Update cookies preferences BRaK Festival | Archív 2022
SK
EN

INFO K VSTUPENKÁM na BRaK 2022

 

PREDPREDAJ CEZ: https://goout.net/sk/brak-2022/szhinet/.

VSTUPENKU SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ AJ PRIAMO NA MIESTE.

DETI DO 12 ROKOV ZADARMO

PRIATELIA Z UKRAJINY MAJÚ VSTUP ZADARMO

 

Festival začína v stredu 11. 5. programom: PechaKucha Night Bratislava 49 | Knižný biotop. Vstupenka tu zakúpená Vám následne platí na celý festival.

V piatok 13. 5. Vás pozývame na BRaK Konferenciu, ktorá je zadarmo. Prosíme Vás však o registráciu cez:

Po konferencii nasledujú diskusie, ktoré sú rovnako zadarmo.

Vstupenku na festival (za 5€) potrebujete mať zakúpenú od piatkových večerných koncertov (Dukla (CZ) / Srnka (SK) / Another vision (AT))

PROGRAM

PREDAJNÁ VÝSTAVA KNÍH

Súčasťou festivalu je víkendová predajná výstava kníh a knižných produktov. Počas výstavy môžete osobne stretnúť 50 najmä českých, slovenských a ukrajinských vydavateľov i predajcov.

SOBOTA / 10:00 - 19:00
NEDEĽA / 10:00 - 17:00Výstavy na BRaKu 2022

výstava


Martin Vongrej: Časovanie čiary


Martin Vongrej: Časovanie čiary

Čo je pred čiarou a po čiare? Čiara je niť, ktorá vedie slepého labyrintom sveta. Je to moment ticha, kedy Martin Vongrej pozýva k sledovaniu čiary, ktorá nemá začiatok ani koniec, len dynamicky a premenlivo trvá. Časovanie čiary je pokračovaním autorových skúmaní mysliteľného a viditeľného. Vedomie je hrot zabodnutý v prítomnosti, okolo ktorého rotuje vnímateľný čas.

Výstavu Časovanie čiary zabezpečila The Július Koller Society.

výstava


PICTURE+BOOK


PICTURE+BOOK

Študenti v Zborovni? Áno! Ak máte núdzu o kvalitné ilustrované detské picture-booky, navštívte na BRaK-u výstavu študentiek a študentov ilustrácie z VŠVU. Tí vytvorili v spolupráci s detskou digitálnou knižnicou KUBO, jedinečnú sériu originálnych obrázkových kníh pre tých najmenších. Víťazom porotcovského výberu sa stal David Progran s knihou FAREBNÝ ORCHESTER. Na výstave však nájdete aj ďalšie skvelé diela, ako knihu BENO od Terézie Fillovej, tiež knihu BRUNO A MESIAC od Johanky Janošíkovej, Barboru Lovíškovú a jej TIGRA, KTORÝ NEMAL PRUHY či Líviu Suchú s dielom PING PONG.

Odbornú záštitu nad projektom viedol doc. Mgr. art. Ľuboslav Paľa, ArtD.

výstava


Jindřich Janíček: B ako bežec


Jindřich Janíček: B ako bežec

"Cez oceán hladíme na okraj Ameriky, ktorý je nám prekvapivo blízky. Je to síce len okraj, lenže práve ten, je často rámcom, ktorý drží naše životy pohromade." Výstava B jako bežec je súborným vydaním autorských komiksových zošitov, ktoré vyšli počas uplynulých rokov ako prílohy časopisu o behaní B running mag. Štyri prebraté a dva nové príbehy rozprávajú o prekonaní hranice štyroch minút v behu na jednu míľu, dramatických maratónoch a nesmierne náročných ultramaratónoch. Výstava predstaví originálne kresby z komiksu, sprievodné farebné sieťotlače aj náhodné memorabílie. Kniha B ako běžec vyšla vo vydavateľstve Take Take Take a Paseka v roku 2021. Jindřich Janíček sa v nej nevyhol dlhším odbočkám ku politike, historickým udalostiam alebo "úplne zbytočným" faktom, ktoré musíte nevyhnutne poznať (spoznať)!

výstava


Pavol Truben: Under Pressure


Pavol Truben: Under Pressure

Morálny apel Under Pressure vo forme svetelnej a zvukovej inštalácie prezentuje štvoricu cvičiaci figúr, ktoré majú hlavy stiahnuté zväzovacími popruhmi. Dielo pracuje s témou stresu a pracovného tlaku, ktorý sa spoločnosť snaží naprávať cvičením, napríklad mestskou jógou, ale ignoruje hľadanie systematických riešení na prevenciu pred vyhorením. Tieto problémy úzko súvisia aj s ťažiskovou témou festivalu „nebáť sa nerásť“, ktorá sa zamýšľa nad nekonečnou túžbou vyvíjať sa, vyčerpávať zdroje krajiny aj seba samých. Nekonečný rast (ne)znamená nerast. Séria znázorňuje kontrast medzi spoločnosťou, ktorá naskočila na zdravý životný štýl a spoločnosťou, ktorá je zasiahnutá duševnými a psychickými problémami. Autor ironicky komentuje jednotlivca, ktorý hľadá harmóniu vo fyzickej aktivite, pričom jeho motiváciou je zvládať pracovný stres, úzkosť a psychický tlak – zdôrazňuje potrebu zdravšieho nastavenia celkového tempa nášho života. Od istého bodu však už nestačí „cvičiť“ (jogu) dvakrát týždenne.

Partnerom inštalácie je Festival Biela noc.

PIATOK 6. 5. – 5. 6. 2022

výstava


ERIKA MANN. KABARETISTKA – VOJNOVÁ REPORTÉRKA – SPISOVATEĽKA.


ERIKA MANN. KABARETISTKA – VOJNOVÁ REPORTÉRKA – SPISOVATEĽKA.

Zichyho palác

Erika Mann (1905 – 1969) bola najstaršia dcéra Katie a Thomasa Mannovcov. V mníchovskom literárnom archíve Monacensia prvýkrát vznikla unikátna výstava venovaná jej životu a dielu. Podarilo sa nám ju dostať aj do Bratislavy – do Staromestskej galérie Zichy na Ventúrskej 9. Hlavnou témou je boj nemeckej intelektuálky a spisovateľky za slobodu a demokraciu.

STREDA 11. 5.

Knižný biotop

19:00
PechaKucha Night Bratislava 49

19:00
PechaKucha Night Bratislava 49

Festival začína v stredu 11. 5. o 19:00 otvorením festivalu a PechaKucha Night Bratislava 49 | Knižný biotop.

