlasa. Vypočujeme si aj slovenskú verziu azda najmelancholickejšej skladby na svete s názvom Szomorú vasárnap (Nešťastná nedeľa), ktorú v origináli napísal maďarský skladateľ Rezső Seress. Aranžmánu pre Mucha Quartet sa ujala umelkyňa Katarína Máliková (preklad textu Vlado Janček), ktorá spolu s Mucha Quartet zároveň premiérovo uvedie aj svoju novú skladbu z očakávaného albumu Postalgia.

Park de Palma (v prípade nepriaznivého počasia sa koná v Klube Cverna)

koncert

22:00
Kittchen

22:00
Kittchen

V roku 2011 Jakub König, autor komiksov, blogger, textár a hudobník, zavesil na web svoj debutový album MENU pod pseudonymom Kittchen, a ten na alternatívnej scéne vzbudil slušný ohlas. Nasledujúci album RADIO získal Anděla a úspešná bola aj tretia platňa KONTAKT. Za sedem rokov umeleckej existencie Kittchen spolupracuje s divadlom, filmom, experimentuje s videom, vystavuje obrazy aj remixuje. Väčšina poslucháčov chváli najmä jeho silné koncerty, či už tie sólové, alebo s bubeníkom a druhou polovicou srdca kapely, Tomášom Neuwerthom. Na BRaK prichádza aj s jedným z premiantov českej mladej elektronickej scény, producentom a DJ Aid Kidom a VJ show.

Klub Cverna

afterparty

00:00
Aid Kid

00:00
Aid Kid

Ondrej Mikula aka Aid Kid stavia svoje živé sety na improvizácii vlastných trackov, na kombinácii emotívnych beatov a gradujúcich štruktúr. Začalo sa o ňom v Čechách hovoriť už po prvých dvoch singloch. V apríli 2015 vydal skvelo prijatý eponymný debut, neskôr ocenený Vinylou. Aid Kid hrá naživo, vystupuje ako DJ, venuje sa scénickej hudbe, skladá spoty, znelky, hudbu pre videomapping a interaktívne inštalácie. V súčasnej dobe pôsobí ako gitarista kapely Děti mezi reprákama a spoločne s Kittchen je aj členom tvorivého jadra kolektívu Zvíře jménem Podzim.

Skrytý bar

NEDEĽA 16.6.

10:00 - 18:00
Predajná výstava vydavateľstiev

10:00 - 18:00
Predajná výstava vydavateľstiev

35 malých a stredných vydavateľov, ktorí prijali pozvanie na BRaK ponúka to najlepšie a najnovšie zo svojej knižnej produkcie

priestory Novej Cvernovky

divadlo pre deti

11:00
O čertovi Kolofónovi: marionetová dobrodružná komédia

11:00
O čertovi Kolofónovi: marionetová dobrodružná komédia

Predstavenie O ČERTOVI KOLOFÓNOVI je potešením pre malých aj veľkých divákov. Mix čertovských rozprávok, ľudových rozprávok, popkultúry, divokého západu a romantických komédií je receptom na neopakovateľnú zábavu v spoločnosti klasických marionetových bábok. Hlavný hrdina čert Kolofón to má náročné, život nie je len v pekle z kotla vylizovať a jeho príbeh oneskoreného dospievania sa začína, keď ho pošle Lucifer na zem, aby priniesol aspoň dve neposlušné deti. Dej dostane spád, keď Kolofón stretne hyperaktívne deti fičiace si na biostrave Janka a Marienku, ktorí sa rozhodnú, že z neho spravia poriadneho čerta. Hra poteší dynamickými gagmi tých najmenších, a množstvom vtipov a narážok aj ich rodičov. Predstavenie malo premiéru v roku 2015 a odvtedy sa dočkalo už viac ako 100 repríz na festivaloch a podujatiach po celom Slovensku a príbeh o Kolofónovi dokonca vyšiel v rozšírenom knižnom vydaní.

Scenár, réžia, bábkovodič: Peter Gärtner

Hudba: Radovan Hrbek

Vhodné pre deti od 3 rokov

Klub Cverna

diskusia

12:30
Nebojme sa čudných kníh, ale naučme sa s nimi narábať

12:30
Nebojme sa čudných kníh, ale naučme sa s nimi narábať

Rozprávky našich starých rodičov boli častokrát temné, bola v nich smrť aj kruté tresty. V dnešných rozprávkach sa objavujú milí zombíkovia a upíri, no v celkom inom podaní. Ako sa hrôzostrašné príbehy odrazili na nás, rodičoch súčasných malých čitateľov? Sme konzervatívnejší? Vieme, ako narábať s knihami, ktoré ponúkajú v našej spoločnosti tabuizované témy ako smrť, narodenie či sex? Kedy a za akých okolností sa s deťmi rozprávať o ťažkých témach a ako nám v tom môžu pomôcť knižky?

Monika Kompaníková, spisovateľka, autorka štyroch kníh pre dospelých a troch kníh pre deti. Pracovala v kníhkupectve Artforum, v súčasnosti pôsobí v knižnej edícii Denníka N

Martina Jánošíková, spoluzakladateľka platformy pre dramatickú edukáciu EduDrama a cyklu Posvieťte si s nami na sny, v súčasnosti sa venuje storytellingu a spolku Príbehom na stope.

Markéta Andričíková, vysokoškolská literárna vedkyňa, UJPŠ Košice, ktorá sa venuje najmä detskej literatúre, jej histórii a recepcii.