Vstupenka tu zakúpená Vám následne platí na festival počas celého víkendu.
Študenti a študentky umeleckých škôl a umenovedných odborov s preukázaním platného študentského preukazu majú na mieste vstup v hodnote 1 €.

Nezávislí knižní autori a autorky, vydavateľstvá, kníhkupectvá a nielen oni. 49. vydanie PechaKucha Night Bratislava, realizované v spolupráci s multižánrovým knižným festivalom BRaK, nahliadne na najaktuálnejšie dianie v knižnom priestore a predstaví širokú škálu kreatívnych profesionálov spätých s knižnou tvorbou. Tešiť sa tak môžete na inšpiratívne prezentácie prekladateľov, editorov, knižných grafikov, dizajnérov a ilustrátorov, ako aj ďalších odborníkov slovenskej a českej scény. Špeciálny záujem budeme zároveň venovať reportážnej literatúre a téme udržateľnosti vo vydavateľskej praxi.

Hostia:
ArtMap, Barbora Baronová, Aurélia Garová & Tereza Maco, Karina Golisová, Marek Hudec, Jindřich Janíček, Knihobot, Ján Kralovič, Liliya Omelyanenko, Katarína Poliačiková, E.J. Publishing, Barbara Sigmundová, Lucia Žatkuliaková

Link: https://www.facebook.com/events/409610143837593

Predajná výstava kníh: SOBOTA 10:00 - 19:00 / NEDEĽA 10:00 - 17:00

PIATOK 13.5.

konferencia


BRaK Konferencia 2022: Nebáť sa nerásť


BRaK Konferencia 2022: Nebáť sa nerásť

13.5. od 09:00 do 16:00
Miesto: Nová Cvernovka (Ateliér Svetlík)

Súčasťou 9. ročníka  festivalu BRaK bude aj KONFERENCIA s názvom Nebáť sa nerásť, ktorá je určená najmä knižným vydavateľom a predajcom. Účasť je zadarmo, podmienkou je jedine kvôli kapacite priestoru vyplnenie prihlášky:
https://forms.gle/KLGJ4Zv5gMNsfYxm7

Program:

09:00 / David Piovesan, výskumník z pražskej VSE: Nezávislé kníhkupectvá v digitálnej dobe

Ako niekdajší kníhkupec a dnes výskumník v oblasti bibliodiverzity, David sa dlhodobo venuje štúdiu európskeho knižného priemyslu a kníhkupectiev. Otázky konkurencie na trhu, udržateľnosti, nových spôsobov konzumácie textu, medzinárodné obchodné spolupráce hlboko ovplyvnili náš svet počas posledných dvadsať rokov. Aké sú následky týchto zmien? A ako sa kníhkupectvá a vydavateľstvá vedia zmeniť alebo prispôsobiť drastickým zmenám?

10:00 / Jana Rakúsová, Arctic Paper: Návrat k prírode cez cirkulárnu ekonomiku

Medzi základné ciele najnovšieho enviromentálneho konceptu cirkulárnej ekonomiky s názvom Cradle to Cradle Certified®, je vyrábať bezpečné výrobky pri minimálnom zaťažení životného prostredia. Vysoký dôraz je taktiež kladený na využie obnoviteľnej energie a zachovanie sociálnej spravodlivosti. Výberom C2C certifikovaných papierov môže každý aktívne prispieť k udržateľnosti. Dozviete sa aj o tom, za akých podmienok je možné uviesť logo Cradle to Cradle Certified® priamo v knihách.

11:00 Barbora Baronová, vydavateľstvo wo-men: Nakladatelství nerůstu

Čekejte spíš můj osobní manifest než přednášku. Ptám se znovu samy sebe – proč jsem kdysi začínala jako nakladatelka? Dělám ještě vůbec umění, anebo už jenom byznys? Jak čelit neustálým očekáváním a tlakům? Co je vlastně úspěch? Proč je dobré přemýšlet o nakladatelství jako o umělecké laboratoři? A jaké postavení ve společnosti má dnes vůbec literatura?

12:00 / OBED

13:00 / Jiří Hlinka, zakladatel Walden Press / BioBooks.cz: Environmentální aspekty vydávání a distribuce knih  

Jde měřit uhlíkovou stopu knih? Je šetrnější hard copy, nebo eBook? Jak kompenzovat produkci skleníkových plynů v nakladatelské činnosti? A jak se "ekologizace" výroby a distribuce knih promítá do jejich ceny a očekávání čtenářů? Nakladatelská branže se bude muset vypořádat se stejnými výzvami a požadavky, například na environmentální audit, jako jiné oblasti obchodu, dopravy a výroby. Jsme na to připraveni?

14:00 / Antoinette Koleva, International Alliance of Independent Publishers

Antoinette v Bulharsku vedie vydavateľstvo KX Critique and Humanism a okrem toho je aktívnou členkou medzinárodného združenia zameraného na bibliodiverzitu. Vo svojej prednáške sa bude venovať témam ekológie a slobody vo vydavateľskom prostredí.

15:00 Karolína Voňková, Knihex: Pandemie a menší nakladatelství

Karolina Voňková promluví o tom, jaký vliv měla koronavirová pandemie na česká menší nakladatelství, čemu musela čelit, co je naopak posílilo. Je krize už za námi, nebo přichází další?

Moderuje Slavo Sochor, Literárna bašta.

diskusia

17:00
Vydať knihu v dobe klimatickej katastrofy a pandémie

17:00
Vydať knihu v dobe klimatickej katastrofy a pandémie

Park de Palma

Súčasťou festivalu je tento rok opäť konferencia, ktorej sa zúčastnilo hneď niekoľko hostí a hostiek. Hlavnou témou bola bibliodiverzita a udržateľné vydávanie kníh. Aké trendy dnes hýbu v produkcii knižných vydavateľstiev, správajú sa šetrne k prírode a ako ich ovplyvnila jednak pandémia a jednak digitálna éra?

Diskusie sa zúčastní David Piovesan, výskumník z pražskej VŠE, Barbora Baronová z vydavateľstva wo-men a Antoaneta Koleva z International Alliance of Independent Publishers. Moderuje Slavo Sochor.

diskusia

18:00
Reportér vo vojne: Guillaumom Binet (FR), Sára Činčurová (SK)

18:00
Reportér vo vojne: Guillaumom Binet (FR), Sára Činčurová (SK)

Park de Palma

Stretnutie s fotografom Guillaumom Binetom, zakladateľom agentúry M.Y.O.P. Binet pracuje na rozhraní dokumentárnej, umeleckej a reportážnej fotografie, v poslednej dekáde zachytil udalosti v Egypte, Jemene či Sýrii. Diskutovať bude s reportérkou Sárou Činčurovou.

koncert

19:00
Dukla (CZ)

19:00
Dukla (CZ)

Park de Palma

Dukla je pražská kapela hrajúca gitarový pop, ktorý nesie odkaz novej vlny, post punku, deväťdesiatkových gitaroviek. Majú na konte rad singlov, EP's a dva albumy. Ich posledný počin s názvom „Moře vnitrozemí“ vyšiel 7. 4. pod značkou Teargarten. EP obsahuje päť pesničiek, ktoré kapela v zložení Lukáš Vydra, Jozef Hradilek a Jáchym Krohe napísala a nahrala spoločne vo svojom domácom štúdiu. Zvukové nahrávky odrážajú premenu zostavy na trojčlenný projekt. V nových piesňach tak dostali viac priestoru tanečné beaty, syntezátory a iné klubové prvky. Rukopis kapely je však v jadre piesní stále rozoznateľný. Ústredným motívom EP je túžba po diaľke, po úniku z mesta, z vnútrozemia, napríklad až k oceánu.

https://dukla.bandcamp.com/

koncert

20:00
Another vision (AT)

20:00
Another vision (AT)

Sála

Moritz a Michael, teda Another vision, sú z Rakúska. V ich hudbe počuť pulzujúci elektro pop, mix analógového a syntetického zvuku, akýsi zrnitý pop, ako o sebe píšu oni sami. Pulzy tancujúce do rytmu, ťažké dýchanie – až do posledného strácajúceho sa zrnka. Potom ste zrazu vonku. Podsvietenie sa leskne na mokrom povrchu cesty. A aj keď noc vyzerá ako vždy, vzduch je elektrický.

https://anothervisionmusic.com/

tanečné predstavenie

20:00
mimoOs&kol.: TETSU

20:00
mimoOs&kol.: TETSU

Telocvičňa

T͓̽E͓̽T͓̽S͓̽U͓̽ (The Energy That Shapes Us)

TETSU je tanečný kvintet, ktorý vznikal v úzkom prepojení s hudobnou kompozíciou.

Základom štruktúry hudobnej kompozície i celého diela je inšpirácia čínskym systémom wuxing (v Japonsku známy ako gogyō). Tento systém holisticky pomenúva päť fáz, procesov, elementov, pohybov... – objavujúcich sa vo vesmíre, v prírode či v živote človeka.

Viac o predstavení tu: https://fb.me/e/4ASH1Y02U

koncert

22:00
Srnka (SK)

22:00
Srnka (SK)

Sála

Z 80. rokov minulého storočia sa do mnohých nás vryla spomienka na detskú bábku Raťafáka Plachtu z relácie Slniečko. Dali sme si otázku - bol detský horor vysielaný v nedeľu ráno? Tak vznikla kapela SRNKA, aby skúsila zhudobniť výroky: "Z čoho ťa bolia nohy?", "Tak už prosím ťa nevrč", "Bol Raťafák tma?" alebo "Hydinové párky od mäsiarky Šárky".

Na debutovom albume Vedeli by ste niekto zahrať tmu? sa mixuje stádo zvukov - od temnej industriálnej elektroniky, plazivej tureckej zurny, cez barytónové gitarové riffy, ľadový altový saxofón až po pichľavý ihličnatý basklarinet či ozvuky z Hornej Marikovej. Hustotu nástrojov rozbíja vokál, ktorý absurdnosť obsahu hovorených slov umocňuje ich nekonečnou repetíciou. SRNKA, to je zrkadlenie sa v minulosti s predzvesťou ťaživej budúcnosti, no najmä je to veselá psychedélia súčasnosti.

https://srnka.bandcamp.com/releases

SOBOTA 14.05.

divadlo, detský program

10:00
O vlkovi, ktorý vypadol z knižky/Odivo

10:00
O vlkovi, ktorý vypadol z knižky/Odivo

Sála

Rozprávka so živou hudbou o túžbe niekam patriť pre deti od 4 rokov.
Už vám niekedy z obľúbenej knihy vypadol vlk? Je to veľká nepríjemnosť. Stratený blúdi medzi riadkami, zatúla sa do divočiny, aj do praveku k dinosaurom, zaklope na vrátka siedmim kozliatkam a natrafí aj na vlčiu svorku. Koľko písmen a ilustrácii treba preskákať a koľko vlčích kusov zažiť, aby našiel nový domov?

čítanie, workshop – detský program

11:00
O tajomnej Antarktíde s Davidom Böhmom

11:00
O tajomnej Antarktíde s Davidom Böhmom

Ateliér Svetlík

S autorom knihy si deti vyrobia erb Antarktídy. Pre deti od 7 do 10 rokov.
Svetadiel, ktorý ľudia objavili až ako posledný. Prázdny kontinent patriaci všetkým. Antarktída je dejiskom príbehov potvrdzujúcich neutíchajúcu ľudskú túžbu po poznaní a prekonávaní vlastných možností. Antarktída kladie znepokojivé otázky, či sa viac mení svet okolo nás, alebo náš pohľad naň. Unikátna ilustrovaná kniha A ako Antarktída získala prestížnu cenu Magnesia litera a pripravil ju David Böhm, absolvent pražskej AVU, zaujímavý autor, ktorý pracuje naprieč umeleckými smermi.

workshop – detský program

13:00
Ilustrovanie rozprávok

13:00
Ilustrovanie rozprávok

Zborovňa

Ukrajinskí ilustrátori povedú workshop, počas ktorého si deti rôzneho veku budú môcť vytvoriť ilustrácie na ich obľúbené rozprávky, / Kateryna Omelianenko, Mumrik Nege.
Podujatie bude tlmočené z ukrajinčiny.

inscenované čítanie – detský program

13:00
Krutá marta a zvieratká

13:00
Krutá marta a zvieratká

Park de Palma (pri zvieratkách)

Inscenované čítanie o Marte, ktorá sa so zvieratkami nepárala.
Hráte sa radi so zvieratkami? Priznajte sa, kto z vás už poťahal mačku za chvost? Našej hrdinke sa také veci ohromne pozdávajú, preto ju zvieratká u starej mamy nazvali Krutá Marta. Kniha vás zavedie k starej mame, kde je dvor plný zvierat. Tie si pre Martu prichystajú jedno veľké prekvapenie.
Účinkuje: FéderTeáter

prednáška

14:00
Limity vydavateľskej autonómie alebo subverzívne vydavateľské stratégie v čase digitálneho kapitalizmu.

14:00
Limity vydavateľskej autonómie alebo subverzívne vydavateľské stratégie v čase digitálneho kapitalizmu.