Kristína Kállay je absolventkou študijného programu Cultural and Historical Studies (University of Brighton), magisterský titul získala v odbore Gender studies (Universität Wien, CEU Budapest). Kristína je doktorandkou na Ústave svetovej literatúry Slovenskej Akadémie Vied. Vo svojom výskume sa venuje najmä (ale nielen) detskej literatúre a postkoloniálnej teórii.

Klub Cverna

workshop

12:00
Radio BUCH

12:00
Radio BUCH

Knižná rádioaktivita pre malých výtvarníkov.. Radio BUCH je nápaditý projekt výtvarníčky Magdaleny Rutovej, zakladateľky prvej linorytovej banky, vernej návštevníčky BRaKu od prvého ročníka, keď ste ju asi nemohli vidieť, lebo bola ukrytá v Ateliéri Automatique. Radio BUCH je kniha z vydavateľstva Baobab, ktorá zahŕňa audioknihu a k nej pridružený dokresľovací zošit. Naozaj interaktívna zábava pre detských čitateľov. Jednotlivými kapitolami Radio BUCHU v zvukových nahrávkach nás sprevádza osemročná emancipovaná žena, ktorá vďaka dobrodružnému kariérnemu rastu počas deviatich kapitol zistí, že väčšina ľudských povolaní je nezávideniahodných. Ale to už do knihy vstupuje čitateľ, respektíve poslucháč – podľa seba môže rozprávanie ilustrovať, prerozprávať, vymýšľať alternatívny dej. Radio BUCH môže slúžiť aj ako inšpirácia pre prácu s deťmi.

Pre deti od sedem rokov.

Zborovňa

diskusia

14:00
Prípad Svatá Barbora: Vojtěch Mašek a Marek Šindelka

14:00
Prípad Svatá Barbora: Vojtěch Mašek a Marek Šindelka

Chcel nainštalovať kameru v izbe novorodenca. Obyvateľ českého Kuřima si však náhodou naladil vysielanie z vedľajšieho domu a zrazu šok. Na obrazovke uvidel záber spútaného chlapca. Takto sa začala jedna z najbizarnejších káuz, aké naša susedská krajina kedy zažila. Spisovateľ Marek Šindelka a ilustrátor Vojtěch Mašek odhaľujú pozadie prípadu, ktorý je dodnes záhadou. Išlo o detskú pornografiu či náboženský kult? Komiks Svatá Barbora patrí medzi to najlepšie, čo v žánri v posledných rokoch vzniklo.

Moderuje Michal Hvorecký

Klub Cverna

listening session

14:00
ImiAFan – Videnie

14:00
ImiAFan – Videnie

Keby sa stretol Ivan Štrpka s Davidom Gahanom začiatkom osemdesiatych rokov, možno by z toho vzniklo niečo podobné. Nový album Videnie vyšiel vo francúzskom synth-popovom labeli Falco Invernale Records. ImiAFan si vybral na zhudobnenie básne Ivana Štrpku už druhýkrát. Na prvom vinyle Krv čiernobielych fotografií spolupracoval s Martinom Burlasom a Jánom Boleslavom Kladivom.

Posluchové randevú s autorom textov Ivanom Štrpkom, Robertom Rothom a ImiAFanom.

Kabinet pomalosti

workshop

14:30
Koniec sveta a čo je za ním?

14:30
Koniec sveta a čo je za ním?

Krst detskej knižky Moniky Kompaníkovej a ilustrátorky Veroniky Klímovej.

Príďte privítať do života novú detskú knižku Koniec sveta a čo je za ním od autorky Hlbokomorských rozprávok. Pokrstíme ju svetelnými lúčmi, ktoré skrotíme na workshope spolu s Miriam Halamičkovou.

Mirka Halamičková – mama, ktorá sa vo svojich vzdelávacích aktivitách pohybuje na pomedzí liečebnej pedagogiky a umenia. Monika Kompaníková – spisovateľka, autorka štyroch kníh pre dospelých a troch kníh pre deti. Pracovala v kníhkupectve Artforum, v súčasnosti pôsobí v knižnej edícii Denníka N.

Zborovňa

diskusia

15:00
Kapitalks: Postfašizmus (nielen) v Maďarsku

15:00
Kapitalks: Postfašizmus (nielen) v Maďarsku

Aká je súčasná tvár Maďarska? Významný intelektuál a spisovateľ G. M. Tamás vysvetlí, prečo politická situácia v jeho krajine čoraz viac pripomína autoritatívne režimy a prikláňa sa k fašizmu. Tamás si dlhodobo všíma, aké sú jeho moderné formy a prečo silnejú.

Moderuje Jakub Jošt.

Klub Cverna

16:00
Daniel Majling / Rudo

16:00
Daniel Majling / Rudo

čítanie a diskusia

17:00
Čau o piatej Spomienka na Dušana Mitanu

17:00
Čau o piatej Spomienka na Dušana Mitanu

Po 14 rokoch Dušan Mitana dokončil posledný diel svojho románového projektu Svedectvo o procese premeny.

Z rukopisu pripravovanej knihy Nezvestný číta František Kovár.

Diskusia: KK Bagala, Ivan Štrpka, Ján Púček a Daniel Hevier.

Park de Palma (v prípade nepriaznivého počasia sa koná v Klube Cverna)

FOTOGALÉRIA BRaK 2019

Autori fotografií: Mišenka, Nina Pacherová