Kabinet pomalosti

Platforma Mezinárodní konfederace pastevců sa už desať rokov venuje vydávaniu kníh s pastierskou tematikou. V začiatkoch sa hlásila k odkazu československého undergroundu, dnes sa od tohto značne zdeformovaného termínu odstrihla a prihlásila sa k metóde Do It  Together. Aký význam majú v dnešnej vydavateľskej činnosti pojmy ako underground, samizdat či zin? Ako vydávať kvalitné knihy s nulovým rozpočtom, ak ešte k tomu sídlite na vresovisku bez elektriny? Prečo je pre nich slow publishing nutnosťou a základným ideovým pilierom?

A môže prežiť vydavateľstvo, ak vyznáva slogan: „Hospodářským cílem všech aktivit Mezinárodní konfederace pastevců je udržitelná finanční ztráta, která, jak doufáme, podpoří příznivý ekonomický pokles“? Činnosť MKF predstaví Michal Blail.

autorské stretnutie

14:00
Portugalský román roka: Čistá fikcia a číra realita Isabely Figueiredo (PT)

14:00
Portugalský román roka: Čistá fikcia a číra realita Isabely Figueiredo (PT)

Park de Palma

Hneď na začiatku románu Tučná nájdeme upozornenie, že je to čistá fikcia a číra realita spisovateľky Isabely Figueiredo. Svoje dielo označila ako autofikciu, hoci v ňom nájdeme viacero podobností medzi ňou a hlavnou postavou. Obe sú dcéry navrátilcov z Mozambiku, bojovali s nadváhou a predsudkami, lebo vždy a všade sa nájde niekto, kto z tej či onej stránky nezodpovedá spoločenským normám. Portugalský denník Público vyhlásil tento román za knihu roka 2016. Diskusiu moderuje Denis Mačor. Ukážku z knihy číta Henrieta Mičkovicová.

workshop, čítanie – detský program

15:00
Posledný permoník

15:00
Posledný permoník

Zborovňa

Posledný permoník žije vo svojej malej izbičke v štôlni, bolia ho uši, túla sa podzemnými chodbami a občas prejde tajne k niekomu do domu a prečíta si dennú tlač. Až vďaka osemročnému Adamovi sa odváži vyjsť po 500 rokoch medzi ľudí. S prekvapením zisťuje, že namiesto stredovekých mučiarní sú meste obchody, holičstvo a fitnescentrum, a úplne ho očaria súčasné vynálezy ako pouličné osvetlenie, futbal, alebo zákusky. Možno práve vďaka nim začne mať ľudí aj trochu rád.

Ilustrátorka Eva Škandíková a autorka Tereza Oľhová pripravili bohatý program pre deti.

autorské stretnutie

15:00
Potulky po nevšedných miestach Malých Karpát s Jankom Púčekom

15:00
Potulky po nevšedných miestach Malých Karpát s Jankom Púčekom

Kabinet pomalosti

Zápis všedných dní prežitých uprostred nevšednej krajiny. Poďte sa s nami prejsť. Ján Púček prináša vo svojej próze kvitnúcu jar aj snehom podlomené stromy, bude vaším sprievodcom po Malých Karpatoch. Jeho novinka má množstvo príbehov, pozorovaní, zápiskov i úvah. Má prvky dneška aj histórie. Skutočnosti i fikcie. Násilia aj nehy. Obsahuje dejiny Pálffyovcov aj kamióny plné kameňov. Diskusiu s autorom knihy a výtvarníčkou Kristínou Mičovou moderuje Veronika Hajdúčiková. Ukážku z knihy číta Jakub Jablonský.

diskusia

15:00
Literatúra na trase Budapešť ↦ New York (predstavenie medzinárodného časopisu Continental)

15:00
Literatúra na trase Budapešť ↦ New York (predstavenie medzinárodného časopisu Continental)

Ateliér Svetlík

Noam Chomsky, Roxane Gay, Marina Abramović. Tieto mená sa objavili v prvých číslach nového časopisu The Continental, ktorý prezentuje to najzaujímavejšie zo stredoeurópskej literatúry pre čitateľov a čitateľky zo Severnej Ameriky. Diela sú preložené do angličtiny a upravené sú do atraktívnej grafickej podoby. Akú má časopis šancu na americkom trhu? Diskutovať budú W. Gogola, S. Lavrík a M. Garajski.

 

autorské stretnutie

15:30
#kapitalks Surmiak-Domańska + Rejmer: Súčasná poľská reportáž

15:30
#kapitalks Surmiak-Domańska + Rejmer: Súčasná poľská reportáž

Park de Palma

Diskusia s dvomi výraznými osobnosťami reportáže:

Katarzyna Surmiak-Domańska (1967) je poľská reportérka a spisovateľka. Pri písaní otvára predovšetkým ťažké a kontroverzné témy týkajúce sa sexuality a sexuálneho násilia, pedofílie, či nacionalizmu. V roku 2015 vydala knihu Ku Klux Klan. Tady bydlí láska, v ktorej približuje históriu a fungovanie najväčšej americkej rasistickej organizácie.

Margo Rejmer je prozaička a reportérka, absolvovala obor kulturológie na Varšavskej univerzite. Debutovala v roku 2009 románom Toksymia. O štyri roky neskôr vydala zbierku reportáží o Rumunsku Bukareszt. Kurz i krew, za ktorú získala aj Cenu Teresy Torańskej udeľovanú týždenníkom Newsweek. Významnú cenu Paszport Polityki získala zas za knihu  Błoto słodsze niż miód, v ktorej sa venovala Albánsku. Rozpráva v nej príbeh krajiny zničenej terorom diktátora Envera Hodži.
Diskusiu moderuje Laco Oravec.

autorské stretnutie

16:00
Nina F. Grünfeld: Pátranie po stopách starej mamy zo Slovenska

16:00
Nina F. Grünfeld: Pátranie po stopách starej mamy zo Slovenska

Sála

Frida Grünfeld sa v policajných záznamoch prvýkrát objavila v roku 1931. Bola Židovka, prostitútka, podozrivá zo špionáže – a tehotná. Jej vnučka Nina, nórska filmárka, sa vydala na cestu po stopách svojej stratenej starej mamy. V archívoch a starých záznamoch Nina nachádzala čriepky informácií. Kúsok po kúsku zložila životný príbeh ženy, Slovenky, ktorá zdieľala osud mnohých Židov počas druhej svetovej vojny. Kniha je rozprávaním o strate, vojne, ale aj o hľadaní vlastných koreňov.

diskusia a čítanie

16:00
Štrpka o komplikovanej podobe sveta, Ondrejková integruje zóny ticha a mlčania a poetické krajinomaľby Juroleka

16:00
Štrpka o komplikovanej podobe sveta, Ondrejková integruje zóny ticha a mlčania a poetické krajinomaľby Juroleka

Kabinet pomalosti

Už vyše tridsať rokov predstavuje edícia Mušla čitateľom a čitateľkám to najlepšie z domácej poézie. V poslednom období v nej vyšli tri očakávané novinky. Ivan Štrpka, jeden z našich najvýznamnejších básnikov, v zbierke Hermovská chôdza reflektuje aj pohlcuje nejednoznačnú, komplikovanú podobu sveta. Básnická zbierka Anny Ondrejkovej, poetky, výtvarníčky a divadelníčky, má zase ambíciu na malom priestore minimalisticky sprostredkovať dramatickú vnútornú situáciu ženského lyrického subjektu. Autorka má cit pre presnú integráciu zón ticha a mlčania. Rudolf Jurolek je mysliteľský typ básnika, ale ani filozofia jeho textu nie je výkladová, nevystavuje sa na obdiv. Zbierka básní Bukolika nehľadá hodnotu v idyle, ona hodnotu vytvára a vidí ju v sústredení sa na existenčne podstatné, aj keby tým mala byť len zdanlivá drobnosť.

prednáška

16:00
Český a slovenský komiksový román

16:00
Český a slovenský komiksový román

Ateliér Svetlík

Ako lepšie porozumieť komiksu? Akým vývojom prešiel až do svojej súčasnej podoby? Martin Foret vám predstaví český a slovenský komiksový román. Foret je členom Centra pre štúdium komiksu v Ústave pre českú literatúru AV ČR a na Filozofickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci a spoluautor významných komiksových publikácií, Před komiksem: Formování domácího obrázkového seriálu ve 2. polovině XIX. století, Dějiny československého komiksu 20. století či V panelech a bublinách. Kapitoly z teorie komiksu.

detský program

16:00
O Duške a Luške s Kristínou Tormovou

16:00
O Duške a Luške s Kristínou Tormovou

Zborovňa

Spoznajte s nami sesterské duo Dušku a Lušku! Knižka O Duške a Luške obsahuje obľúbené bláznivé príbehy z časopisu Bublina plné humoru, lásky, škriepok, ale aj fantázie a nápadov hlavných hrdiniek – dvojičiek Dušky a Lušky. Napísala ich herečka, spisovateľka, humoristka a kreatívna duša – Kristína Tormová. V tejto knihe stretnete aj maminku Minku, Chalanka, macocha, psicu Sponku, zúrivé sestry Soňu a Broňu, susedu, ale aj rôzne iné čarovné bytosti. Pozývame vás na diskusiu a čítanie z knižky! Tešíme sa na vás!

prednáška

17:00
Pavel Klusák: Úvaha o popularite v hudbe, osudy Karla Gotta

17:00
Pavel Klusák: Úvaha o popularite v hudbe, osudy Karla Gotta

Ateliér Svetlík

Pavel Kusák, výnimočný český publicista, vo svojej novinke Uvnitř banánu píše, že príručky sa väčšinou sústredia na informácie, túto však zaujíma rozprávanie príbehov. Čo majú spoločné? Hudobníkov, ktorí neprežívali úspech v klasickom ponímaní a celkovo nezapadajú do veku popularity. U outsiderov však aj tak niekde zboku rastie ich príbeh ako nenahraditeľná správa. Všetkými šesťdesiatimi heslami potom nenápadne prechádza téma hodnôt, ktoré dokáže vyjadriť len hudba.

autorské stretnutie

17:00
Čau o piatej: Balla, Hochholzerová

17:00
Čau o piatej: Balla, Hochholzerová

Park de Palma

Obľúbený formát dramatizovaných čítaní prinesie úryvky z Ballovej novinky – Medzi ruinami a silného debutu Nicol Hochholczerovej – Táto izba sa nedá zjesť. Obe knihy sú nominované na cenu Anasoft Litera.

Balla napísal fragmentárny román o malom meste plnom bizarných postavičiek. Vargová, pacientka s mizernou minulosťou a ešte horšou prítomnosťou, píše listy Felešlegimu, psychiatrovi, ktorý by sám urgentne potreboval pomoc.

Nicol Hochhoczerová zaujala knihou o vzťahovom kolotoči, z ktorého sa tak celkom nedá vystúpiť. Ona má dvanásť, on päťdesiat.

autorské stretnutie

17:00
fokus Bielorusko vol.1 – Arlov, Lukašuk

17:00
fokus Bielorusko vol.1 – Arlov, Lukašuk

Kabinet pomalosti

Uladzimir Arlov (Уладзімір Арлоў) je prozaik, básník, historik. Absolvoval štúdium na Fakulte histórie Bieloruskej štátnej televízie v Minsku. Pracoval ako učiteľ, novinár, redaktor vo vydavateľstve. Prvé texty publikoval v študentskom samizdate, kvôli ktorému sa dostal do hľadáčika KGB. Je autorom mnohých kníh – či už prózy, poézie, alebo historických esejí. Jeho diela boli preložené do niekoľkých európskych jazykov vrátane češtiny. Dostal viacero významných ocenení, napríklad cenu Európsky básnik slobody či Cenu Jerzyho Giedroycea za nejlepšiu bieloruskú knihu roka.

Uladzimir Arlov (Уладзімір Арлоў) je prozaik, básnik a historik. Absolvoval Fakultu histórie Bieloruskej štátnej univerzity v Minsku. Pracoval ako učiteľ, novinár, redaktor vo vydavateľstve. Prvé texty publikoval v študentskom samizdate, kvôli čomu sa dostal do hľadáčika KGB. Autor kníh próz, poézie či historických esejí. Jeho diela sú preložené do niekoľkých európskych jazykov. Držiteľ množstva nezávislých domácich a medzinárodných literárnych ocenení, napr. Euroópsky básnik slobody (Poľsko, 2010), Aleko (Bulharsko, 2016) či Ceny Jerzyho Giedroyce za najlepšiu bieloruskú prozaickú knihu roku (2018).

 

 

Projekt Zaostrené na Bielorusko je spolufinancovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska, a to prostredníctvom Vyšehradských grantov z Medzinárodného vyšehradského fondu. Poslaním fondu je presadzovať myšlienky udržateľné regionálnej spolupráce v strednej Európe.
#VisegradFund #V4 #Visegrad

discussion in english

17:30
Shiori Ito (JP): What is hidden in Black box?

17:30
Shiori Ito (JP): What is hidden in Black box?

Sála

EN: Shiori Ito: Opening black box Metoo in japanese society #kapitalks /debate/

Black Box is a personal statement written by a Japanese journalist Shiori Ito, who dared to do something that women in japanese society usually do not do: she spoke publicly about how she was raped in 2015 by a prominent Japanese journalist Noriyuki Yamaguchi. The author's unprecedented determination to break the taboo on sexual violence against women in Japanese society has aroused widespread interest in the world's media. The interview is led by the editor-in-chief of the Slovak monthly Kapitál, Tomáš Hučko.

diskusia a čítanie

18:00
Saša Filipenko (BY): Príbeh o chlapcovi a krajine, kde sa nič nemení

18:00
Saša Filipenko (BY): Príbeh o chlapcovi a krajine, kde sa nič nemení

Park de Palma

Svetlana Alexijevič tvrdí o bieloruskom spisovateľovi Filipenkovi, novinárovi, moderátorovi televíznych programov, že je jedným z tých mladých autorov, ktorí sa okamžite stali vážnymi spisovateľmi. Kniha Bývalý syn (ej publishing, 2022) Sašu Filipenka bola v Bielorusku zakázaná a jej uvedenie sa preto konalo v Kyjeve. V roku 2021 ho PEN International vyhlásil za obeť cenzúry.

Šestnásťročný chlapec upadne do kómy a preberá sa po desiatich rokoch. Ocitne sa však v krajine, v ktorej sa za desať rokov nezmenilo absolútne nič. Vládne jej ten istý človek, mladí ju húfne opúšťajú a každý protest je potlačený. Diskusiu s autorom moderuje Michal Hvorecký. Ukážku z knihy Bývalý syn číta Andrej Remeník.

 

 

Projekt Zaostrené na Bielorusko je spolufinancovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska, a to prostredníctvom Vyšehradských grantov z Medzinárodného vyšehradského fondu. Poslaním fondu je presadzovať myšlienky udržateľné regionálnej spolupráce v strednej Európe.
#VisegradFund #V4 #Visegrad

divadlo

20:00
To téma – Das Thema: Erika Mann?

20:00
To téma – Das Thema: Erika Mann?

Ateliér Svetlík

KABARET: ERIKA MANN?

1. česko-nemecký kabaret

„Nemáme nič iné než svoje hlasy a svoje telá... Kabaret Pfeffermühle by bol šťastný, keby mohol maličkým, maličkým, maličkým podielom prispieť k tomu, aby v Európe zvíťazilo pochopenie a rozum.“

Erika Mann nebola len dcéra slávneho nemeckého spisovateľa Thomasa Manna, ale aj kabaretistka, herečka, spisovateľka a oveľa viac. O vtipnej, bystrej a tvrdohlavej osobnosti sme na začiatku nášho divadelného projektu veľa nevedeli, a tak ju skúmame na javisku spolu s publikom. Kto bola táto žena? Čo ju zaujímalo? Ako dokázala využiť umenie v boji proti fašizmu?

Kabaret Pfeffermühle absolvoval dlhé európske turné a navštívil aj Československo. Kabaret otváral ľuďom oči, aby videli a pochopili, kto je naozaj Hitler a čo sú nacisti zač. Nacizmus bol zlo. Čo je zlo dnes? S čím bojujeme teraz? Ako nás môže vtedajší kabaret inšpirovať dnes?

Do nášho divadelnému tímu sa pridali aj pohybová performerka Stefanie Jörgler a režisér Emil Rothermel. Pracujeme s životopisnými fragmentmi, s úryvkami z rozhovorov, kníh, listov aj s pôvodnými textami z kabaretu. Naše vlastné texty vznikli ako reakcia na životný príbeh Eriky Mann a na jej tvorbu.

koncept, hudba / Roman Horák, Stefanie Jörgler, Markéta Richterová a Philipp Schenker
réžia / Emil Rothermel
technika / Michal Pustay
kostýmy / Agáta Molčanová
videoprojekcia / Vojtěch Polák, Stefanie Jörgler
podpora / Goethe-Institut ČR
produkcia / Dranc z.s.

hrajú: Roman Horák, Stefanie Jörgler, Markéta Richterová, Philipp Schenker

 

koncert

20:30
DVA (CZ)

20:30
DVA (CZ)

Park de Palma

Pre kapelu Dva majú hudobní kritici vyhradenú škatuľku „nezaraditeľné“. Dvojica v zložení Jan Kratochvíl (On) a Bára Kratochvílová (Ona) zhmotňuje svoje originálne hudobné vízie nespočetnými prostriedkami: obaja majú svoju predstavu o tom, ako má znieť tango, krehké folkové skladby dopĺňa klarinet. Čerpajú z estetiky kabaretu a cirkusu. Príbehy zo svojich svetov potom opisujú vlastným vymysleným jazykom – práve preto sa pre ich hudbu vžilo označenie „folklór neexistujúcich národov“.

http://www.2dva.cz/cz/

 

diskusia a prezentácia

22:00
Ilustrovaný sprievodca rozkošou / Jüne Pla (FR)

22:00
Ilustrovaný sprievodca rozkošou / Jüne Pla (FR)

Sála

Klub rozkoše je inkluzívna kniha o sexe pre 21. storočie, ktorú vytvorila francúzska ilustrátorka Jüne Pla. V jednom momente totiž zistila, že ju už nebaví stále tá istá rutina a že potrebuje otvoriť tému sexuality, rozkoše a dosahovania orgazmov. O dva roky neskôr vydala rovnomennú knihu Klub rozkoše: Tipy a triky pre kvalitný sexuálny život, ktorá sa stala vo Francúzsku bestsellerom.

 

NEDEĽA 15.5.

divadlo – detský program

10:00
Divadlo ŠiBe: Prešporské rozprávky

10:00
Divadlo ŠiBe: Prešporské rozprávky

Park de Palma

Prešporské rozprávky? Ale veď Prešporok, to bolo dávno… Nie až tak dávno! Bratislava sa volala Prešporok. A ako každé poriadne mesto, aj toto malo veľa tajomných príbehov a starých legiend. Akoby aj nie?! Keď je kráľ pochabý, mestská kasa prázdna a Turci sa blížia k hraniciam, je potrebné, aby obyčajní ľudia z Prešporka zachránili mesto. Čo sa dá robiť s duchom, ktorý straší na hrade? Prečo sa hodiny montovali iba na tri strany veže? A ako poraziť tureckú armádu? Stačí kus odvahy, dobré srdce a k tomu dobre upečený voňavý bratislavský rožok. Ochutnajte ho s nami!

čítanie, workshop – detský program

11:30
Bu bu bu Bubáci

11:30
Bu bu bu Bubáci

Sála

Fakt sú všade, tak vám poviem:
od pivníc až po podkrovie!
Celý dom im nestačí.
Zoznámte sa…
BUBÁCI!

Kde všade a akí všelijakí, to sa dozviete na čítaní a workshope s autorom a autorkami knihy Bubáci.

diskusia

12:00
Migrujúca literatúra v stredoeurópskom priestore

12:00
Migrujúca literatúra v stredoeurópskom priestore

Kabinet pomalosti

Medzinárodný vyšehradský fond v spolupráci s Literárnym informačným centrom ako hosťujúcou inštitúciou predstavia štyri mladé autorky a autorov z krajín V4, ktorí momentálne pôsobia v Bratislave. Ako vnímajú domácu literárnu scénu, jej problémy a témy, aké sú ich pracovné podmienky a čo očakávajú od tvorivého pobytu v našom meste? Prečo sa mladí autori presúvajú a čo im to prináša? Príďte na poludňajšiu diskusiu s aktuálnymi rezidentmi Vyšehradského literárneho štipendia.

Účinkujú:
Kateřina Bártková (CZ) – literárna kritička
Oľga Gluštíková (SK) – poetka a publicistka
Maciej Jakubowiak (PL) – esejista, literárny kritik a editor
Norbert Vass (HU) – autor a editor
Moderátor: Dado Nagy

diskusia

12:00
#kapitalks s Františkom Schildbergerom: Reportáž ako literatúra

12:00
#kapitalks s Františkom Schildbergerom: Reportáž ako literatúra

Ateliér Svetlík

Kedy sa z reportáže stáva literatúra? Akým vývojom si prešiel tento žáner a ktoré veľké osobnosti literatúry sa mu venovali? Diskusia s Františkom Schildbergerom, autorom knihy Podoby české literární reportáže.

 

autorské stretnutie

13:00
Janko Kráľ: Narodený pre nepokoj

13:00
Janko Kráľ: Narodený pre nepokoj

Kabinet pomalosti

Rozprávanie o Jankovi Kráľovi. O literárnom géniovi, ale aj o problematickom a konfliktnom človeku, potácajúcom sa na hranici normálnosti. Pri 200. výročí jeho narodenia. Účinkujú Marta Fülöpová a John Minahane. Moderuje Daniel Domorák.

 

diskusia a čítanie

13:00
Marek Hudec: Vojnový príbeh Nových Zámkov, mesta z prachu

13:00
Marek Hudec: Vojnový príbeh Nových Zámkov, mesta z prachu

Park de Palma

Mesto z prachu, popola a ruín. Publicista Marek Hudec vo svojom dokumentárnom románe Uzol skúma rany, ktoré na Nových Zámkoch zanechali tony padajúcich bômb. Tri zničujúce americké bombardovania medzi októbrom 1944 a marcom 1945 navždy zmenili ich tvár. Tisíce zabitých ľudí, veľká väčšina budov v troskách. Po druhej svetovej vojne boli Nové Zámky najviac zničeným mestom na území dnešného Slovenska a dobové zápisy prirovnávajú deštrukciu mesta, ktoré pokryla vrstva prachu a popola, k Sodome a Gomore. Diskusiu moderuje Lukáš Onderčanin. Ukážku z knihy číta Přemysl Boublík.

premietanie

13:00
Maškrtné medvedie príbehy

13:00
Maškrtné medvedie príbehy

Ateliér Svetlík

Animovaný seriál Mlsné medvedie príbehy vznikol voľne na motívy kníh Zbyňka Černíka Malá medvědí knížka a Taková medvědí rodinka.

Jeden je veľký a druhý drobček. Obaja sú medvede a sú stále hladní. Ale nielen láska k dobrému jedlu z nich robí najlepších priateľov. Ich hlavným spoločným cieľom je poriadne si napchať brušká, a tak sa väčšina ich každodenných dobrodružstiev točí okolo toho, ako sa čo najľahšie dostať k niečomu naozaj dobrému na zjedenie. Zdrojom inšpirácií pri vymýšľaní stratégií sú pre ne ich koníčky. Medveď rád číta dennú tlač, odborné publikácie, sleduje televíziu a surfuje po internete. Medvedík miluje rozprávky a príbehy o medveďoch. Často sa im ale stane, že aj ten najlepší plán nevychádza podľa pôvodných predstáv. To je potom v medveďom živote všetko hore nohami. Napriek mnohým nezdarom ich príhody dopadnú šťastne.

V knižnej podobe vychádzajú Maškrtné medvedie príbehy a Veľká medvedia kuchárka vo vydavateľstve BRAK, v edícii ALMA.

koncert

14:00
Irena a Vojtěch Havlovci: Úspešne sa zavŕtajú do skrytých zákutí vnímavej duše

14:00
Irena a Vojtěch Havlovci: Úspešne sa zavŕtajú do skrytých zákutí vnímavej duše

Sála

Akustická, improvizovaná, minimalistická, relaxačná – tak by sme vedeli definovať tvorbu dvojice českých multiinštrumentalistov, z ktorých Irena je spievajúca perkusionistka a Vojtěch violončelista. Mimochodom, niekedy si tieto roly na koncertoch aj vymenia. Nenechajte sa však zmiasť charakteristikami z úvodu, lebo obaja hudobníci majú radi prekvapenie a experimentovanie. Výsostne poetická hudba sa dokáže úspešne zavŕtať do skrytých zákutí vnímavej ľudskej duše a osviežiť ju.

 

čítanie

13:00
Vojna, ktorá zmenila Rondo

13:00
Vojna, ktorá zmenila Rondo

Zborovňa

Vojna, ktorá zmenila Rondo / Romanyšyn Romana, Lesiv Andrij
Tvorivý knižný klub pre deti
Do krásneho mesta Rondo vstúpi Vojna. Obyvatelia mesta sú odvážni, ale krehkí. S Vojnou sa ešte nikdy nestretli. Poznajú piesne, tance, kvety a obrazy. Príďte si vypočuť príbeh o nezlomnosti a jednote. Budeme aj tvoriť hudbu, zvuky a látkové kvety.
Teší sa na vás Miriam Halamičková
Dĺžka 50 minút
Vhodné od 5 rokov

autorské stretnutie

14:00
Medziriadky: Standa Biler (CZ), Ema Nemčovičová

14:00
Medziriadky: Standa Biler (CZ), Ema Nemčovičová

Kabinet pomalosti

Autorské čítania Medziriadkov prepájajú uznávanú literatúru s tou najmladšou a výnimkou nebude ani podujatie na BRaKu.
Pozvanie prijali talentovaná Ema Nemčovičová a Stanislav Biler, čerstvý držiteľ ocenenia Magnesia litera za prózu.
V Kabinete pomalosti sa s nimi porozpráva Viliam Nádaskay.

 

autorské stretnutie

14:00
fokus Bielorusko vol. 2 / Kalenda, Vežnavec

14:00
fokus Bielorusko vol. 2 / Kalenda, Vežnavec

Ateliér Svetlík

Sjarhej Kalenda je spisovateľ a redaktor, študoval kulturológiu a hebraistiku. Absolvoval Fakultu medzinárodných vzťahov Bieloruskej štátnej univerzity a oddelenie literatúry a filozofie Bieloruského kolégia. Je členom Bieloruského PEN klubu a Zväzu bieloruských spisovateľov. Vydal mnoho prozaických kníh, z ktorých sa viaceré dostali do užšieho výberu rôznych literárnych cien. Patria medzi ne napríklad autobiografická spoveď Cesta na koniec lôžka, poviedková zbierka Pankáči občas umierajú, či zbierka pre deti s názvom Baltské ponožky. S prvou manželkou, výtvarníčkou Vasilisou Paljaninou založil a ako šéfredaktor vydával časopis aktuálnej prózy Makulatura (vyšlo 10 čísel, jedno z nich venoval slovenskej literatúre), od roku 2017 vydáva literárny občasník Minkult. V roku 2021 bol na rezidencii v Brne, kde pracoval na knihe o biblických prikázaniach a editorsky pripravoval ďalšie číslo občasníka Minkult s témou Vírus a voľby.

Eva Vežnavec (Ева Вежнавец), skutočným menom Svjatlana Kurs (Святлана Курс), absolvovala studium na Filologickej fakulte Bieloruskej štátnej univerzity. Po politicky motivovanom prepustení zo štátneho rozhlasu vystriedala zamestnania ako predavačka, detská opatrovateľka či upratovačka v niekoľkých európskych krajinách a v USA. Potom sa vrátila do Bieloruska a spolupracovala ako novinárka s viacerými nezávislými médiami, v posledných rokoch sa usadila v poľskej Varšave. Je autorkou kníh Cesta jednej mrchy (Шлях дробнай сволачы, 2008) a Pre čo si ideš, vlk (Па што ідзеш, воўча, 2021). Poslednú spomenutú novelu začala písať na Villa Aurora v Los Angeles ako štipendistka nemeckej spolkovej vlády. Diskusiu moderuje Peter Milčák.

 

 

Projekt Zaostrené na Bielorusko je spolufinancovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska, a to prostredníctvom Vyšehradských grantov z Medzinárodného vyšehradského fondu. Poslaním fondu je presadzovať myšlienky udržateľné regionálnej spolupráce v strednej Európe.
#VisegradFund #V4 #Visegrad

workshop, detský program

14:30
Daniela Krajčová: Let’s Create Children’s Book

14:30
Daniela Krajčová: Let’s Create Children’s Book

Zborovňa

V rámci festivalu BRaK vás Staromestská knižnica pozýva na workshop pre rodiny s deťmi (3 – 15 rokov), na ktorom si vyrobíme vlastné knižky.
Že neviete dobre alebo vôbec po slovensky? Nevadí, práve naopak, knižky majú byť viacjazyčné. Rodičia si spolu s deťmi vytvoria detskú knihu/leporelo v ich rodnom jazyku. Rodičia napíšu jednoduchý príbeh a deti dotvoria ilustrácie pod vedením výtvarníčky Daniely Krajčovej.

Vytvorené knihy obohatia knižný fond Staromestskej knižnice o nový cudzojazyčný príbeh.

Registrácia na workshop je možná prostredníctvom e-mailu na mrackova@brakfestival.sk.

diskusia

15:00
Knihy v čase vojny

15:00
Knihy v čase vojny

Park de Palma

Ukrajinská vydavateľka Lilia Omeljanenko, ktorá momentálne žije v Bratislave, spisovateľka Viktorja Michajlova a ilustrátor Eliáš Strongowski nám priblížia vojnu z pohľadu knižných profesií a skúsia zodpovedať aj otázku, čo sa stáva z kníh počas vojny. Diskusiu moderuje Michal Hvorecký.

 

komentovaná prehliadka

15:00
Časovanie čiary

15:00
Časovanie čiary

The Július Koller Society

Povedzme, že čiara v obraze je analógiou slovesa vo vete. Ak by čiara hrala rolu slovesa, potom by mala osoby a časy. Čiara sa nevpisuje do slov a viet, ale deje sa ešte pred tým, než sa začíname pozerať. Čo je pred čiarou a po čiare? Čiara je niť, ktorá vedie slepého labyrintom sveta. Je to moment ticha. Vedomie je hrot zabodnutý v prítomnosti, okolo ktorého rotuje vnímateľný čas.

 

autorské stretnutie

15:00
Mokošove štyri nočné obdobia

15:00
Mokošove štyri nočné obdobia

Kabinet pomalosti

Mokoš za 81 rokov vydal len štyri básnické zbierky, pričom všetky vychádzajú v súbornom diele Štyri nočné obdobia. Ako by sme charakterizovali jeho tvorbu? Nechajme prehovoriť profesionálov:
Milan Šutovec o jeho tvorbe píše: „Mokošovi sa v jednej jedinej básni podarilo to, o čo sa iní dosť márne pokúšajú v desiatkach básní.“ „Verím mu a verím jeho poézii. Je taká, akú ju chcel mať. Úprimná, pravdivá a nadovšetko ľudská,“ píše Milan Hamada.

 

diskusia, koncert

16:00
Prípad V. Šklovskij / Godár, Vladimír: Sonáta na pamäť Viktora Šklovského

16:00
Prípad V. Šklovskij / Godár, Vladimír: Sonáta na pamäť Viktora Šklovského

Sála

ZOO alebo Listy vôbec nie o láske: Život emigrantov počas zlatých rokov 20. storočia

Román ZOO alebo Listy vôbec nie o láske sa odohráva v Berlíne v čase tzv. zlatých dvadsiatych rokov 20. storočia, ako sa označoval spoločensko-kultúrny život vo Weimarskej republike. Kniha Viktora Šklovského sa vracia do slovenskej kultúry.

Vznikla medzi dvomi svetovými vojnami, v dobe obrovských spoločenských premien, ktoré spôsobili presuny miliónov ľudí na celej zemeguli. Storočie, ktoré uplynulo od jej vzniku, nám umožňuje znovu sa zamyslieť nad tým, ktorou cestou sa vlastne ľudstvo vybralo. Je Šklovského Zverinec utópia alebo dystopia?

Záver podujatia bude patriť skladbe Vladimíra Godára: Sonáta na pamäť Viktora Šklovského.

Účinkujú: Vladimír Godár, Kristína Karabová, Oliver Rehák
Hudba: Ján Slávik - violončelo, Daniela Varínska /klavír/